REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zdravotní problémy

Pobodání, poštípání a uštknutí

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Pobodání a poštípání hmyzem a hadem

bývá doprovázeno nepříjemnými průvodními projevy. Štípnutí hmyzem je většinou nevinné. Po bodnutí komárem, včelou či vosou místo bodnutí silně oteče, zčervená a často velmi svědí.

Kousavý/bodavý hmyz

jedovatý

nejedovatý

vosy

blechy

zmije

vši

všechny včely

svrab

mravenci

klíšťata

 

komáři

 

 

 

 

Rozdíl mezi kousnutím a žihadlem

Rozdíly jsou způsobeny povahou kousnutí nebo bodnutí. Jedovatý hmyz útočí, když se brání – jde o obranný mechanismus. Vstřikuje bolestivé, toxické látky žihadlem, kousnutím… Nejedovatý hmyz kousá (živí se krví) obvykle antikoagulačními slinami. Přestože dojde k místnímu podráždění a alergické reakci, nebývají od nejedovatého kousnutí závažné reakce jako anafylaktický šok jen z jednoho kousnutí či bodnutí.

Když včelí žihadlo opustí jedový pytel umístěný na včelím zadečku, napumpuje nám žihadlem svůj jed a žihadlo do těla a po takovém bodnutí (jsouc bez žihadla) umírá.

Vosy a sršně nenechávají v našem těle svá žihadla, a tak mohou bodnout znovu a znovu.

 

Charakteristika svědění/kousnutí

Příznaky

jedovatý

nejedovatý

svědění

někdy

vždy

bolesti

vždy

méně časté

alergické reakce

běžné

vzácné

otok/zarudnutí

 může být intenzivní

mírné nebo žádné

 

Místní versus systémové reakce

Jedovatá bodnutí jsou vždy velmi bolestivá, červená a oteklá až 12 centimetrů v místě kolem bodnutí. To se nazývá lokální reakce. U citlivých jedinců dochází k systémové reakci (na celém těle): zarudnutí, kopřivka (svědivá kožní reakce) a otoky i daleko od místa bodnutí. Tyto systémové reakce mohou postupně zapojit do obrany i dýchací cesty a krevní oběh a mohou být život ohrožující. Zřejmě je důležité znát rozdíl mezi lokálními a systémovými reakcemi.

Kousnutí hmyzem obecně nejsou nebezpečná, protože alergické reakce jsou velmi vzácné. Je pravda, že hmyz může šířit nemoci jako Lymeskou boreliozu apod., horečky, zánět mozku a malárie, ale pro většinu z nás způsobují jen nepříjemné svědění.

Působí na nás jako jakákoliv jiná jedovatá látka, tj. otráví nás. Dávka při jednom bodnutí je bezvýznamná a smrt člověka jako důsledek otravy způsobit nemůže. V jedu se vyskytují četné látky, které poškozují buňky a způsobí nepříjemnou bolest v místě vpichu. Ve vosím jedu je také malá dávka sloučeniny zvané histamin. Vysoké dávky jedu již každého z nás na životě ohrozit mohou.

Je jen na vašem těle, jak se vypořádá s jedem, který vám hmyz vpustí do krve (poznáte to podle toho, jak rychle vám bodnutí zmizí). Bodnutí zpravidla neublíží, ale riziko existuje při rozškrábání ranky – můžete si do rány zanést infekci. Bodnutí se pak špatně hojí a mohou vám zůstat až jizvy. Jste-li alergičtí na vosí jed, noste s sebou neustále příslušné léky!

Účinky jedu budou působit na každého bodnutého, zatímco alergická reakce vznikne jen u někoho.

Urychleně navštivte lékaře:

 • dostaví-li se alergická reakce (dušnost, zvracení, puls),
 • při bodnutí do krku,
 • při bodnutí do úst.

 

Souvislosti

Po bodnutí včelou

(vosou, sršněm) se nám do krve dostane malá dávka jejich jedu. Tento jed může na náš organismus působit dvěma způsoby.

Jed poměrně často způsobuje alergickou reakci. Kromě histaminu se v jedu včely vyskytuje i řada dalších látek, které bývají silnými alergeny. I na jejich malé množství může imunitní systém zareagovat prudkou reakcí, což vede k vyloučení velkého množství histaminu a dalších sloučenin z tzv. žírných buněk. Neohrožuje nás jed sám o sobě, ale naše vlastní imunitablíže viz Alergie – obecně.

Uštknutí hadem

– např. zmijí obecnou, která je u nás jediným volně žijícím jedovatým plazem…

V lese při chůzi obvykle děláme hluk a zmije zmizí. Problematické je to v chladnějších letních dnech, kdy zmije jako studenokrevný živočich není tak aktivní, aby se odplazila. Nečekaně prudkého útoku je zmije schopna asi na 20 cm. Jed zmije obecné nebývá v běžné dávce smrtelný a dospělý člověk (není-li na zmijí jed alergický) by po kousnutí zmijí neměl mít žádný zásadní problém. Hadí jed u mnoha lidí může způsobit alergickou reakci, která může asi tak do půl hodiny od uštknutí spustit smrtelný anafylaktický šok viz kapitola Alergie – obecně.

Pokud ve volné přírodě narazíte na hada, udělejte krok zpět a jděte dál. Hadi normálně neútočí, útočí jen v případě, že se cítí ohroženi – čímž ale může být i případ, kdy vstoupíte do jejich teritoria.

Pokud se chystáte do míst, kde se vyskytují jedovatí hadi, vezměte si vysoké boty, které nelze prokousnout (kožené nebo gumové), a dlouhé kalhoty.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky pobodání a poštípání

můžeme rozlišit podle několika situací:

 • bodnutí bez alergické reakce je nejčastější…
  • projevem je bolest,
  • zrudnutí a otok kolem místa bodnutí,
  • nebezpečné je, když nás včela bodne do nevhodného místa (jazyk),
 • velké množství bodnutí (desítky až stovky) bez alergické reakce – účinkuje velké množství jedu, který rozšíří cévy a zvýší propustnost cévních stěn pro tekutiny…
  • otoky (z tekutiny uniklé z cév),
  • selhání krevního oběhu,
  • svými projevy je hodně podobné alergickému anafylaktickému šoku,
 • jedno nebo více bodnutí spojené s alergickou reakcí – vážný stav…
  • slabší alergická reakce se projeví větším místním otokem, než jaký vznikne u nealergika,
  • někdy vznikne alergická kopřivka viz kapitola Alergie,
  • může vzniknout i astmatický záchvat,
  • může vzniknout anafylaktický šok – viz stejnojmenná kapitola.

Příznaky při alergické reakci na štípnutí

 • Dojde k velkoplošnému otoku,
 • silnému svědění,
 • vyrážka,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • závrať,
 • kolapsu krevního oběhu,
 • bolest v místě vpichu,
 • svědění,
 • kopřivka,
 • zánět a zarudnutí až alergická reakce (převážně u dětí a starých osob).

Vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, pokud:

 • máte zjištěno, že dítě reaguje na štípnutí alergicky,
 • je zakaleno vědomí,
 • postižené místo nadměrně oteče, především v ústech či hltanu,
 • objevují se dechové potíže,
 • otéká celý obličej,
 • objevuje se závrať, nevolnost a zvracení,
 • dojde ke kolapsu.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup  a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

 • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
 • Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
 • Pozorně si přečtěte příbalový leták  nového léku, než ho začnete užívat.
 • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
  1. Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
  2. Ale užíváte-li  více než 5 léků,  měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné. 
  3. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny  www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
  4. Nemocní  by zde měli dostat  nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
  5. Některé kombinace nejsou  nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
  6. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
 • Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je  Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
 • Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem

  • v těhotenství a období kojení
  • u malých dětí a kojenců
  • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem

Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva. 

Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problémuMožnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu: 

 • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
 • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce
 • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
 • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
 • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
 • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
 • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
 • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
 • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
 • dodržováním zásad hygieny a prevence
 • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu 
 • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.

 • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
 • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

 • omezení styku s alergenem
 • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
 • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
 • proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
 • dbejte i na lůžkoviny -  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
 • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
 • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
 • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo-  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
 • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
 • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
 • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)

 

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

První pomoc a samoléčba při pobodání a poštípání

Poštípání:

S počátkem teplého počasí se kolem nás rojí spousta hmyzu, bohužel i hmyzu „bodavého“. Mnoho z nás má z bodnutí hmyzem obavy. Někdy jsou méně oprávněné, u lidí alergických zcela pochopitelné, avšak vždy jsou řešitelné. Reakce na štípnutí hmyzem může být lokální – tj. otok, zarudnutí, svědění. Výjimečně může dojít k rozvoji šoku. Proto je nutné mít u sebe prostředky, kterými tyto reakce zastavíme, nebo úplně odstraníme.

Bodnutí sršně, vosy, včely

 1. Bodne-li nás sršeň, opatrně vytáhněte zapíchnuté žihadlo.
 2. Pro zchlazení a znecitlivění zabalíme kostku ledu do kapesníku a přiložíme na postižené místo.
První pomoc při bodnutí včelou
 1. Včelí žihadlo často uvízne v kůži; opatrně jej povytáhněte s použitím pinzety nebo jehly, ale netlačte na jedový váček.
 2. Místo bodnutí opláchněte mýdlovou vodou a ochlaďte kompresním obvazem.
První pomoc při ovádím bodnutí

Ovádi vysávají krev a jejich píchnutí je velmi nepříjemné a bolestivé. Pozor by si měli dávat zejména děti a alergici. Ovády přitahuje i voňavá kosmetika – tělová mléka apod., při výletech do přírody se jim raději vyhýbejte.

Vosí bodnutí a první pomoc

Nikdy se po vosách neohánějte! Bodne-li vás vosa, pomůže kompresní obklad s octovou vodou.

První pomoc při kousnutí čmelákem

Kousnutí čmelákem ošetřete antialergickou mastí nebo přímo gelem na bodnutí hmyzem. Místo kousnutí neškrábejte!

Blíže viz Alergie na hmyzí jed a Anafylaktický šok.

Při kousnutí zmijí či jiným hadem…
 1. Nepanikařit – jedovatý had, může, ale nemusí při kousnutí i uštknout (vypuštění jedu). Hadi svým jedem šetří a mnohdy se proto rozhodnou pro zastrašení pouze kousnout.
 2. Postarejte se, aby byla rána položena níže než srdce (je-li například rána na ruce, měla by ruka viset volně dolů). Ránu nechejte krvácetvytékající krev jí sama vyčistí.
 3. Postižený by se měl co nejméně hýbat, jinak se případný jed dostane rychleji do krevního oběhu.
 4. Odstraňte všechny předměty, které by mohly okolí poraněného místa stahovat (hodinky, šperky apod.).
 5. Nedoporučuje se rozříznutí rány, ani vysátí hadího jedu ústy.
 6. Znehybněte postiženou končetinu, aby svalová činnost zbytečně nezvyšovala vstřebávání jedu do krve a jeho transport žilami k srdci.
 7. Nasaďte na ni improvizovanou dlahu – klacek přivázaný ke končetině dvěma pruhy látky bude stačit – a pohybujte s ní co nejméně.
 8. Při kousnutí do nohy by měl postižený chodit co nejméně a neběhat.
 9. Zavolejte sanitku.
 10. U zmijího kousnutí není škrtidlo nutné a při špatném použití může nadělat více škody než užitku… jako škrtidlo může stačit jakýkoliv pruh látky, kterým nepříliš razantně stáhneme končetinu nad místem uštknutí – sníží odtok krve (a jedu) z končetiny směrem k tělu; nebezpečí představuje příliš utaženého škrtidlo, které, ponecháno na končetině příliš dlouho, mohlo by končetinu vážně ohrozit nedostatkem přítoku krve a kyslíku – vždy po cca 2030 minutách by se škrtidlo mělo alespoň na 1 minutu uvolnit; ránu ochladit (chladný obklad přiložený k ráně): chlad zpomalí vstřebávání jedu, a je vhodný na případný bolestivý otok.
 11. Vyhledejte lékařskou pomoc. Člověk uštknutý zmijí by měl alespoň 1 den strávit v nemocnici a být sledovaný, přesný postup v kritické situaci jakékoliv otravy včetně hadího jedu zjistíte zavoláním na linku TIS (Toxikologické Informační Středisko) – tel. 224919293. Na zavolání vám 24 hodin denně řeknou přesný a nejlepší postup, který musíte provést. V nemocnici většinou postačí, když je uštknutý sledován, případně se mu podají infuze k doplnění tekutin a podá se vakcína proti tetanu (hadí zuby nebývají právě čisté).

Léčba samotné otravy nebývá nutná.

Okamžitá opatření při poštípáních a uštknutích

 1. Odstraňte opatrně, ale rychle, případné žihadlo.
 2. Položte na místo vpichu čerstvě rozkrojenou cibuli nebo vymačkanou šťávu z cibule.
 3. Nemáte-li po ruce cibuli, můžete použít i rozmačkaný list jitrocele.
 4. Potírejte místo vpichu solí.
 5. Obklady s měsíčkem lékařským rovněž dobře pomáhají.
 6. Symptomatická léčba zklidňující a chladivé obklady…
  • při štípnutí do jazyka cucejte led,
  • léčivé přípravky k vnitřnímu použití (volně prodejné): volně prodejná antihistaminika v tabletách jako Zodac, Zyrtec, Xyzal… týdenní balení Cerex, Letizen S, Reactine… pomáhá též Loratadin, Claritine. U této účinné látky je minimální sedativní efekt. Malá balení jsou určena jako první pomoc pro zmírnění krátkodobých příznaků, dlouhodobé používání poškozuje kůži, případně může způsobit další závažné nežádoucí účinky. Delší užívání i tohoto přípravku (existuje i ve větším balení) má být pod dohledem lékaře. Poznámka: tyto přípravky lze použít i při jiných typech alergie, než je pylová, např. na prach, plísně, srst, peří a podobně,
  • na kůži – k mírnění svědivé kopřivky či štípanců lze použít např. Fenistil gel, Fenistil roll-on, Livostim, Tantum gel, Antisectin gel, Fenistil 24 v balení po 10 kapslích, použitelný též u alergické rýmy. V krajním případě na zmírnění kožního zánětu je možné použít vysoce účinné přípravky s obsahem kortikoidního hormonu. Pro mast Hydrocortison, která má relativně slabé účinky, platí však také, že není určena k dlouhodobé aplikaci,
  • repelenty: jako Autan lotion, stick, spray, Off spray (i pro děti), Diffusil repelent spray.
 7. Svou roli může při bodnutí hmyzem sehrát i homeopatie:
  • Apis mellifica 30 CH – vždy pět granulí po pěti minutách. Tento lék je připraven z včely, a proto pomáhá proti otokům, které jsou zlepšeny studeným obkladem; otok je narůžovělý, vystupuje lehce nad úroveň kůže, svědí, pálí.
  • Současně přidáme i lék Aconitum napellus 15 CH, který nám působí preventivně proti panice, úzkosti a strachu pacienta. Můžeme ho položit do vodorovné polohy, pokud je třeba zvednout dolní končetiny, abychom zlepšili přívod krve k srdci a mozku.
  • Jako další lék podáváme střídavě Poumon histamine 30 CH – stejně pět granulí po pěti minutách ihned po štípnutí. Je to základní lék alergií, zpomaluje jakoukoli alergickou reakci. Zásada je, že všechny podávané homeopatické léky vysazujeme pozvolna se zlepšováním stavu tak, že prodlužujeme intervaly mezi nimi až do úplného vysazení.
  • S velkým efektem můžeme použít i lék Rhinallergy tablety – je to lék, který lze efektivně použít u alergické rýmy lehkého stupně, u senné rýmy. Obsahuje všechny komponenty, které umí dobře zabezpečit problémy nosní, oční, potíže otoku i pálení sliznic. Terapeutické dávkování je jedna až dvě tablety každé dvě hodiny zpočátku při výskytu potíží, posléze je možné snížit na dva až třikrát denně jedna tableta.

Ošetření v oblasti úst či hltanu

 • Dejte dítěti cucat kostky ledu, než dojdete k lékaři,
 • pomáhají antihistaminika – přípravky pro použití na kůži spolehlivě působí i při požahání rostlinami (kopřiva), mořskými živočichy (medúza), anebo při výskytu solární dermatitidy. Proto doporučujeme mít některý z těchto přípravků v domácí i cestovní lékárničce,
 • symptomatická léčba, zklidňující obklady,
 • lokální antihistaminika nebo kromoglykáty v očních kapkách – pouze na doporučení lékaře.

Poznámka: Zde zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace. Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě že problémy neustupují ani po 3 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.

Jedná-li se o jedno nebo několik málo bodnutí:

 • postižené místo chladit (zmírní se otok),
 • vzít si tabletu některého z antihistaminik – proti účinkům histaminu (jako Zyrtec, Alerid, Zodac),
 • Anebo užít antihistaminika ve formě masti, přímo na postižené místo,
 • na místo bodnutí lze přikládat i plátky cibule,
 • došlo-li k bodnutí do jazyka nebo do krku, či dokonce přímo do úst, hrozí vznik otoku a udušení. Zavolání rychlé záchranné služby je v tomto případě nejlepším řešením.

Při pobodání stovkami žihadel

musí být člověk převezen do nemocnice na ARO/JIP a intenzivně léčen, aby tento stav neskončil smrtí.

Začnou-li vznikat příznaky astmatu a anafylaktického šoku –

 • nevolnost,
 • zvracení,
 • bolesti hlavy,
 • bušení srdce,
 • dušnost,
 • kolapsový stav,
 • rychlý pulz,
 • prudké snížení krevního tlaku

– je možné použít protijed – uměle vyráběnou protilátku, která se naváže na molekuly jedu, a tím je deaktivuje. Kvůli tomuto protijedu vzniká alergický anafylaktický šok mnohem častěji, než na hadí jed – měl by se použít jen u vážných otrav. O jeho použití rozhoduje zkušený lékař – je životně důležité zavolat rychlou záchrannou službu.

První pomocí může být:
 • aplikace kortikoidu do žíly lékařem,
 • aplikace adrenalinu do stehenního svalu.

Že by u sebe měli sami lidé běžně injekční kortikoidy, to ovšem není časté; s adrenalinem je to jiné – lidé, kteří už anafylaktický šok prodělali, by měli u sebe od té doby nosit speciální injekční aplikátor s dávkou adrenalinu. V případě, že je bodne hmyz a oni ucítí přicházející příznaky šoku, vbodnou si adrenalin do svalu. Adrenalin působí proti účinkům histaminu a umí tak zablokovat, nebo alespoň zmírnit rozvoj alergické reakce. Po aplikaci si pak postižený zavolá rychlou záchranou pomoc.

Potravinové doplňky při léčbě alergií

 • Betacaroten přispívá k hojení a zklidnění podrážděných sliznic.
 • Vitamín C s bioflavonoidy má silný protizánětlivý a protialergický účinek.
 • Hořčík a vápník.
 • Mastné kyseliny, které se nacházejí v pupalce dvouleté, brutnáku lékařském, černém rybízu a lněném oleji, pomáhají ovlivnit tvorbu zánětu.
 • Selen je látka s antioxidačnimi vlastnostmi a působí synergicky s vitamínem E.

Pozorně si vždy přečtěte příbalový leták léku. V případě, že problémy neustupují, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.

 

Podívejte na seznam přípravků

Prevence pobodání a poštípání

 • Poštípání hmyzem se dávyhnout používáním repelentních přípravků, které odpuzují bodavý hmyz.
 • Pokud i přes používání repelentů k poštípání dojde, je důležité postižené místo co nejdříve ošetřit vhodnými přípravky, které zmírňují výše uvedené nepříjemné projevy poštípání – produkty v podobě gelů, krémů, roll-on či roztoků, které se nanášejí přímo na postižené místo.
 • Snažte se vyhnout kontaktu s alergeny, pobytu v přírodě v rizikovém období (začátek léta).
 • nejvyšší koncentrace pylových zrn je v ovzduší v podvečer, proto se nedoporučuje vycházet ven v tuto denní dobu. V noci mějte zavřená okna, aby pyl nevnikal do pokoje.
 • Sluneční brýle zabrání vniknutí pylu do očí.
 • Sprchujte se každý večer, smyjete tak z vlasů a těla pylová zrna, která by vás v noci zbytečně dráždila.
 • Dovolená je alergikům doporučena u moře, slaný vzduch působí dobře na dýchací cesty a koncentrace pylů je v těchto oblastech nižší než ve vnitrozemí.
 • Je dostupná také léčba vakcínami, kdy alergik dostane sérii vpichů s účinnými látkami, které ho budou chránit celou sezónu.
 • Chystáte-li se do míst, kde se vyskytují jedovatí hadi, vezměte si vysoké boty, které nelze prokousnout (kožené nebo gumové), a dlouhé kalhoty.

U zvláště citlivých osob může bodnutí hmyzem (např. včelou, vosou) vyvolat až alergickou reakci. V tomto případě je vhodné postiženému podat léky s protialergickou látkou, která celkově brání vyplavování histaminu, jenž je zodpovědný za rozvoj alergické reakce v těle.

Viz také prevence proti klíšťatům v sekci Kožní problémy.

Zdroj:

weby stejfjir.cz/medicina, nemoci studium na 1.LFUK,  doktorka.cz, Quickcare.org

Pokračujte výběrem v pravém menu
POZORNĚ si vždy přečtěte příbalový leták (PIL) v detailu léku. Pro komplexnější léčbu čtěte, prosím, minimálně i kapitolu léčba a samoléčba.
RHINALLERGY
← zpět na výpis léků
Název RHINALLERGY
Doplňek názvu
SUKL kód 20537
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
BEPANTHEN
← zpět na výpis léků
Název BEPANTHEN
Doplňek názvu
SUKL kód 2564
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
BEPANTHEN PLUS
← zpět na výpis léků
Název BEPANTHEN PLUS
Doplňek názvu
SUKL kód 59714
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
BETADINE
← zpět na výpis léků
Název BETADINE
Doplňek názvu
SUKL kód 62317
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Calcium pantothenicum zentiva
1X100GM
← zpět na výpis léků
Název Calcium pantothenicum zentiva
Doplňek názvu 1X100GM
SUKL kód 155181
Velikost balení 1X100GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
CICADERMA
← zpět na výpis léků
Název CICADERMA
Doplňek názvu
SUKL kód 97947
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
claritine
7X10MG
← zpět na výpis léků
Název claritine
Doplňek názvu 7X10MG
SUKL kód 13849
Velikost balení 7X10MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
DETTOL 0,2 % ANTISEPTICKÝ SPREJ
0.198%W/W 1X100ML
← zpět na výpis léků
Název DETTOL 0,2 % ANTISEPTICKÝ SPREJ
Doplňek názvu 0.198%W/W 1X100ML
SUKL kód 138352
Velikost balení 0.198%W/W 1X100ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
EMOXEN GEL
← zpět na výpis léků
Název EMOXEN GEL
Doplňek názvu
SUKL kód 100289
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
fenistil
1X30GM/30MG
← zpět na výpis léků
Název fenistil
Doplňek názvu 1X30GM/30MG
SUKL kód 15390
Velikost balení 1X30GM/30MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
fenistil roll-on
1X8ML/0.8MG
← zpět na výpis léků
Název fenistil roll-on
Doplňek názvu 1X8ML/0.8MG
SUKL kód 15391
Velikost balení 1X8ML/0.8MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
HEŘMÁNKOVÝ KVĚT
← zpět na výpis léků
Název HEŘMÁNKOVÝ KVĚT
Doplňek názvu
SUKL kód 76578
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
HYDROCORTISON LÉČIVA
← zpět na výpis léků
Název HYDROCORTISON LÉČIVA
Doplňek názvu
SUKL kód 858
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
JODISOL ROZTOK
← zpět na výpis léků
Název JODISOL ROZTOK
Doplňek názvu
SUKL kód 25269
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Jodisol spray s mechanickým…
1X75GM
← zpět na výpis léků
Název Jodisol spray s mechanickým rozprašovačem
Doplňek názvu 1X75GM
SUKL kód 25264
Velikost balení 1X75GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
NOVO-PASSIT
← zpět na výpis léků
Název NOVO-PASSIT
Doplňek názvu
SUKL kód 88664
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
panadol
10X500MG
← zpět na výpis léků
Název panadol
Doplňek názvu 10X500MG
SUKL kód 46227
Velikost balení 10X500MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Panadol Baby
1X100ML
← zpět na výpis léků
Název Panadol Baby
Doplňek názvu 1X100ML
SUKL kód 46700
Velikost balení 1X100ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
Panadol Rapide
10X500MG
← zpět na výpis léků
Název Panadol Rapide
Doplňek názvu 10X500MG
SUKL kód 12859
Velikost balení 10X500MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
PANTHENOL SPRAY
← zpět na výpis léků
Název PANTHENOL SPRAY
Doplňek názvu
SUKL kód 13803
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Paralen 125
20X125MG
← zpět na výpis léků
Název Paralen 125
Doplňek názvu 20X125MG
SUKL kód 97656
Velikost balení 20X125MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Paralen sus
1X100ML/2.4GM
← zpět na výpis léků
Název Paralen sus
Doplňek názvu 1X100ML/2.4GM
SUKL kód 66101
Velikost balení 1X100ML/2.4GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
PEROXID VODÍKU 3% COO
← zpět na výpis léků
Název PEROXID VODÍKU 3% COO
Doplňek názvu
SUKL kód 55911
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
PEROXID VODÍKU 3% TMD
← zpět na výpis léků
Název PEROXID VODÍKU 3% TMD
Doplňek názvu
SUKL kód 32302
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
epíkový čaj
20X1.5GM
← zpět na výpis léků
Název epíkový čaj
Doplňek názvu 20X1.5GM
SUKL kód 57667
Velikost balení 20X1.5GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
SENSICUTAN
← zpět na výpis léků
Název SENSICUTAN
Doplňek názvu
SUKL kód 55477
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
SEPTONEX PLUS
← zpět na výpis léků
Název SEPTONEX PLUS
Doplňek názvu
SUKL kód 59212
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
TRAUMAPLANT
← zpět na výpis léků
Název TRAUMAPLANT
Doplňek názvu
SUKL kód 43980
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
XYZAL
← zpět na výpis léků
Název XYZAL
Doplňek názvu
SUKL kód 32716
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
zodac
7X10MG
← zpět na výpis léků
Název zodac
Doplňek názvu 7X10MG
SUKL kód 5476
Velikost balení 7X10MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
zodac gtt
1X20ML
← zpět na výpis léků
Název zodac gtt
Doplňek názvu 1X20ML
SUKL kód 58834
Velikost balení 1X20ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Zovirax
1X2GM/100MG
← zpět na výpis léků
Název Zovirax
Doplňek názvu 1X2GM/100MG
SUKL kód 103065
Velikost balení 1X2GM/100MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
zyrtec
7X10MG
← zpět na výpis léků
Název zyrtec
Doplňek názvu 7X10MG
SUKL kód 92423
Velikost balení 7X10MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
paralen 500
10X500MG
← zpět na výpis léků
Název paralen 500
Doplňek názvu 10X500MG
SUKL kód 3837
Velikost balení 10X500MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
DUBOVÁ KŮRA
← zpět na výpis léků
Název DUBOVÁ KŮRA
Doplňek názvu
SUKL kód 76577
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
DIFFUSIL H FORTE
← zpět na výpis léků
Název DIFFUSIL H FORTE
Doplňek názvu
SUKL kód 104695
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
Septonex
1X30GM
← zpět na výpis léků
Název Septonex
Doplňek názvu 1X30GM
SUKL kód 46266
Velikost balení 1X30GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
HEPARIN AL GEL 30000
← zpět na výpis léků
Název HEPARIN AL GEL 30000
Doplňek názvu
SUKL kód 86044
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde

Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémyREKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru