REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Můj životní styl

Cestování malých dětí

Chystáte-li se na cestu do exotických zemí s dítětem starším 6 měsíců (a mladším 1 roku), je vhodné, aby se u něj provedlo alespoň očkování proti:

  • záškrtu,
  • tetanu,
  • dávivému kašli (minimálně 3 dávky),
  • tuberkulóze (s ověřením pomocí tuberkulínového testu),
  • virové hepatitidě typu B (dnes již v rámci povinného očkování),
  • Haemophilus influenzae typu b.

Další očkování, jako je očkování proti dětské přenosné obrně a proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám, je vhodné řešit následovně:

  • očkování proti dětské přenosné obrně provést podáním alespoň 2 základních dávek (optimálně 3 dávek) aplikovaných v intervalu 1‑2 měsíců (mimo rámec kampaně),
  • očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám zredukovat na očkování proti spalničkám (monovakcína), které lze podat nejdříve v 9. měsíci věku dítěte. Nutné je však v takovém případě provést po 6 měsících podání další dávky, aby účinnost tohoto očkování byla dlouhodobá, tzn. spolu s očkováním proti zbývajícím dvěma nemocím (příušnicím a zarděnkám).

Význam tohoto předčasného očkování spočívá v důležitosti ochrany před spalničkami – vysoké riziko pro malé děti.

Další očkování závisí na cílové zemi, typu cesty a druhu pobytu…

  • Očkování proti žluté zimnici lze nejdříve podat v 6. měsíci života dítěte.
  • Očkování proti choleře je u dětí do 1 roku zbytečné.
  • Očkování proti meningokokovým infekcím u dětí do 1 roku je významné jen při cestách do rizikových oblastí. Dnes se toto očkování zpravidla provádí konjugovanou vakcínou – je možné podat i tradiční vakcínu, která ochrání dítě krátkodobě, zejména vůči skupině A.
  • Očkování proti virové hepatitidě typu A je nadbytečné, neboť mateřské protilátky do 1 roku eliminují vakcinační antigeny, a tím se toto očkování stává neúčinné.

Někdy je možné provést profylaktické podávání specifického imunoglobulínu proti virové hepatitidě typu A.

  • Očkování proti vzteklině závisí na cílové zemi, stylu pobytu, a především na místní dostupnosti vhodné vakcíny a protivzteklinových imunoglobulínů.

Před cestou je důležité prověřit podle dostupných informací zdravotnické možnosti v cílovém místě a navíc si uvědomit, že děti jsou velmi snadno zranitelné.

Hygiena

  • Dodržování správných hygienických zásad je významné – především mytí si rukou před jídlem, po toaletě a před spaním. Děti by měly přijímat jídlo a nápoje jen od lidí, které znají. Navíc rodiče by měli být ke svým dětem mnohem pozornější.
  • Při cestování dětí do 6 měsíců je nejvhodnější stravou mateřské mléko. Avšak při extrémně teplém počasí může dojít k provokaci vylučování mateřského mléka a překrvení bradavek. Proto se kojící matky musí připravit na zvládnutí tohoto problému. Někdy se doporučuje si nashromáždit mateřské mléko do lahví a ukončit laktaci. Připravené lahve se musí správně skladovat. Doporučuje se uchovávat je v chladu nebo v pramenité vodě (jde-li o pobyt v přírodě). Láhve i dudlíky je nutné minimálně 30 minut nechat ve vroucí vodě, aby došlo k jejich sterilizaci, nebo použít sterilizační tabletky (není-li možnost provést sterilizaci varem). Někdy stačí použít i horkou vodu z termosky. Před odjezdem je vhodné si zjistit, zda je v cílové zemi dostupné např. sušené mléko, plenky apod.
  • Prevence malárie u dětí spočívá především v používání vhodného ochranného oblečení (chrání před bodnutím komára), moskytiér a repelentů.

Více k cestování s dětmi viz též např. kapitola Cestovní nevolnost a ostatní nemoci cest.

 

Zdroj: dle IRIS.


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

Alkohol a antikoncepce zvedají v dospívání krevní tlak

4/10

Životní styl adolescentů a případné dopady na jejich zdraví se rozhodli prozkoumat australští vědci. Zjistili, že v některých případech může dojít k…

více

Banány – 25 důvodů proč je jíst

21/5

Nikdy se nebudete dívat na banány stejným způsobem, až objevíte jejich nedoceněné výhody pro vaše zdraví. Banány obsahují vysoké množství vlákniny a…

více

Jak pečovat o atopickou pokožku? Jezte zdravě a…

22/5

Zánět, na kůži silně svědivá ložiska s šupinkami nebo s puchýřky naplněnými tekutinou, změna barvy a struktury postižené kůže. To jsou viditelné…

více

Jak zdravě solit

15/5

Pohádka „Sůl nad zlato“ vystihuje podstatu věci. Sůl je mnohdy vzácným a nezbytným doplňkem při přípravě jídla. Musí se ale používat v přiměřeném…

více

Migréna – bolest z nerovnováhy jater a žlučníku

17/6

Migréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…

více

Nenechte si odkvést černý bez. Sušte, nebo zkuste výborný…

9/6

„Před lípou smekni, před bezem klekni,“ říká jedno staré české přísloví. Bílé květy zaplavily krajinu…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…

více

Potravinové doplňky stravy na podzim

7/9

Rady imunoložky a homeopatky MUDr. Ziny Kaucké z Homeopatické kliniky na Praze 6...

více

Rakovinové domy

19/6

Rakovinové domy se na první pohled neliší od domů ostatních. Jejich obyvatelé možná něco tuší, ale většinou si to ani neuvědomují. Často se stává, že…

více

Revmatoidní artritida: Co pomáhá?

12/5

Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě…

více

Se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt…

13/5

Tetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto…

více

Strach se dědí: Tragédie dědů poznamenají DNA vnuků

8/6

Strach a bolest k životu patří a v rozumné míře se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud však jejich intenzita nebo délka trvání přeroste určitou hranici,…

více

Tajemství sexuální intimity

11/5

Sex je nedílnou součástí každého harmonického vztahu. Intimita je pro spokojený vztah stejně důležitá jako vše ostatní. Sexuální život není něčím…

více

Toxické látky v našich interiérech

18/5

V souvislosti s informacemi o vysokém obsahu toxických látek v našich interiérech se v západní Evropě a v USA doporučuje, aby se lidé přezouvali před…

více

Třídenní půst může regenerovat celý imunitní systém

3/7

Celý imunitní systém člověka může omládnout za pomoci půstu trvajícího pouhé tři dny, protože spouští mechanismus, při kterém tělo začíná vyrábět…

více

Vitamín D je skutečným elixírem života

26/5

Chrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v…

více

Další články - Můj životní styl

Zdravotní problémy - Můj životní styl

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru