REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní pomůcky

Inkontinenční pomůcky

I v případě lehké formy inkontinence – například při občasném úniku moči při kýchnutí – je namístě použití vhodných kompenzačních pomůcek. Nespoléhejte na běžné menstruační vložky, ty jsou v tomto případě zcela nevhodné. Speciální absorpční vložky (jsou k mání i v nenápadném miniprovedení „slip“) absorbují 2x více tekutiny než obyčejné vložky, a navíc neutralizují nepříjemný zápach moči.

V případech, kdy je například léčba nemožná, nezdařila se, nebo ještě nezabrala, jsou speciální vložky pravým dobrodiním, nabízeny jsou v několika velikostech a také v odlišném provedení pro ženy či muže.

Kromě již zmiňovaných absorpčních vložek nabízejí specializované značky také natahovací nebo plenkové kalhotky (opět různých velikostí a různých absorpčních schopností), vložné pleny a podložky na ochranu lůžka.

Solidní prodejci nabízejí možnost vyzkoušet inkontinenční pomůcku zdarma – předtím vám navíc pomocí jednoduchého dotazníku pomohou zvolit tu nejvhodnější právě pro vás.

Cvičení pomáhá nejen při inkontinenci

Jak již bylo řečeno, některým typům inkontinence se dá předejít (anebo je udržet v přijatelné míře) speciálním cvičením na posilování svalů pánevního dna. Tyto svaly jsou celý život stlačovány orgány břišní dutiny. U žen mají podpůrnou funkci pro dělohu, u obou pohlaví pak podpírají močový měchýř a konečník, pomáhají uzavírat jejich svěrače, a tím brání úniku moči, stolice a plynů. Regulují i polohu střev a pohlavních orgánů, a tak jsou důležité i pro správné sexuální reakce.

Následkem těhotenství (především mnohočetných) a porodů se tyto poměrně drobné svaly poškozují, pasivním způsobem života a stárnutím ochabují. Vadí jim i zvedání těžkých předmětů nebo chronický kašel.

Problematickým obdobím je klimakterium, kdy pokles hladiny estrogenů ovlivňuje i sílu sliznice močové trubice a pochvy, což následně vede k problémům s inkontinencí.

Prevence

Patří k ní i užívání speciálních doplňků stravy s fytoestrogeny – např. Ive s výtažky z jetele a sóji; a také pravidelné cvičení. Obojí dokáže problémy do velké míry eliminovat.

Cviky, které vedou ke zpevnění pánevního dna, jsou důležité pro ženy i muže i tehdy, když člověk (zatím) nemá potíže.

Cvičení se doporučuje také…

  • při poklesu pánevních orgánů u žen (děloha, močový měchýř, pochva, konečník),
  • při ochabnutí nebo poranění pánevního dna při porodu,
  • při problémech s páteří, především v bederní oblasti,
  • po gynekologických operacích (ochablost svalů v této oblasti může u žen vést ke snížení intenzity prožitků při sexuálním styku nebo k bolestivosti),
  • cvičení je vhodné po operacích prostaty u mužů a při poruchách sexuálních funkcí (snížená citlivost, bolestivost při styku, předčasná ejakulace apod.),
  • u mužů může cvičení svalů pánevního dna zlepšovat i kontrolu ejakulačního reflexu, a je proto doporučováno při léčbě předčasného vyvrcholení.

Jak cvičit:

Pokud se s cvičením tohoto typu setkáváte poprvé, je vhodné poradit se s odborníkem. Podmínkou úspěchu je totiž správný nácvik a bezchybné provádění cviků. Kde se poblíž vašeho bydliště kurzy pod odborným vedením pořádají, by vám měl sdělit lékař. Potřebné informace lze zjistit i na internetu.

Kromě Kegelových cviků vám může být inspirací i cvičení svalů pánevního dna technikou „pelviscore“ podle norské fyzioterapeutky Kari Bø (více informací najdete na www.programprozeny.cz, kde si můžete vyžádat i DVD s návodem na cvičení zdarma).

Cvičte ve vyvětrané místnosti, na podložce (karimatka), ve volném oděvu. Samozřejmostí je vyprázdněný močový měchýř, hodinu před cvičením nejezte. Každý cvik několikrát opakujte, cvičte do krajních poloh, ale bez pocitu bolesti. Kontrolujte svaly pánevního dna a správné podsazení pánve.

Cviky:

  1. V lehu na boku se opřete o předloktí tak, aby byl loket pod ramenem. Břišní svaly vtahujte k páteři. Pomalu zvedejte hýždě, nahoře několik vteřin vydržte a pak boky pomalu spouštějte. Opakujte 6x na každou stranu.
  2. V kleku na kolenou (palce nohou se dotýkají, ale kolena jsou rozevřená) skloňte trup a čelo položte na sepjaté paže. Napněte svaly pánevního dna, po několika vteřinách uvolněte. Opakujte 10‑12x. Intenzivní variace: napněte pánevní dno, držte napětí, a poté je dodatečně 4‑5x rychle napínejte v malých intenzivních kontrakcích.
  3. V lehu na břiše pokrčte jednu nohu, čelo se opírá o složené ruce. Napněte svaly pánevního dna co nejsilněji, držte 10 vteřin, pak uvolněte. Opakujte 8x, pak nohy vyměňte. Intenzivní variace: napněte pánevní dno, držte napětí a poté je dodatečně 4–5x rychle napínejte v malých intenzivních kontrakcích.
    Toto cvičení účinně přispívá k redukci nekontrolovaného úniku moči například při kašli. Jde o to nejprve svaly napnout, poté držet napětí až ke kašli, a teprve pak uvolnit.
  4. Vstoje (nohy jsou roztažené na šířku boků) napněte pánevní dno, držte napětí, poté zakašlete a uvolněte. Několikrát opakujte a zkuste přitom nadzvednout židli. Důležitá je správná zvedací technika: přistupte těsně k židli, pokrčte kolena a skloňte boky, poté napněte pánevní dno, držte napětí, narovnávejte nohy a zvedejte židli.

 

Zdroj:

web ireceptar.cz (Jana Hrabáková)

 


Související obecné informace

Související publicistika

Anabolické steroidy: Rychlé přifouknutí svalů, jaká jsou…

10/2

Anabolické steroidy jsou uměle vytvořeným derivátem podobné mužskému pohlavnímu hormónu testosteronu. Podporují nadměrnou tvorbu bílkovin v těle.…

více

Barefoot, nebo levné tenisky. Jaký je v tom rozdíl?

8/10

Boty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší…

více

Cestování s kardiostimulátorem

13/11

Na zahraniční prázdninovou cestu si lidé s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem musejí s pasem vzít i legitimaci s technickými údaji o přístroji,…

více

Fantastický přístroj Laxman: za 20 minut chytřejší,…

1/7

Přístroj s neuvěřitelnými účinky vyvinuli ve spolupráci s NASA němečtí vědci. Laxman stimulací mozku světlem a zvukem zlepšuje snad všechno, na co…

více

Když termoregulace v těle nefunguje správně

21/10

V našich článcích často zmiňujeme, že termoregulační diagnostika (TRD) funguje na bázi snímání rozdílů teplot na povrchu lidského těla. Co je však…

více

Kuří oka

6/5

Tvrdé kuří oko neboli heloma durum je tuhá, kuželovitá tlustá část rohovité vrstvy pokožky, která se obvykle vyskytuje nad kloubem prstu. Uprostřed…

více

Lékaři varují: Pokud stále používáte alobal, tak přestaňte!…

28/2

Alobal je v našich domácnostech poměrně běžnou součástí kuchyní. Kromě pečení se často používá i na prodlužování trvanlivosti potravin tím, že se do…

více

Nesmeky, k čemu nesmeky slouží a jak vybírat

24/1

Jistě to dobře znáte a v letošní zimě si na to i často vzpomenete. Chcete někam vyrazit a ejhle. Na chodnících a cestách je "sklo", aby se člověk bál…

více

Nordic walking? Sport vhodný opravdu pro každého!

30/10

V parcích lze stále častěji potkat svižně kráčející lidi se sportovními holemi. I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety,…

více

Nožky v pohodě i v zimě

2/1

Chodidla jsou výjimečná část našeho těla a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Dokud nás nesou a nebolí, nemáme otlaky ani puchýře, zdánlivě není důvod,…

více

Ochrana zdraví při lyžování: tvrdý, nebo měkký páteřák?

19/1

Na ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat.

více

Ortopedické vložky: k čemu jsou dobré a na co si dát pozor

29/3

Dobré boty jsou základem běžeckého vybavení, ale vyřešení zdravotních obtíží s nohama je často nad jejich síly. Kvalitní běžecká bota sice dokáže…

více

Uvažujete o asistenčním psovi do vaší rodiny?

1/12

Potom je dobré si uvědomit základní souvislosti: AP (asistenční pes) zejména a v první řadě je normální rodinný pes - příslušník rodiny.

více

Už jste vyzkoušeli solnou jeskyni?

19/12

Trápí vás nemoci dýchacího ústrojí? Několikrát v roce bojujete s chřipkou, angínou, máte chronickou rýmu, lupenku, astma, problémy se záněty průdušek…

více

Žena posypala postel sodou. Když zjistíte proč, uděláte to…

12/1

Dnes vás zřejmě trochu zklameme, když vám prozradíme, že postelové matrace, které používáte každý den, jsou perfektním místem pro akumulaci nečistot…

více

Zubní protézy - základní rady

6/1

Někteří lidé si totiž zubní protézy pořizují s tím, že zubní protéza plnohodnotně nahradí zdravé zuby. Ani nejkvalitnější zubní protézy však nemohou…

více

Zubní protézy - základní rady

15/1

Správnou funkčnost zubní protézy zajišťuje nejen její kvalitní provedení, ale také dobrý stav dásní a patra, které jsou pro přisání zubní protézy…

více

Další články - Zdravotní pomůcky

Zdravotní problémy - Zdravotní pomůcky

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru