REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zdravotní problémy

Na co si dát pozor při výběru volně prodejného léku a doplňku stravy

Na co si dát pozor při výběru volně prodejného léku a doplňku stravy

Pacient s vysokým krevním tlakem je zpravidla léčen a jeho stav dlouhodobě sleduje lékař. Nicméně i pacient s hypertenzí občas trpí běžnými onemocněními jako například bolestí kloubů, nachlazením, chřipkou, zažívacími potížemi a podobně. Mnozí lidé si sami pod vlivem reklamy nebo sdělených zkušeností od známých kupují volně prodejné léky a různé doplňkové přípravky, kterými si chtějí pomoci. Nemusí to být vždy bez rizika a je dobré vědět, co je pro pacienty léčící se s vysokým krevním tlakem vhodné. Existuje množství léků, které je možné při hypertenzi bezpečně užívat. Přesto je vhodné upozornit v lékárně vydávajícího lékárníka nebo farmaceutického asistenta na skutečnost, že se s vysokým krevním tlakem léčíte.

Léky na bolest

Krátkodobé užití léků na bolest v případě, že jsou hodnoty krevního tlaku stabilní, a pokud jsou tyto léky užívány v doporučeném dávkování, není spojeno se zvýšeným rizikem komplikací. Při dlouhodobějším užívání však mohou snižovat účinnost léků na hypertenzi. Pokud tedy užíváte léky na bolest častěji (10 a více dnů), je vhodné poradit se o vhodné kombinaci léků s ošetřujícím lékařem. Ten také provede vyšetření k objasnění příčiny bolesti a stanoví nejvhodnější léčbu.

Léky na rýmu

Mezi nejčastěji volně prodávané léky na rýmu patří ty, které zúžením cévek v nose zmírňují otok nosní sliznice. Tyto látky se však mohou nosní sliznicí částečně vstřebávat a tím může dojít ke zvýšení krevního tlaku. Na zmírnění rýmy a uvolnění nosu jsou bezpečné koncentrované roztoky mořské vody. Ty opláchnou nosní sliznici a šetrně odstraní sekret. Předcházejí také vzniku vedlejších komplikací, jako jsou bolestivé strupy v nose, opakované záněty vedlejších nosních dutin, záněty středouší a vracející se rýmy.

Léky na nachlazení

Přípravky na nachlazení složené z více různých léčivých látek obsahují obvykle látky snižující teplotu, tlumící bolest, odstraňující pocit ucpaného nosu, látky tlumící kašel (suchý neproduktivní i vlhký produktivní) a často i vitamín C. Některé tyto kombinované přípravky mohou vést ke zvýšení krevního tlaku, nebo naopak mohou snížit účinnost léků na tlak. Bezpečnější je proto řešit jednotlivé příznaky nachlazení odděleně, a to za pomoci přípravků vhodných i při vysokém krevním tlaku. S výběrem Vám vždy poradí lékárník nebo lékař.

 

Zdroj: Dr. Max, brožura Srdce a cholesterol, 2013, Mgr. Z. Slunská, Ph.D.

 

Více informací - související zdravotní problémyREKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru