REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Dětské vlhčené ubrousky jsou plné chemie, ukázal test MF DNES

2/11

Na verdiktu, že ubrousky nedoporučují pro každodenní užívání, se v anketě pro Test DNES shodlo všech pět oslovených lékařů, toxikologů a expertů na kosmetiku.

Když nablízku není voda ani mýdlo

Vlhčené ubrousky pomohou dítě očistit třeba na procházce v parku, když nablízku není voda ani mýdlo. „Jsou většinou vyrobené z jemné buničiny a napuštěné směsí chemikálií, aby zůstaly po nějakou dobu vlhké a dokázaly odstranit nečistoty z kůže, ošetřit ji a dezinfikovat,“ vysvětluje toxikolog Jiří Patočka z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Proto je v nich pestrá směs mnoha chemických látek, které se mohou dostat přes kůži do těla a působit zde jako látka s jistým zdravotním rizikem,“ dodal.

Test DNES proto toxikologa požádal, aby zhodnotil složení 18 různých ubrousků dostupných na českém trhu. A výsledek? Všechny obsahovaly minimálně jednu nebo více nežádoucích či sporných ingrediencí. Jaké značky jsme testovali, zjistíte ve fotogalerii.

„Naprostá většina látek, které výrobci deklarují, je v uvedených koncentracích zcela neškodná nebo alespoň není lidskému zdraví nebezpečná. Jsou zde však i látky, o nichž existují důkazy, že mohou na lidský organismus působit toxicky,“ shrnuje výsledky hodnocení Patočka.

Nejkritizovanější látky

Nejkritizovanější látky tedy takzvané parabeny, které mohou mít negativní vliv na hormonální systém, se ve složení testovaných vzorků neobjevily. Ale některé ubrousky obsahovaly třeba metylizotiazolin, který není přímo zakázán, ale je považován za kontaktní alergen. Poradní orgán Evropské komise přitom doporučil, aby tato látka nebyla používána ve výrobcích pro děti do tří let.

A dokonce 14 z 18 testovaných vzorků obsahovalo fenoxyetanol, který může podle některých studií působit dráždivě a vyvolávat akutní dermatitidu. Výrobci se však hájí tím, že je používání této látky legální.

Dagmar Jírová, vedoucí Národního referenčního centra pro kosmetiku Státního zdravotního ústavu v Praze však vysvětluje, že bez podobných konzervačních látek se ubrousky neobejdou. „Vlhčené ubrousky nejsou nebezpečné, ale představují riziko tím, že všechny chemické látky zůstávají na kůži,“ vysvětluje Jírová.

Ubrousky nedoporučují pro každodenní užívání

Na verdiktu, že ubrousky nedoporučují pro každodenní užívání, se v anketě pro Test DNES shodlo všech pět oslovených lékařů, toxikologů a expertů na kosmetiku.

„Navíc je to v oblasti vlhké zapářky (pod plenkou to funguje jako pod igelitem), kde hrozí vyšší riziko prostupování těchto látek kůží, a tím i zvýšené riziko dráždění. Podobné přípravky proto doporučuji používat v minimálním a nezbytném množství,“ uvedla Jírová, podle níž dnešní populace inklinuje k rozvoji kontaktní přecitlivělosti a alergiím. „Dětský zadeček je nejlepší omýt vodou a mýdlem, případně promáznout nějakou mastí, kdyby hrozilo opruzení,“ dodává. 

 

Autor: Hana Večerková

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/detske-vlhcene-ubrousky-jsou-plne-chemie-fp4-/test.aspx?c=A150914_171500_test_fih


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru