Klinické příznaky jsou projevy různých nemocí, které vznikají následky narušení fyziologických procesů v organismu. Jsou objektivní, měřitelné, pozorovatelné lékařem (jako např. zánět, kašel, zvýšený krevní tlak).
Symptomy chápeme jako subjektivní pocity pacienta (např. migréna, nespavost, únava), které lékař nemůže pozorovat, ani žádným lékařským přístrojem měřit.
Příznaky nemoci, tedy symptomy, jsou např. dle Wikipedie klinickým projevem nemoci. A soubor těsně spjatých, společně se vyskytujících symptomů se označuje jako syndrom.
Každá nemoc se projevuje některými více či méně typickými příznaky. Pro vaši pomoc, abyste mohli rychle rozeznat signály nemocí, uvádíme u každého zdravotního problému – nemoci – v subkapitole „Příznaky“ soupis nejčastějších příznaků, což by vám mělo usnadnit určení toho, co vám zřejmě je a jak se můžete zachovat.
Díky určité míře zjednodušení berte prosím popis jednotlivých příznaků jako přehled typických příznaků.
Pro přesnější určení diagnózy, jakož i v případě nefunkční samoléčby nebo při vzniku zdravotních komplikací prosím navštivte vždy svého lékaře.
O individuálním vnímání bolestivosti porodu a všem, co ji ovlivňuje, jsme se bavili s MUDr. Mardešičovou a staniční sestrou Pirohaničovou z ÚPMD v…
víceV počátku to vypadá, že jde jen o pouhou lenost, slabost, únavu či nevolnost, ale je to důsledek nebezpečné otravy rtutí. Je nutné, provádět…
víceDemence je v rozvinutých zemích jedním z největších problémů medicíny 21. století. Způsobuje úmrtí podstatné části populace vyššího věku a její…
víceFibromyalgie je porucha charakterizovaná bolestí pohybového aparátu, hlavně svalů. Pokud si přeložíme latinské pojmenování fibromyalgie, zjistíme, že…
víceTělo ke správnému fungování potřebuje mnoho minerálních látek a prvků. Některé si tvoří samo, řadu dalších mu musíme dodávat formou doplňků stravy…
vícePři pozorování mechanizmů a fungování našeho těla nalezneme mnoho pozoruhodných skutečností. Náš mozek pracuje jako dokonalý počítač, reaguje na…
víceJiž po dvaceti minutách může mráz způsobit podchlazení nebo omrzliny. Ohroženy jsou zejména malé děti, senioři a chronicky nemocní. Opatrní by měli…
víceChlamydie jsou mikroorganismy způsobující v těle infekci. Daly by se přirovnat k interbuněčným parazitům, protože napadají buňky hostitele a přetváří…
víceTo, že káva má pro většinu lidí stimulační účinek, není nic nového. Ostatně je vidět po ránu v ulicích a ve veřejné dopravě hodně lidí, co si nesou…
víceCo je dobré vědět, když vás navštíví neštovice. Předně je důležité vědět, že příchod neštovic se ohlásí bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou přibližně…
víceSalmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie Salmonela, která se do těla dostává ústy (z potravy, nádobí, špinavých…
víceVitamín B12, rovněž známý pod označením cyanokobalamin, patří do skupiny vitamínů B. Je ve vodě rozpustný a jako jediný vitamín obsahuje kobalt, z…
víceV posledních letech se rozrostl počet lidí, kterým byla diagnostikována latentní tetanie. Jedná se o chronický nedostatek hořčíku, který vznikne z…
víceVědecký výzkum prokázal přenos DNA mezi mužem a ženou během sexuálního styku. Zároveň jiné bádání člena ruské akademie věd Pjotra Garjajeva naznačilo…
vícePracovat na směny, to podle vědců drasticky poškozuje myšlení a paměť... Pracovat na směny, především v noci, značně poškozuje myšlení a paměť. Když…
víceAsi se budete divit, ale problémy se stresem a psychikou dnes ovlivňují více lidí než si myslíte. Například jen v USA dnes již přes 70% lidí užívá…
víceVíme, co obsahují různé vitamíny, doplňky, bylinky a jiné zdravé potraviny, které konzumujeme? Když si je v obchodě kupujeme, automaticky…
víceZácpa může být neuvěřitelně bolestivá. Nicméně může si vyžádat velkou daň i na vašem těle. Naštěstí existuje 100% přírodní vyřešení zácpy.
víceO tom, že jsou v dnešní době Vánoce svátky klidu a míru, vážně pochybuje snad každý, na jejíž bedrech leží starost o domácnost a rodinné příslušníky.…
vícePodívejte se jak vypadá prý bezpečná přísada do potravin. Označují ji číslem E621 a přidává se do velkého množství nejen potravin, ale i vařených…
víceTrpíte pocity únavy, vyčerpání? Vstáváte ráno nevyspalí, neodpočatí? Bolí vás klouby? Máte vysoký krevní tlak? Máte potíže s plodností? Důvod může…
víceV současnosti je v médiích chřipka jedno z nejvíce používaných slov - chřipková epidemie, jak se bránit chřipce, co dělat při chřipce, a bohužel také…
víceAbychom dokázali, že Coca Cola nepatří do lidského těla, zde je 20 praktických příkladů, jak můžete Colu použít jako domácí čistič.
víceMyslíte si, že ještě něco doženete? Kdepak! Přerušovaný spánek vede k nespavosti a naopak k ještě větší únavě.
víceChronickou rýmu může způsobovat celá řada faktorů, takže je potřeba zapátrat po příčině. Může to být alergie, smog, cigaretový dým, parfémy, prach,…
víceKalendářní jaro je pár dní s námi a v souvislosti s jeho příchodem se setkávám jak se skupinou lidí, kteří jaro milují a jarní paprsky sluníčka v…
víceNebezpečná nákaza, o které mnoho lidí ani neví! Chlamydie patří mezi pohlavně přenosné nemoci, ale lze se nakazit i jiným způsobem. Stojí za mnoha…
víceKřečové žíly jsou nepříjemným zdravotním problémem, který postihuje nejen ženy, ale i muže. Jejich vznik se nedá do jisté míry ovlivnit, je to totiž…
víceMá se naše noční snění vykládat podle klasických výkladů snů, nebo je třeba jim věnovat pozornost individuálně? A dá se na sen naladit před usnutím?
vícePálení, zčervenání a pocit zrnka písku v oku - to jsou příznaky suchých očí, onemocnění odborně zvaného keratoconjunktivitis sicca. Práce u obrazovky…
víceSpánek. Pro tělo životně důležitý proces, který pomáhá lidskému tělu zotavit se po náročném dni. Kolik času bychom si na něj ale měli vyhradit?
víceO játrech víme, že jde o největší vnitřní orgán a také největší vnitřní žlázu, kterou máme v lidském těle. U zdravého dospělého člověka by normální…
víceV současnosti až jeden ze šesti Američanů užívá nějaký druh léků na ovlivnění nervů nebo psychiky, většina z nich jsou antidepresiva.
víceTřesou se, neovládají své tělo, sotva chodí… Lidé s Parkinsonovou chorobou přitom běžně usedají za volant. Auto je pro ně „druhýma nohama“. Řídí ale…
víceKořen kozlíku lékařského byl pro své účinky používán již ve druhém století, ale způsob využití se časem významně změnil. Jedno z prvních využití bylo…
víceJe rok 2017 a v médiích se neustále opakuje jedna velká lež: Cholesterol je hlavní rizikový faktor nemocí srdce a cév, často s přihlouplými…
víceMnohdy si neuvědomují, že v moři na ně číhá celá řada nástrah v podobě zpětných proudů, vysokých vln či vodních živočichů, na které by měli být…
víceKaždý rok se v Česku otráví houbami několik set lidí. Naštěstí je většina otrav lehkých a skončí nevolností a zvracením. Jedovaté houby ale mohou i…
víceZe vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou…
víceStřevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a…
víceLidové noviny přinesly obšírnou zprávu o tom, že spotřeba antidepresiv se v České republice za posledních deset let zdvojnásobila. Uvažuje se o tom,…
víceVědci pomocí špičkových přístrojů zjistili, že drobné částečky z pigmentů používaných pro tetování mohou pronikat do vnitřních orgánů těla. Jejich…
víceOtékání nohou je celkem nepříjemný problém, který se častěji projevuje v létě. Teplo celkem organismu, respektive žilnímu systému, dává zabrat.…
vícePoruchy funkce štítné žlázy, a to zejména její autoimunitní zánět nabývá v populaci nebývalý nárůst. Jak štítná žláza funguje a jak jí můžeme pomoci…
víceMáte pocit, že máte v těle zbytečně zadržovanou vodu? Tvoří se vám otoky, více se potíte, zhoršuje se celulitida a cítíte se nafouknutí? I to mohou…
víceOd jakého věku si pamatuju sám sebe? Když si každý z nás tuhle otázku položí, zaznějí v odpověď různé cifry. Nejpravděpodobněji však půjde o věk 3 až…
víceLidé s vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním by si měli dát pozor na přejídání, přemíru alkoholu i stres. Výzkumy potvrdily, že o Vánocích je…
víceSerotonin ovlivňuje všechny části našeho těla, od citů až po motorické schopnosti. Serotonin je považován za přírodní stabilizátor nálady a chemickou…
víceV zimních měsících naše tělo přechází podle pravidel čínského pentagramu pod vládu elementu vody a s ním jsou spojené ledviny. V lednu je tedy…
více/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná.
víceVysoušení kůže nezpůsobují zdaleka jen vnější vlivy. Mnohem závažnější mohou být vnitřní problémy, které se pak odrážejí na stavu pokožky. Jde…
víceVitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec. Je všeobecně znám jako látka…
víceS příchodem dubna opouští „pomyslný“ orgánový trůn žlučník (kterému patří březen) a vlády se ujímají játra. Malá chemická laboratoř, která svou…
víceUsínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz