REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Bezpečnost prostředí a rizika

Sexuálně rizikové chování a AIDS

Sexuálně rizikové chování je soubor projevů chování, které doprovázejí sexuální aktivity a současně vykazují rizika v oblasti zdravotní, sociální a dalších oblastech. Takové chování může být přitom ve společnosti relativně častým jevem (např. nechráněný pohlavní styk při náhodné známosti, promiskuitní chování nebo rizikové sexuální praktiky).

Do této oblasti zařazujeme také kombinaci více typů rizikového chování (např. kombinaci užívání návykových látek a rizikového sexu) a také nové trendy zvyšující riziko především v oblasti sociální (např. zveřejnění intimních fotografií na internetu, jejich zasílání mobilním telefonem či nahrávání na video). Takové aktivity totiž přinášejí vysoké riziko zneužití takového materiálu.

AIDS, z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome, česky Syndrom získaného selhání imunity, je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává nevyléčitelnou a smrtelnou.

Jak se virus HIV přenáší

Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům, ničí ho běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60 °C, běžné dezinfekční prostředky, např. chlorové preparáty. Po zaschnutí virus HIV záhy hyne.

Virus HIV se vyskytuje v tělesných tekutinách, zejména v krvi, spermatu, poševním sekretu a mateřském mléku. Aby došlo k infekci, musí do organismu člověka proniknout určité množství viru HIV – hovoříme o tzv. infekční dávce…

Jsou známy pouze tři způsoby přenosu infekce HIV:

1. nechráněným pohlavním stykem…

Jde o nejčastější cestu přenosu. Vysoce riziková je kondomem nechráněná soulož do pochvy a konečníku s partnerem, u něhož si nejsme naprosto jisti, že je HIV negativní. Bez rizika není ani nechráněná soulož do úst (orální sex). Riziko je nejvyšší při nechráněném styku do konečníku, jak pro pasivního partnera při styku dvou mužů, tak i pro ženu u heterosexuálních párů. Riziko přenosu infekce HIV z muže na ženu je výrazně vyšší než z infikované ženy na muže, což souvisí s vyšším množstvím viru HIV ve spermatu než v poševním sekretu.

Dostatečnou ochranu, i když ne stoprocentní, poskytuje pouze kondom (prezervativ). Přerušovaná soulož ani hormonální antikoncepce nepředstavuje vůbec žádnou ochranu před infekcí HIV a jinými sexuálně přenosnými infekcemi. Poševní pesar snižuje riziko HIV jen nepatrně.

Riziko nákazy virem HIV dále zvyšuje přítomnost jiných sexuálně přenosných infekcí, oděrek a poranění v oblasti pohlavních orgánů. Vhodné je tedy používat při chráněném sexuálním styku zvlhčující prostředky, tzv. lubrikační gely. Je nezbytné používat lubrikační prostředky na bázi vodních roztoků. Lubrikační prostředky na tukové bázi totiž ochranné vlastnosti latexového kondomu narušují.

Také při orálním sexu, tedy při dráždění pohlavních orgánů partnera ústy, nelze možnost nákazy vyloučit. Riziko se zvyšuje při kontaktu úst s ejakulátem (spermatem a preejakulační tekutinou), poševním sekretem, a zejména při styku s menstruační krví. Obdobně je tomu při výskytu jiných sexuálně přenosných infekcí u některého z partnerů. Ochranou je buď použití kondomu u muže, nebo alespoň zamezení styku s pohlavními sekrety jak u muže, tak u ženy…

2. krevní cestou…

a) podáním infikované krve nebo krevních přípravků. V současné době je tento způsob přenosu v rozvinutých zemích, mezi které naše země patří, téměř vyloučen. V České republice jsou od roku 1987 všichni dárci krve kontrolováni, zda jejich krev není infikována virem HIV. Při drobných poraněních je nebezpečí nákazy virem HIV od infikovaného člověka nepravděpodobné, protože k infekci je třeba určité množství viru. Je však třeba se vyvarovat společného užívání hygienických potřeb jako kartáčku na zuby a žiletek, stejně tak jako nedostatečně sterilizovaných nástrojů při provádění některých kosmetických úkonů (tetování, propichování ušních boltců, piercing apod.),

b) při injekčním užívání drog: sdílení injekčních jehel, stříkaček i roztoku drogy může vést k infekci HIV u injekčních uživatelů drog, pokud je některý z nich nakažen virem HIV. V dnešní době představuje přenos infekce HIV u injekčních uživatelů drog nejčastější způsob přenosu v některých zemích jižní a východní Evropy,

3. z matky na dítě…

Těhotná žena infikovaná virem HIV může nákazu přenést i na své dítě jak během těhotenství a porodu, tak i kojením. Dnešní medicína je schopna omezit riziko přenosu infekce HIV z matky na dítě asi o dvě třetiny a snížit nebezpečí zdravotní zátěže pro matku. Pokud se žena rozhodne těhotenství ukončit, je HIV pozitivita zdravotním důvodem k interrupci.

Jak se virus HIV se nepřenáší

Při běžném společenském styku…
Například podáním ruky, používáním telefonního sluchátka, během společného pobytu v místnosti.

Společným užíváním nádobí…
Nikdy nebyla prokázána HIV infekce u členů domácnosti, kteří s HIV pozitivním bydleli, ale neměli s ním sexuální styk a nesdíleli s ním injekčně drogy.

Polibkem…
Sliny HIV pozitivního sice mohou obsahovat HIV virus, ale ve velmi malém množství. Navíc jsou ve slinách obsaženy látky, které virus ničí. Přenos HIV viru touto cestou nebyl nikdy prokázán.
Za ne zcela bezpečné lze ovšem považovat tzv „ hluboké“ neboli „francouzské“ líbání, kdy může dojít k drobným poraněním v ústech.

Objímáním…
Existují sexuální praktiky (např. tzv. „petting“), které lze označit z hlediska možností přenosu HIV jako nerizikové. Sem patří objímání, mazlení.

V sauně, v bazénu…
… pokud ovšem někdo, jako staří Římané, nepoužívá těchto zařízení k sexuálním radovánkám.

Hmyzem…
Nejpřesvědčivějším důkazem je, že i přes vysoký výskyt bodavého hmyzu v Africe se dosud nepodařilo prokázat přenos viru HIV po bodnutí hmyzem. Navíc bylo prokázáno, že se virus HIV nemnoží v zažívacím ústrojí hmyzu.

Prevence HIV/AIDS

Protože se sexuálním životem bývají obvykle spojena určitá rizika, je prevence HIV/AIDS spojena se změnami sexuálního chování. Kromě sexuální abstinence existují další dvě strategie účinné prevence HIV/AIDS:

  1. Vzájemná věrnost dvou sexuálních partnerů. Pokud dojde k porušení věrnosti, pak je třeba nejméně dva měsíce zůstat bez sexuálních styků, nebo přejít k praktikám bezpečnějšího sexu, dokud HIV test nevyloučí případnou HIV infekci.
  2. Bezpečnější sex. Riziko infekce virem HIV nemusí vést k velkým úzkostem a omezením ani u lidí, kteří dosud nemají stálého partnera, pokud dodržují zásady bezpečnějšího sexu. Mezi ně patří důsledné použití kondomu a vhodného lubrikačního gelu při každé souloži do pochvy i konečníku. Bezpečnějším sexem rozumíme také provádění tzv. „nekoitálních praktik“, (mazlení, tělesné dotyky a sexuální dráždění bez soulože), při nichž může rovněž dojít až k plnému sexuálnímu uspokojení bez přímého pohlavního styku.

 

Zdroj: www.aids-hiv.cz, www.szu.cz, www.prevence-praha.cz/sexualne-rizikove-chovani

 


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

5 největších mýtů o jarní alergii: Nelze ji zdědit, stačí…

5/6

Sezóna jarních alergií je v plném proudu. V tomto období se do ovzduší dostává především pyl odkvétající břízy, vrby, borovice a dalších stromů,…

více

5 pokojových rostlin, které nejlépe čistí vzduch, podle NASA

3/5

Jak stále přibývá lidí na světě a rozvíjí se technologie a průmysl, čistý vzduch se stává vzácnou komoditou. Podle Světové zdravotnické…

více

6 Největších iluzí které nás zotročují v matrixu

27/12

Dělají si z vás každý den srandu. Shlížejí na vás z vysokých budov a vy se proti nim cítíte malí. Skrze reklamy vám říkají, že nejste dost sexy anebo…

více

6 Největších iluzí, které nás zotročují v matrixu

2/2

Dělají si z vás každý den srandu. Shlížejí na vás z vysokých budov a vy se proti nim cítíte malí. Skrze reklamy vám říkají, že nejste dost sexy anebo…

více

6 tipů, jak ulevit bolavým svalům po cvičení

16/3

Přehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.

více

6 způsobů jak z těla dostat nechvalně známým neurotoxin…

10/5

Fluorid sodný se řadí mezi neurotoxiny, stejně jako arsen, olovo, nebo rtuť. Zde je šest způsobů, jak fluorid z těla vyplavit.

více

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

28/11

Podzimní smutek ještě není deprese, ale existují rizikové faktory, které mohou v mozku "přehodit výhybku" a už se vezete. Počet lidí, kteří v ČR…

více

7 známek plísňového onemocnění

6/12

Plíseň může způsobit vážné zdravotní problémy a potíže, pokud se ve vašem domově nebo v práci objevuje plíseň, může to mít vliv na vás a vaše zdraví.…

více

Aby o svátcích nehořelo, dávejme si všichni pozor!

30/12

Všichni si přejeme, aby vánoční svátky a vítání nového roku proběhlo v klidu a pohodě.

více

Alergie na penicilin může způsobit anafylaktický šok

28/3

Penicilin patří mezi tzv. Β - laktamová antibiotika. Nazývají se tak podle přítomnosti chemické struktury β - laktamového kruhu ve své molekule.…

více

Anabolické steroidy: Rychlé přifouknutí svalů, jaká jsou…

10/2

Anabolické steroidy jsou uměle vytvořeným derivátem podobné mužskému pohlavnímu hormónu testosteronu. Podporují nadměrnou tvorbu bílkovin v těle.…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Bez známek a klasických hodin. Alternativy ve školách…

5/2

Praha - S měnící se dobou roste zájem o alternativní školy. Některé zakládají i nespokojení rodiče. Od září nabídnenetradiční výuku i klasické…

více

Budou kvést jabloně. Nepodceňujte jejich sílu pro člověka

26/4

Dnešní příspěvek bych věnoval jabloním. Doufám, že i vy shledáte, jak úžasný je to strom. Jabloně a především divoké jabloně (které najdete na…

více

Částečky z tetování pronikají do lymfatických uzlin,…

13/9

Vědci pomocí špičkových přístrojů zjistili, že drobné částečky z pigmentů používaných pro tetování mohou pronikat do vnitřních orgánů těla. Jejich…

více

Čemu je třeba se vyhnout pro naši intimní pohodu?

3/6

Pro správnou hygienu genitální a anální oblasti je nejlépe se vyhnout řadě návyků.

více

Červené oči z bazénu? Na chlór to nesvádějte, může za to…

26/7

Proč bychom v bazénu měli nosit brýle? Do bazénu jedině s plaveckými brýlemi.

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více

Česko zasáhla epidemie císařských řezů, jsou výnosnější a…

22/8

Operačních porodů je stále víc, ač odborníci varují před riziky pro matku i dítě. Lékaři leckdy ženy operují preventivně. Bojí se masivně…

více

Cestovní lékarnička aneb bez čeho nevyjíždějte na dovolenou

14/7

Lékárnička by měla být naší povinnou cestovní výbavou. Její obsah musíme přizpůsobit místu, které hodláme navštívit, i osobám, se kterými cestujeme.

více

Chlamydie - příznaky a projevy

5/2

Chlamydie jsou mikroorganismy způsobující v těle infekci. Daly by se přirovnat k interbuněčným parazitům, protože napadají buňky hostitele a přetváří…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Chřipka není nachlazení

30/1

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které není radno přecházet, ale naopak pořádně vyležet. Chřipka se šíří vzduchem v kapénkách. Ty…

více

Chyby, kvůli kterým nemůžete spát: Děláme je skoro všichni

10/8

Spánek je naprosto nezbytný pro správné fungování organismu. Mnoho z nás s ním má ale problémy. Možná za to může pár následujících nešvarů, kterých…

více

Čím víc selfie, tím větší sklony k psychopatii, odhalili…

27/12

Ano, příliš selfie znamená velké problémy... Selfie je silně postupující trend

více

Citové strádání v dětství vede ke vzhlížení k vůdcům

2/7

Nový výzkum spojil citové strádání v dětství a autoritářství. Lidé, kteří v dětství zakusili strádání, mají podle studie uveřejněné v časopise…

více

Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš život

25/10

Vědecký výzkum prokázal přenos DNA mezi mužem a ženou během sexuálního styku. Zároveň jiné bádání člena ruské akademie věd Pjotra Garjajeva naznačilo…

více

Co jste o avivážích a změkčovadlech prádla nevěděli

2/5

Používáte aviváže? V drtivé většině odpovíte „ano“, protože krásně voní a zjemňují prádlo. Dalším případem jsou i změkčovadla, ale pozor byste si…

více

Co se stane s vašimi plícemi, mozkem a náladou, když si…

18/1

Určitě jste již slyšeli o lampách z růžové himálajské soli, ale měli byste o nich vědět, že pokud je budete mít doma, přinesou vám pozitivní energii,…

více

Co všechno na vašem zdraví mohou napáchat úsporné žárovky

28/9

Mnozí z nás s cílem ušetřit elektřinu a peníze, nahradily standardní žárovky takzvanými ekologickými, šetrnými zářivkami nové generace. Vliv na to…

více

Desatero zásad v prevenci zimních zranění

8/1

Patříte mezi milovníky zimních sportů? Nemůžete se dočkat, až zamrznou rybníky, nasněží a vy oprášíte brusle, lyže a další potřebné náčiní? Pak se…

více

Děti vyrůstající v domácnosti se psy jsou podle studie…

16/9

Psi jsou nejen nejlepším přítelem člověka, ale mohou také chránit děti před dýchacími problémy a infekcemi.

více

Dětské vlhčené ubrousky jsou plné chemie, ukázal test MF…

2/11

Na verdiktu, že ubrousky nedoporučují pro každodenní užívání, se v anketě pro Test DNES shodlo všech pět oslovených lékařů, toxikologů a expertů na…

více

Displeje dětem ničí mozky. Stačí, když do nich zírají dvě…

23/1

Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Moderní technologie nás navíc postupně zbavují…

více

Dítě a pes: mají batolata žijící se zvířaty méně alergií?

7/5

Myslíte si, že domácí mazlíček v domácnosti vede ke zvýšenému riziku vzniku alergií a že jedině přehnanou čistotou docílíte vyšší imunity? Opak je…

více

Díváte se na zprávy? Negativně vás ovlivní víc než si…

11/7

Nevěnujete zprávám v televizi tolik pozornosti jako dříve? Jsou spíš pro vás kulisou a druhý den nedokážete zopakovat víc než tři náměty, které jste…

více

Domácí mazlíčci pro zdraví

27/7

Domácí mazlíčky si pořizujeme z mnoha různých důvodů. Může to být kamarád pro dítě, parťák na procházky či sportování a nebo se nám prostě nějaké…

více

Dosud největší studie o mamografech zjistila, že jsou zcela…

16/2

Když se podíváme na statistiky, tak procento úmrtí žen na rakovinu, které chodily na mamograf bylo stejné jako ty, které na něj nechodily.

více

Dubnu vládnou játra

18/4

S příchodem dubna opouští „pomyslný“ orgánový trůn žlučník (kterému patří březen) a vlády se ujímají játra. Malá chemická laboratoř, která svou…

více

Energeticky úsporné žárovky mohou vyvolat úzkost, migrény a…

8/12

Mnozí z nás s cílem ušetřit elektřinu a peníze nahradili standardní žárovky takzvanými ekologickými či šetrnými zářivkami nové generace. Vliv na to…

více

Geneticky modifikované potraviny

10/10

Geneticky modifikované potraviny jsou potraviny, které jsou vyrobeny z geneticky modifikovaných organismů. Tyto organismy jsou výsledkem laboratorní…

více

Henna je přírodní, neničí vlasy jako amoniak

28/2

Barvy na vlasy užívá snad každá žena. Je to něco, díky čemu se cítíme krásnější a mladší. Málo si však uvědomujeme, že běžné barvy na vlasy nejsou…

více

Horko snáší mozek velmi špatně

26/8

Díky dokonalé souhře termoregulačních mechanismů udržuje člověk více méně stálou teplotu v těle uložených orgánů. Centrem regulace je zadní část…

více

Houbičky na nádobí přechovávají miliardy bakterií, tvrdí…

1/12

Inkubátorem bakterií a jejich největšími rozsévači jsou houbičky, kterými lidé doma myjí nádobí, popřípadě utírají prach, tvrdí němečtí vědci.

více

I moře může být velmi zrádné. Lidi ohrožují zpětné proudy,…

30/7

Mnohdy si neuvědomují, že v moři na ně číhá celá řada nástrah v podobě zpětných proudů, vysokých vln či vodních živočichů, na které by měli být…

více

Infekční nemoci cestovatelů v ČR

6/8

Podle průběžných dat Informačního systému infekčních nemocí se v ČR za první půlrok 2018 vyskytlo 17 případů horečky dengue, 13 nákaz malárie, 132…

více

Infekční zánět uzlin

23/2

Infekční agens je virus Epstein-Barrové (EB viróza), které se rozšiřuje nakaženými slinami např. při líbání (“nemoc zamilovaných“) nebo kapénkovou…

více

Jak doma přežít vedro bez klimatizace?

27/7

V létě je třeba zajistit v bytech příjemné klima. Léto a horko! Nemusíte používat nákladnou techniku ani zvlhčovače na to, abyste si v horkých dnech…

více

Jak na používání počítače u předškoláka

29/2

Počítač se stal fenoménem doby. Je nemyslitelné nemít počítač na pracovištích, mají jej v každé domácnosti a to dokonce několik při početnější rodině…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Jak pomocí emocí předcházet chřipce a nachlazení? Aneb jak…

16/2

Bylo zjištěno, že za jednu až pět hodin po pěti minutovém prožitku emoce hněvu, dochází k výraznému poklesu Immunoglobinu A v těle člověka. Množství…

více

Jak poznat, zda vaše dítě netrpí nějakou dys poruchou?

26/10

Těšil se váš prvňáček do školy, ale po pár týdnech se mu tam už nechce, je skleslý a bez nálady? Důvodem může být porucha učení.

více

Jak přežít Valentýna

13/2

Den sv. Valentýna je samozřejmě svátkem lásky, ale pro muže to může být docela stresující událost. Přináší mnoho očekávání, spoustu nepsaných…

více

Jak se chránit proti mobilnímu vyzařování

5/7

Zde jsou nějaké francouzské rady opět od Next-up. Mnohé z nich známe, a mnohé nedodržujeme. Češi jsou údajně přeborníky v počtech mobilů i v době…

více

Jak se nezbláznit ze stresu

24/11

Znáte ten pocit, kdy se vám přes den nic nedaří, v práci nestíháte a nedej bože do vás ještě někdo vrazí na ulici? Začnete panikařit a dostanete se…

více

Jak se projevují poruchy rovnováhy a co je způsobuje?

2/8

Poruchy rovnováhy se projevují ve formě řady příznaků, mezi kterými dominuje pocit závrati nebo ztráty rovnováhy. Subjektivně jsou vnímány jako…

více

Jak se zbavit emocionálního připoutání a přetnout éterické…

7/6

Měli jste někdy pocit, že se topíte v bahně nebo neumíte plavat? Zjišťujete, že tento pocit se stále zhoršuje, když se pokoušíte odstranit někoho ze…

více

Jak se zbavit parazitů?!?

11/7

Paraziti v lidském těle - naše zdraví je ohrožováno několika druhy různých parazitů - patří k nim například prvok Toxoplasma gondii (původce…

více

Jak si nesežrat planetu? Musíme jíst méně masa, jinak hrozí…

12/10

Přechod k rostlinné stravě, konec plýtvání potravinami, méně průmyslových hnojiv. To vše je podle dosud nejpodrobnější studie o dopadech produkce…

více

Jak správně větrat v mrazech? Jde o zdraví i o peníze

28/2

Také se už těšíte, až budete z mrazivého venku doma v teple? Nejraději byste utěsnili každou skulinu, kterou by k vám domů mohl proniknout vlezlý…

více

Jak vydržet extrémní vedra

29/7

Přestože se v posledních letech před sluníčkem varuje téměř neustále, stále spousta lidí nebezpečí delšího pobytu na přímém slunci podceňuje. Pojďme…

více

Jaké přírodní přípravky mohou pomoci, když bolí šlachy

7/2

Bolesti šlach patří mezi onemocnění pohybového aparátu. Jedná se bohužel často o chronické onemocnění, které dokáže pacienta hodně potrápit.

více

Jaké typy krémů používat v zimě, abychom svoji pokožku…

21/1

Pleť je velmi citlivá a náchylná, zvláště pak v zimním období. Jak o ni ale správně pečovat a jaké krémy používat? Pojďme se zaměřit se na jednotlivé…

více

Jdete poprvé do posilovny? Vyražte připravení a ptejte se

29/5

Posilování je skvělý způsob, jak si vybudovat svaly, ale zároveň i vytvarovat postavu a zpevnit kosti. A to v jakémkoliv věku. Mnoho lidí odradí…

více

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo…

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což…

více

Je tatínek pro miminko důležitý?

28/7

Vztah dítěte k matce je v prvních dnech a týdnech naprosto privilegovaný. Ale v nejběžnější rodinné konfiguraci je třetí osoba, otec. Jeho místo je…

více

Jedy v těle. Čechy ohrožuje rtuť z ryb a plomb

7/9

Zpočátku nikdo netušil, proč se to děje. V padesátých letech minulého století zasáhla japonský záliv Minamata záhadná epidemie: řada lidí oslepla,…

více

Jsou mobilní telefony zodpovědné za vzestup rakoviny? Podle…

8/6

Zpochybňovat bezpečnost mobilních telefonů, vysílačů signálů a podobných zařízení je takřka myšlenkovým zločinem, který se setká s nemalým odporem…

více

Kdo je nejvíce ohrožen psychosomatickými onemocněními

10/1

O psychosomatice se široce dohadují odborníci i laická veřejnost. Část odborníků i laiků ji odmítá vůbec uznat jaké obor lékařství, část je jí naopak…

více

Když máte doma pánev s tímto označením, okamžitě ji vyhoďte

26/4

Jděte do vaší kuchyně a zkontrolujte si pánve. Pokud na některé z nich najdete označení PFAS, tyto pánve raději hned vyhoďte.

více

Když začnou v zahraničí zlobit zuby?

1/10

Bolest zubů patří mezi nejneodbytnější zdravotní problémy, které vás mohou potkat. Když jste doma, čeká vás maximálně probdělá noc, ale pokud se…

více

Klamavá reklama a nekalé praktiky prodejců

8/3

Reklama má prezentovat výrobek či produkt pravdivě a neměla by vyvolávat dojem, že produkt má vyšší hodnotu, ale většinou tomu tak není. Často…

více

Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?

6/7

Žena, která pravidelně používá rtěnku, spolkne za život více než kilogram chemických látek. Další desítky látek z kosmetiky se dostanou do těla přes…

více

Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?

6/7

Žena, která pravidelně používá rtěnku, spolkne za život více než kilogram chemických látek. Další desítky látek z kosmetiky se dostanou do těla přes…

více

Křemelina – dar přírody

1/8

Jen málo lidí přikládá nějakou důležitost rozsivkám, jednobuněčným vodním mikroorganismům, které se nacházejí hojně v mořích a jezerech.

více

Květen - pečujte o své srdce

2/5

Květen je často označován jako měsíc lásky a symbolem lásky je srdce. Srdce je však také nejdůležitějším orgánem krevního oběhu a souvisí i s…

více

Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pozor nejen na infekce!

5/6

Patříte-li k cestovatelům, kteří rádi poznávají cizí kulturu na vlastní kůži, pak možná toužíte okusit vodní dýmku. Poradíme, jak to udělat s…

více

Lékaři bijí na poplach! Všechny ženy by měly okamžitě vědět…

1/5

Spánek. Pro tělo životně důležitý proces, který pomáhá lidskému tělu zotavit se po náročném dni. Kolik času bychom si na něj ale měli vyhradit?

více

Lékaři radí, jak se v létě vyhnout průjmům

6/6

Stačí málo, nepropečený steak na stánku letního festivalu, zmrzlina od egyptského prodavače, koktejl v thajském baru a průjem je na světě. V létě…

více

Lékaři varují: V létě pozor také na sluch. Poškodit ho může…

10/7

Letní měsíce jsou nejnáročnějším obdobím v roce pro naše uši. Hrozí jim spálení či infekce, dokonce i trvalé poškození sluchu.

více

Letíte na last minute k moři? Víme, kdy vám POBYT NA SLUNCI…

3/9

Slunných dnů si užíváme v létě i u nás, ale většinu dne se skrýváte v práci, pod slunečníkem na zahrádce nebo ve stínu lesa. Pokud vás ale s koncem…

více

Letní bouřky ohrožují zdraví nejen kardiaků

22/7

Možná i vy patříte mezi ty, kterým bouřky nedělají dobře. Jste unavení, je vám mdlo a máte potíže s dýcháním. Obzvláště kardiaci, astmatici a…

více

Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které…

25/8

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou…

více

Migréna a její přírodní léčba

7/11

Migréna je charakterizovaná opakující se chronickou bolestí hlavy. Doprovodným příznakem bývá nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na…

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Napsáno policistou. Přečíst Vám to zabere 5 minut, ale může…

26/1

Kriminalita je něčím, o čem si většina lidí myslí, že se týká pouze těch druhých. Nikdy však nemůžeme říct, kdy přijde okamžik, ve kterém se může…

více

Nástrahy hotelových pokojů: Na co si dát o dovolené pozor

9/7

Zkušení cestovatelé radí: Luxus v hotelu bývá často jen na oko. Podívejte se pod pokličku!

více

Nástrahy podzimu. Prozradíme, jak bezpečně řídit v mlze!

11/10

Mlha jako mléko je pro řidiče tou nejzáludnější nástrahou na silnici. Pokud jezdíte do práce autem, nebo vozíte děti do školy, možná se s ní na…

více

Natržené lýtko – specifikace a léčba - Zbyněk Petr

19/8

Je vám nad 35 let? Pak zvyšte pozornost! Jste mladšího věku? I vás toto zranění bohužel může potkat, i když u vás ještě nenastupují určité…

více

Nejlepší obranou před chřipkou je prevence. Jak na ni?

2/2

Chřipkou každoročně onemocní statisíce Čechů a po mírném loňském roce hrozí, že nás epidemie zasáhne tvrdě. Stoprocentní ochranu proti tomuto…

více

Nemoci z klimatizace komplikují letní dovolené

7/8

Vytouženou pohodu letní dovolené strávené v teplých krajích českým turistům paradoxně velmi často komplikuje zima.

více

Nesmeky, k čemu nesmeky slouží a jak vybírat

24/1

Jistě to dobře znáte a v letošní zimě si na to i často vzpomenete. Chcete někam vyrazit a ejhle. Na chodnících a cestách je "sklo", aby se člověk bál…

více

Nevzdávejte se běhu v zimě! Tipy, jak může být běh i v zimě…

23/1

Tak schválně – kolik máme mezi vámi běžeckých nadšenců? Nebo snad teprve začínáte? Ať tak či onak, nadchází sezóna, kdy stále hodně lidí uklízí…

více

Nordic walking? Sport vhodný opravdu pro každého!

30/10

V parcích lze stále častěji potkat svižně kráčející lidi se sportovními holemi. I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety,…

více

Nová doba - nové bolesti

17/11

Slyšeli jste o tabletovém rameni, blackberry palci, syndromu smskového krku či tenisovém lokti z počítače? Primářka rehabilitačního ústavu MUDr.…

více

Nové designové stínění do interiéru i na terasu

21/5

Že řešit zastínění oken a terasy na jaře je předčasné? Ostré sluneční paprsky a tropické teploty jsou tady raz dva! Připravte se a užijte si pohodové…

více

Nožky v pohodě i v zimě

2/1

Chodidla jsou výjimečná část našeho těla a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Dokud nás nesou a nebolí, nemáme otlaky ani puchýře, zdánlivě není důvod,…

více

Oči sice nikdy nespí, odpočinek ale potřebují

20/4

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Patří „parkinson“ za volant?

15/5

Třesou se, neovládají své tělo, sotva chodí… Lidé s Parkinsonovou chorobou přitom běžně usedají za volant. Auto je pro ně „druhýma nohama“. Řídí ale…

více

Plesová sezona: S puchýři pomůže měsíčková mast, s otoky…

17/12

V zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…

více

Pobyt dvouletých dětí ve školkách je nevhodný. Rodinu…

12/6

Umisťování dvouletých dětí do mateřských škol bude vždy problematické a z hlediska jejich vývoje nevhodné. Na pondělní konferenci Budoucnost…

více

Podzimní cvičení – návrat do tělocvičny

29/11

Nordic walking, turistika, cyklistika nebo cvičení v městských senior parcích – oblíbené sportovní kratochvíle mají společného jmenovatele – přízeň…

více

Pokojové rostliny zbaví vaši domácnost nebezpečných jedů:…

4/3

Naše domácnost je toxinů a škodlivin plná. Barvy, plastové výrobky, čistidla, různá lepidla, nábytek z dřevotřísky, ale i závěsy nebo cigaretový kouř…

více

Položte tyto sklenice odpuzující hmyz venku či do pokoje a…

8/4

Léto je pro většinu lidí nejoblíbenějším ročním obdobím. S ním však do našich domovů a zahrad zároveň přichází i nepříjemný hmyz, jako jsou komáři,…

více

Pomoc z přírody při popáleninách

27/1

Zimní období, vánoce i novoroční svátky představují zvýšené riziko tvorby menších popálenin (v lepším případě, jistě), topení v krbu, svíčky, lití…

více

Poruchy vstřebávání živin

3/8

Malá absorbace neboli porucha vstřebávání živin se může projevit nadýmáním, plynatostí, křečemi v břiše, pocitem špatného trávení, hubnutím, průjmy…

více

Potvrzeno: DNA z geneticky modifikovaných plodin se přenáší…

8/7

V nové studii publikované v deníku Public Library of Science (PLOS), výzkumníci zdůrazňují, že existuje dostatek důkazů, že fragmenty DNA nesou celé…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Povislá prsa, zbytečné vrásky a bolavá záda aneb Jaká…

24/1

Máte oblíbenou polohu, ve které spíte? Možná vám zaručí příjemné sny a potřebnou relaxaci, ale může bohužel zanechat nesmazatelné stopy na vašem…

více

Pozor na mráz

20/1

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi.

více

Pozor na namrzlé chodníky! Pět rad, jak předejít úrazům

22/1

Zima je tady a s ní nástrahy počasí v podobě namrzlých chodníků a silnic. Každoročně lékaři v tomto období ošetří až desítky zlomenin denně.…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Pozor na otravu houbami

11/8

Otravou houbami nazýváme onemocnění, které zapříčinily jedovaté látky obsažené v houbách - toxiny. Obvykle jsou přítomny v celé houbě, ale mohou se…

více

Pozor na otravu rtutí

19/8

V počátku to vypadá, že jde jen o pouhou lenost, slabost, únavu či nevolnost, ale je to důsledek nebezpečné otravy rtutí. Je nutné, provádět…

více

Pozor na Silvestr s alkoholem!

31/12

Vánoce a Silvestr patří tradičně ke krušným nocím chirurgických ambulancí a sálů. Málokdo totiž tráví vítání nového roku s čajem a limonádou, většina…

více

Pozor na úpal a úžeh

13/7

Užíváte si dovolenou u vody, rádi se opalujete? Nebo musíte být přes léto v práci a dopravujete se do ní autobusem, tramvají či autem? Obě situace a…

více

Pozor na vazelínu! Je pro tělo velmi škodlivá. Podívejte se…

12/3

Pro mnohé z nás je vazelína přípravkem pro řadu onemocnění, od popraskané kůže až po vyrážky z plenky. Je dokonce ve většině kosmetických přípravků,…

více

Pozor na zákeřné chlamydie

30/3

Nebezpečná nákaza, o které mnoho lidí ani neví! Chlamydie patří mezi pohlavně přenosné nemoci, ale lze se nakazit i jiným způsobem. Stojí za mnoha…

více

Pozor! Utajená nemoc z klíšťat! Proč se o ní v ČR nemluví?

25/7

Lékaři a hygienici neustále varují před nákazou onemocnění z klíšťat, především encefalitidou a boreliózou. Ovšem o tom, že existuje další podobné…

více

Práce na směny vám za pár let vygumuje mozek, varují…

18/11

Pracovat na směny, to podle vědců drasticky poškozuje myšlení a paměť... Pracovat na směny, především v noci, značně poškozuje myšlení a paměť. Když…

více

Právě v létě častěji navštěvujeme bazény a koupaliště,…

11/5

Samozřejmě míst, kde se můžete nakazit, je daleko více. Mnohdy stačí málo - pár kožních šupinek, které „utrousí“ infikovaná osoba, a vy je „jen“…

více

Předvánoční stres má neblahý vliv na naše zdraví! Jak se…

20/12

Vánoce. Svátky, které má každý spojené s pojídáním cukroví, sledováním pohádek a pozorováním mihotavých světýlek na vánočním stromečku. Nalijme si…

více

Při práci na zahradě si chraňte svůj zrak

11/5

Vykročení do nové pěstitelské sezóny mnohdy končí v ordinaci oftalmologa.

více

Při průjmu v létě doplňte tekutiny a minerály

20/7

Samotný průjem není považován za onemocnění, ale spíše za příznak různých nemocí. Tuto poruchu vyprazdňování lze označit jako nejčastější poruchu…

více

Rakovinové domy

19/6

Rakovinové domy se na první pohled neliší od domů ostatních. Jejich obyvatelé možná něco tuší, ale většinou si to ani neuvědomují. Často se stává, že…

více

Rentgen a CT škodí zdraví, ale TRD nikoliv

18/10

Naši klienti se často ptají, proč termoregulační diagnostiku (TRD) nevyužívají běžně klasičtí lékaři. Vždy jim odpovídáme, že na to se musí zeptat…

více

Rozhodnutí italského soudu: mobilní telefony skutečně…

14/6

Vědcům zapojeným do Národního toxikologického programu se podařilo prokázat, že záření z mobilních telefonů je škodlivější, než si lidé myslí.

více

Ruský expert odhalil návod, jak obnovit imunitu za pouhých…

3/2

Oslabený imunitní systém může zapříčinit řadu závažných onemocnění – značí i fakt, že tělo není správně chráněno. Organismus je náchylnější k…

více

S koncem roku dochází k nákupu dělobuchů, petard a jiné…

30/12

Petardy představují velmi efektní pyrotechnický výrobek, který se těší velké přízni a oblibě. S oslavami konce roku je neodmyslitelně spjatý…

více

Sedm tipů pro péči o vánoční stromek: Aby vydržel co nejdéle

18/12

Nejdéle vám doma vydrží borovička, o každý stromek se ale musíte starat.

více

Sezóna klíšťat je tady! Chraňte se Lymoxilem B (komerční…

13/7

Klíšťata obecná (latinsky Ixodes ricinus) se na jaře probouzejí již při teplotách nad 5°C, přičemž nejaktivnější bývají v období od dubna do…

více

Sinice - když koupání ohrožuje zdraví

8/8

Léto a horké dny lákají ke koupání. Pokud však dáváte před koupališti přednost raději přehradám nebo rybníkům, měli byste vědět, kdy takové koupání…

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

SMSkový krk - onemocnění nových generací

6/4

Syndrom SMSkového krku (anglicky text neck) je pojem užívaný k popisu bolesti krku a možného poškození v důsledku déletrvajícího neustálého sklánění…

více

Spánek se psem jako lék

26/4

Spánek s Vašim pejskem Vám otevírá srdce a roztáčí čakry. Spíte s Vašim pejskem v jedné posteli? Nebo do postele nesmí?

více

Špatné sny mohou strašit děti již od útlého věku. Víte,…

9/3

Budí se občas váš syn nebo dcera uprostřed noci s pláčem? Vykřikuje, naříká, kope kolem sebe nohama či rozhazuje rukama? Pak ho možná trápí jedna ze…

více

Štítná žláza a medikamentózní léčba. Je vždy nutná?

25/5

Co se ve skutečnosti děje v našem těle, pokud začneme užívat hormony štítné žlázy? Pokusíme se vám na tuto otázku odpovědět.

více

Stlaní postele je nezdravé, vytváří ráj pro roztoče

5/5

Stlaní postele je pro většinu lidí znakem pořádku a dobrého vychování. Co se ale stane, když postel před ranním odchodem z domu prostě necháme být?

více

Střídavá péče dětem škodí. Stejně jako internet. A za jesle…

28/6

Studie ukázaly, že německé a americké děti ve věku 8 – 18 let tráví až 7,5 hodiny denně na digitálních médiích, jako jsou PC, smartphony, tablety,…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Světelný smog má na svědomí nekvalitní spánek i vážné…

3/5

Nejen pouliční osvětlení, ale také reklamní plochy a sváteční výzdoba osvětlují nejen v zimních měsících česká města. Dle odborníků má však nadbytek…

více

Tablety a spol.: Brzdí vývoj dětí, nebo mu pomáhají?

20/4

Mamince skáčou prsty po displeji telefonu. Tenhle malý zázrak si nechce nechat ujít ani její dvouletý syn. Úžasná hračka mu však může způsobit…

více

Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?

17/10

Miminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…

více

Tmavá stránka empatie: Jak vás mohou absorbované emoce…

6/3

Empatičtí nebo velmi citliví lidé musí příliš dobře vědět, jak vyvážit své emoce ve světě plném konfliktní a intenzivní energie.

více

Tohle radši nenoste. 5 věcí narušujících energii

10/11

Šatník není pouhou součástí image. Posiluje naši sebejistotu, je součástí společenského úspěchu a může i pomoci vyhnout se řadě nepříjemností.…

více

Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné,…

27/4

Dáváme dětem příliš prostoru, příliš široké hranice, naopak málo řádu a pevnosti. Všeho příliš je špatně. Shovívavá výchova končí špatně. Děti,…

více

Toto mýdlo způsobuje rakovinu prsu, ale mnozí ho denně…

16/6

Mýdla jsou nezbytná k tomu, abychom svá těla udržovali čistá a svěží.

více

Toxické látky v našich interiérech

18/5

V souvislosti s informacemi o vysokém obsahu toxických látek v našich interiérech se v západní Evropě a v USA doporučuje, aby se lidé přezouvali před…

více

Tradice a zvyky českých Vánoc, které bychom neměli…

21/12

Vánoce slaví v České republice téměř všichni. Přesto se mnoho vánočních tradic a zvyků vytrácí. Lidé na ně jednoduše zapomínají. Zavzpomínejte si s…

více

Trápí Vás borelióza? Nahraďte antibiotika topolem, břízou a…

19/7

Lymská borelióza se v České republice řadí mezi nejčastější infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Dle Státního zdravotního ústavu lékaři v loňském…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Tvoří se vám snadno modřiny či vás svědí pokožka? Těchto 5…

5/5

O játrech víme, že jde o největší vnitřní orgán a také největší vnitřní žlázu, kterou máme v lidském těle. U zdravého dospělého člověka by normální…

více

Udělejte dětem ze zahrady hřiště! Budou jako v ráji a vy…

1/6

Máte zahradu, ale vaše děti na ní nechtějí být, protože se nudí? A tak pořád lítáte od jednoho hřiště k druhému, aby se děti vyblbly, zatímco vy…

více

Úklid levně a bez chemie? Vyzkoušejte tyto babské tipy z…

5/3

Příroda často funguje lépe než chemie. Rádi byste vyčistili váš dům, ale nechce se vám za „zázračné“ čističe utrácet celé jmění nebo jimi snad…

více

Úklid ženám škodí. Chemické prostředky jim snižují kapacitu…

23/2

Norští vědci z Bergenské univerzity zkoumali plíce mužů a žen. Výsledky byly poměrně překvapivé: vdechování výparů z domácí chemie omezilo kapacitu…

více

Umíte používat klimatizaci? Oči může poškodit navždycky

8/8

Kromě rýmy, agíny a zatuhlých svalů může klimatizace způsobit i potíže se zrakem. Vysuší vám oči!

více

Úraz či nemoc na dovolené?

2/6

V posledních letech přibývá úrazů českých turistů na zahraničních dovolených. Na vině může být větší poptávka po adrenalinových sportech, či stále…

více

Uvažujete o asistenčním psovi do vaší rodiny?

1/12

Potom je dobré si uvědomit základní souvislosti: AP (asistenční pes) zejména a v první řadě je normální rodinný pes - příslušník rodiny.

více

V každé účtence je jed. Čeští vědci zjistili, jak vás může…

26/5

Sahání na účtenky, bankovky, nebo pití z plastové lahve. To vše zásadně ovlivňuje lidské zdraví. Může za to látka s názvem bisfenol S, kterou výrobci…

více

V přecházení nemocí jsou Češi jednička. Proto jsme pořád…

15/2

Tak schválně, kolikrát jste už letos byli nemocní? Na to, že je teprve začátek února, to už máte párkrát za sebou, co? My, Češi, jsme totiž na tohle…

více

Vaří se vám krev? Vysoký tlak ve vedru zabíjí

3/8

V tropických teplotách může srdce zradit každého. Stačí vysoký cholesterol nebo dosud neodhalený problém.

více

Váš život bude snazší, když z bytu vyhodíte tři druhy věcí

21/4

Stává se, že máme útulný a příjemný byt, ale jako bychom se v něm dusili. Nechce se nám se do něj vracet, necítíme se tam dobře. A i když třeba…

více

Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se…

5/8

Žihadlo od vosy, včely nebo dokonce sršně dostal pravděpodobně už každý z nás – nejčastěji v dětství třeba na letním táboře. Zdaleka ne každý však ví…

více

Vedro dál útočí: Jak se doma neupéct?

23/7

Zastihla nás vlna veder, na kterou, přiznejme si, jsme nebyli moc připraveni. Nicméně víme, jak doma v létě udržet příjemné klima bez klimatizace…

více

Velký mráz přitěžuje chronicky nemocným

19/1

Již po dvaceti minutách může mráz způsobit podchlazení nebo omrzliny. Ohroženy jsou zejména malé děti, senioři a chronicky nemocní. Opatrní by měli…

více

Víš, v čem se koupeš?

5/8

V posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic (cyanobakterií), které jsou nebezpečné nejen pro vodní rostliny a živočichy, ale také pro…

více

Víte, co vše je v houbičce na nádobí? Budete se divit!

21/6

Houbičku na nádobí používáme všichni. Denně nám, spolu s prostředkem na mytí nádobí, pomáhá z nádobí odstraňovat zbytky nečistot, jídla a bakterie.

více

Všechno je jinak. Na slunce máme chodit přes poledne a…

9/6

Zatímco je nám dermatology a kosmetickými firmami vštěpováno, že bez krému s vysokým ochranným faktorem bychom se neměli objevit na ulici, může nám…

více

Výhody spánku na levém boku

14/10

Již starověká indická věda ajurvéda naznačovala výhody spánku na levém boku. A nedávné studie ukazují, že na tom něco doopravdy bude. Pravděpodobně…

více

Vynulování a generální úklid života

19/3

Během jednoho dne svůj život nezměníme, můžeme však změnit myšlenky, které pak navždy promění náš život.

více

Výzkum: ve vodě z kohoutku jsou zbytky léků

16/11

Víte, kolik ibuprofenu vypijete v kohoutkové vodě? Vědci ze Státního zdravotního ústavu to po dva roky sledovali. A ukázalo se, že zbytky léčiv se v…

více

Významný profesor biochemie varuje: Mobilní síť 5G je…

6/5

Přicházející technologie, která vám umožní stahovat 3D filmy jen za tři sekundy, se již objevuje ve Spojených států. Její zastánci se pyšní…

více

Wi-Fi: Neviditelná hrozba, co vám pomalu ničí zdraví.…

17/2

V životě během 21. století se jen těžko vyhneme radiaci z mobilů a množství wi-fi vysílačů. Ve skutečnosti jsme tímto zářením obklopeni všude kam…

více

Za těchto 5 vážných nemocí mohou mikrovlnky. Chraňte se,…

4/10

Kdo by neměl rád mikrovlnky? Jsou rychlé, jednoduché a vaření s nimi je pro každého nadmíru pohodlné.

více

Zacvičte si přímo na místě

10/3

I vy patříte mezi ty, kteří denně stráví několik hodin sezením? Zvyknete často cestovat nebo máte kancelářské zaměstnání? Na pohybové aktivity vám…

více

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

10/3

Myslíte si, že ještě něco doženete? Kdepak! Přerušovaný spánek vede k nespavosti a naopak k ještě větší únavě.

více

Zdraví a prevence na cestách, na co si dávat pozor

21/7

V případě, že cestujete do jakékoliv destinace, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a možné hrozby u odborníků na zdravotní péči pro…

více

Zdravý pohyb

24/2

Sedavý způsob života je závažným rizikovým faktorem pro ty, kdo trpí chorobami koronárních tepen, především jsou-li starší šedesáti let. Muži sedí v…

více

Že polední slunce nejlépe opaluje a ve stínu se nespálíte…

15/7

S blížícím se obdobím letních dovolených se znovu objevuje téma zdravého opalování. To je opředeno celou řadou tipů, kterými se lidé často mylně řídí…

více

Žena posypala postel sodou. Když zjistíte proč, uděláte to…

12/1

Dnes vás zřejmě trochu zklameme, když vám prozradíme, že postelové matrace, které používáte každý den, jsou perfektním místem pro akumulaci nečistot…

více

Zimní deprese - jak jí čelit

1/3

Se zimou je spojeno hodně příjemných zážitků, ale pro něho je z duševního hlediska zima nepříjemným obdobím, kvůli ataku tzv. zimní deprese. Zimní…

více

Znáte riziko zapnutí klimatizace hned po nastartování auta?

6/9

Vždy, když si sednete do auta, nastartujete motor a hned potom spustíte klimatizaci, vystavujete své zdraví, i zdraví ostatních s vámi v autě,…

více

Zvládněte podzimní deprese

15/11

Pod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu…

více

Další články - Bezpečnost prostředí a rizika

Zdravotní problémy - Bezpečnost prostředí a rizika

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru