REKLAMA
 

Běžné nemoci

 
Zvětšit text

Hlava, krk, oči, uši, nos a ústa

Více informací získáte vybráním kategorie v pravém menu.

Naše rty, zuby, jazyk i dásně nás mohou varovat před některými zdravotními problémy.

Souvislost mezi nemocemi úst a problémy se slinivkou, žaludkem, dutinami a dalšími částmi těla jsou známé. Ústa můžeme snadněji prozkoumat než vnitřní orgány a symptomy nemocí se na nich obvykle objeví dřív, než infekce stihne poškodit náš organismus.

Krvácející dásně

Pokud je kartáček na zuby zbarven do růžova drobným krvácením, je pravděpodobné, že můžeme onemocnět. Nezdravé krvácející dásně značí aktivní bakteriální infekce. Dásně se zanítí, když plak (bakteriální potah, který se utváří na zubech po jídle) napadne i dásně.

  • Omezit konzumaci potravin obsahujících cukr. Konzumace sladkého zánět dásní zhoršuje, podporuje tvorbu plaku.

Zkažený dech

Je mnoho příčin špatného dechu, které však nemají svůj původ v ústech. Jednou z nejčastějších příčin je zánět nosních dutin – může být důsledkem alergie nebo chronické infekce. Ucpaný nos nás nutí dýchat ústy, vysouší sliny, které za normálních okolností ničí bakterie, které jsou často příčinou zkaženého dechu. Výtok z nosu špatný dech už jen umocňuje. Hlen stéká nosními dutinami na jazyk, kde se stává živnou půdou pro další bakterie. V noci, kdy ústa produkují méně slin, smývají sliny méně bakterií. A čím déle jsou bakterie v ústech, tím více sirných výparů produkují.

  • Ústní vodu používejte nejen ráno, ale také když jdete spát – nejméně půl minuty.
  • Pokud se ani pak zápachu nezbavíte, navštivte odborníka (ORL). Může jít o infekci, která zachvátila dutiny, a bude třeba předepsat protialergické léky či antibiotika.

Citlivé zuby

Žaludek obsahuje žaludeční šťávy, které pomáhají trávit jídlo. Pokud však trpíte takzvaným gastroezofageálním refluxem, dochází k pronikání kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. To může poškodit i zubní sklovinu a může dojít k nadměrnému zvýšení citlivosti zubů, což může podpořit i rakovinné bujení v jícnu.

  • Pokud trpíte na citlivé zuby, měli byste se zásadně vyhýbat konzumaci nápojů sycených kysličníkem uhličitým – způsobují expanzi žaludku – pronikání žaludečních šťáv do jícnu.
  • Vyměňte sycené nápoje a Coca-Colu za neperlivou vodu a žvýkejte žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin obnovujících normální prostředí v ústech.

Vysušené rty

Vysušené a popraskané rty bývají důsledkem nepřiměřeného vystavení se slunci – riziko rakoviny kůže na rtech.

  • Při slunění proto nezapomínejte ani na rty a ošetřujte je balzámem s ochranným faktorem.

Bolestivý jazyk

Na jazyku se může vyskytnout několik typů změn, které signalizují, že s naším organismem není všechno v pořádku.

  • Bezbolestný hrbolek – cítíte na jazyku bouli či hrbolek, který nepochází od toho, že byste se kousli. Hledejte bílé nebo červené skvrny nebo žlutošedý vřídek s červeným okolím na jazyku. To může být znakem rakoviny úst. I když vás ta boule nebolí, pokud sama do 10 dnů nezmizí, měli byste navštívit lékaře.
  • Tmavé fleky – mohou být příznakem kolonie bakterií, které jsou obsaženy v kávě, čaji nebo tabáku. Odborníci doporučují denní používání škrabky na jazyk, která zamezí jejich dalšímu růstu.
  • Začervenalý a oteklý jazyk – oteklý jazyk s třešňově červeným odstínem může být symptomem zánětu jazyka, který je častější u mužů než u žen. Příčinou může být nedostatek vitaminů, infekce nebo alergie na jídlo, a může to být také důsledkem nadměrného pití a kouření. Konečnou diagnózu nechte na lékaři, kterého byste měli brzy navštívit.

 

Zdroj: články MUDr. Šulcová-Hejnalová

 

Úvodní a obecné informace

Související publicistika

I tapety mohou vyvolat migrénu

16/10 Moje zdraví

Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…

více

Mrtvice je oprávněným strašákem kardiaků

3/1

Přestože je cévní mozková příhoda (CMP) druhou nejčastější příčinou úmrtí, stále jsou v ČR její příčiny podceňovány. Především kardiaci by se měli…

více

Roman Šmucler šetrně zničil nádor světlem. Nemocný jej…

25/2

Na Otolaryngologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc byla použita teprve podruhé v ČR nová metoda léčby nádoru hrtanu. Jde o takzvanou šetrnou…

více

Zelený čaj: nápoj zdraví, vitality a štíhlosti

21/5

Pití zeleného čaje je v posledních letech velmi populární. Aby také ne, vždyť je to nápoj přímo zázračný! Poradíme, jak jej správně připravovat…

více

Padání vlasů: 11 odpovědí dermatologa na vaše nejčastější…

26/8

Kvalita a zdraví vlasů jsou zrcadlem stavu celého organismu. Vlasy dokáží odhalit nedostatky vitamínů a minerálů v těle, stejně jako začínající nemoc…

více

Otoky víček

28/8

Otoky víček je nepříjemný problém, který trápí především jedince trpící alergií. Alergie však není jediné onemocnění, při kterém se otoky víček mohou…

více

Zdravotní problémy - Hlava, krk, oči, uši, nos a ústa

REKLAMA

Víkendová Cesta k sobě

5. 6. - 7. 6. 2015
Živá strava celý víkend + přednášky, workshop. Rodinné konstelace. Jóga / power jóga. Muzikoterapie. Meditace.

Více v tomto PDF

Křest knihy Nevšední gurmán

16. 4. 2015
Knihu pokřtí Anna Hýžová ve 20:00 v Eco Salon Rolland, Francouzská 17, Praha 2.

Více v tomto PDF + workshop


Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru