REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Nástrahy hotelových pokojů: Na co si dát o dovolené pozor

9/7

Zkušení cestovatelé radí: Luxus v hotelu bývá často jen na oko. Podívejte se pod pokličku!

 

Nový výzkum amerických lékařů připodobňuje hotelové pokoje jen s trochou nadsázky k líhni choroboplodných zárodků a nemilých tvorů.

Světla svítí, klimatizace funguje, všude je čisto a uklizeno, na posteli na vás dokonce čeká labuť, s péčí poskládaná z ručníků. Všechno vypadá báječně, ale přesto hotelový pokoj může skrývat nebezpečí, která nejsou vždy patrná.

Nebezpečí číhá v posteli

Zrovna v posteli se můžete setkat s bakteriemi všeho druhu. Povlečení sice bývá čisté a vyprané, ale pozor si dejte na přehozy. Počítejte s tím, že tuto část lůžkovin personál příliš často nevyměňuje. Některé přehozy podle toho i vypadají, jiné jen "klamou tělem".

Tento doplněk proto raději složte a uložte do bezpečné vzdálenosti od svých osobních věcí. Totéž platí i pro deky, které bývají uložené ve skříních pro případ zhoršení počasí. Snažte se je vůbec nevyndavat. Je možné, že prané nebyly dokonce už několik let.

Pátrejte i po známkách přítomnosti štěnic. Malý parazit se nejčastěji zdržuje právě v postelích či sedacích soupravách. Jedná se o menší plochý hmyz tmavě hnědé barvy, který nemáte šanci odchytit.

Štěnice jsou prý všude

Známkou jejich přítomnosti jsou tmavě hnědé tečky nebo skvrny zespodu na prostěradle, matraci, konstrukci postele, ale i na stěnách. Podle zkušených cestovatelů jsou úplně v každém hotelu. Včetně těch nejlepších, jen třeba naštěstí v jiné části, než jste se ubytovali vy. Tento hmyz, parazitující výhradně na lidské krvi, se ale rozhodně neobjevuje jen tam, kde je špína.  

Za současným masovým výskytem i u nás v Česku může podle znalců z hygienických stanic a deratizačních firem právě masová turistika. "Stačí jedna jediná na to, aby vám doma založila novou populaci. Může mít v sobě zásobu spermií na celý měsíc. Proto po návratu dobře prohlédněte kufry a v případě podezření raději volejte odborníky. Běžné prostředky proti hmyzu z drogerií nestačí. Štěnice jsou odolné vůči většině v EU povolených insekticidních přípravků," uvádí doktor Václav Rupeš, který se těmito parazity odborně zabývá.

Když už jsme u parazitů: Nevěřte, že klíště u moře nepotkáte. Prohlížejte se. "Zahraniční" klíšťata totiž mohou způsobit například velmi závažnou Krymskokonžskou hemoragickou horečku, která je častá v oblastech jihovýchodní Evropy.

Bosky po koberci? Nikdy! 

V hotelovém pokoji byste nikdy neměli chodit bosí. Také koberce jsou živnou půdou pro bakterie, plísně a různé alergeny. Nejčastěji si tak můžete z dovolené přivézt plíseň na nohou, kromě jiných známých způsobů, jako je bazén, sprchy nebo fitcentra. Spóry přežívají ve vláknech celé roky. 

Že klimatizace chrlí do prostoru choroboplodné zárodky se připomíná často. K pobytu v teplých zemích však neodmyslitelně patří. Bývá dokonce užitečná, snižuje výskyt bakterií, plísní a hmyzu na pokoji. Ovšem jen pokud je air-condition dobře udržováno. Což se uprostřed turistické sezóny často čekat nedá.  

Zlaté pravidlo: Myjte si ruce

Navíc častý přechod z tepla do chladna organismu příliš nesvědčí. Lékaři doporučují udržovat teplotu v pokoji v rozmezí 21 až 25 °C a klimatizovaný pokoj pravidelně větrat. Toto zařízení také stojí za citelným vysoušením pokožky a sliznic lidského organismu, včetně očí, které jsou pak náchylnější k zánětům.

Nebezpečí představují i vypínače, televizní ovladače či telefony na pokoji. Ač tato zařízení na první pohled mohou vypadat čistě, pod mikroskopem by se na nich našly možná celé kolonie bakterií. Po manipulaci s těmito předměty si také raději umývejte ruce.

Především však si dejte pozor na koupelny a záchody. Právě tam lze často objevit bakterie, které mohou u člověka vyvolat závažné onemocnění od infekcí zažívacího traktu přes běžné virózy až po obávanou žloutenku. Po každém použití WC je tak nezbytností důkladné mytí rukou. Tahle zásada koneckonců platí, i když třeba necestujete vůbec nikam. 

 

Autor: Zuzana Selementová

Zdroj: https://zena.aktualne.cz


Další články

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více

Nerovnováha estrogenu a progestronu, jak si pomoci

24/6

Nevyvážená hladina estrogenu způsobuje řadu zdravotních nepříjemností, co s tím?

více

Kila navíc kvůli zadržené vodě? 6 rad, jak se s ní vypořádat

21/6

Vy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v…

více

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru