REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jedy v těle. Čechy ohrožuje rtuť z ryb a plomb

7/9

Zpočátku nikdo netušil, proč se to děje. V padesátých letech minulého století zasáhla japonský záliv Minamata záhadná epidemie: řada lidí oslepla, ohluchla, přišla o zuby, došlo ke ztrátě motoriky. Dalším selhaly ledviny.

V jediné rybářské osadě najednou onemocnělo 116 lidí a 43 z nich zemřelo. Teprve po třech letech se zjistilo proč. Za zkázou stála rtuť.

Spolu s odpadní vodou z nedalekého chemického závodu se dostala do moře a přiotrávila místní ryby a s nimi i obyvatelstvo. Následky jsou v oblasti patrné dodnes.

Nyní odborníci upozorňují na problémy se rtutí i v Česku. Vyšší než povolené koncentrace kovu se totiž objevily také v tuzemských rybách. Především v těch, které žijí na Labi v blízkosti chemiček na výrobu chloru.

Nadlimitní hodnoty těžkého kovu odhalily testy dokonce u 88 procent, z 16 odchycených ryb, hlavně cejnů a karasů. Jeden z českých cejnů se umístil dokonce na prvním místě žebříčku analyzovaných ryb z dvaceti zemí světa, upozornil na alarmující výsledky mezinárodního průzkumu mluvčí ekologického hnutí Arnika Vratislav Vozník. Studie brala v úvahu americké normy, které jsou tvrdší než v EU.

Kontaminovaná byla podle Vozníka i kůra stromů v okolí řeky. To ale není všechno. Příznivě nevyznívají ani výsledky testování u lidí. Podle Státního zdravotního ústavu, který testuje krev a moč lidí už od roku 1996, se našlo větší než je bezpečné, množství rtuti. Dokonce u sta tisíce dospělých Čechů. Podobně dopadly analýzy u dětí, hůř na tom byly ženy. Zřejmě konzumují častěji ryby, pokouší se o vysvětlení autoři zprávy z roku 2009. Druhým důvodem podle nich může být snaha žen a dívek lépe pečovat o chrup. Jedovatou rtuť totiž obsahují také černé amalgámové plomby.

S tím ostatně souvisí ještě jedno zjištění: vůbec nejhorší výsledky, které laboranti mezi lidmi naměřili, patřily zubařům! Tedy lidem, kteří s amalgámem denně pracují. Jejich vzorky vlasů ukázaly dokonce dvakrát vyšší hodnoty rtuti než u jiných lidí. Přestože lékaři nosí roušku, malé částice rtuti během vrtání zubů vdechují, vysvětluje Vozník z Arniky.

Čeští environmentalisté se proto obrátili na Evropskou komisi. Žádali, aby se použití rtuti omezilo – při výrobě chloru i ve stomatologii. Dílčího úspěchu dosáhli. V japonské Minamatě se podepsala nová podoba Úmluvy o rtuti. Upuštěno je alespoň od používání amalgámových plomb, shrnuje Vozník.

Ostatně některé evropské země, například Švédsko, už černé plomby samy dávno zakázaly. Přestože ty moderní kapslové výplně žádné výrazné nebezpečí nepředstavují, podotýká královéhradecký zubař Radek Mounajjed.

Možný lidský karcinogen

Unie řeší i to, jak zabránit kontaminaci okolí krematorií, odkud vychází rtuť z černých plomb zemřelých. A začaly také rozsáhlejší kontroly ryb. Každá odlovená ryba projde veterinární kontrolou v místě lovu, říká Martin Baráček z firmy Ocean48, která mořské ryby do Česka dováží. Už se nám proto několikrát stalo, že nebyla zásilka expedována právě kvůli nadměrnému výskytu rtuti, doplňuje. S jedovatou látkou mají podle něj problémy hlavně velké ryby jako tuňák či mečoun.

Pokud se nadlimitní množství rtuti do těla lidí přesto dostane, má to podle lékaře Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslava Šuty fatální následky. Organické sloučeniny patří mezi vůbec nejjedovatější látky.

Pokud rtuť pronikne do organismu, hromadí se v ledvinách, játrech, mozku, ve vlasech a nehtech. Způsobuje řadu zdravotních problémů: poškozuje nervový systém, narušuje funkce ledvin a vyvolává autoimunitní choroby, upozorňuje Šuta.

U těhotných žen může kov narušit vývoj plodu. Narozené děti pak mívají potíže s pozorností, vývojové poruchy či nižší inteligenci, podotýká lékař. Agentura pro výzkum rakoviny IARC hodnotí rtuť jako možný lidský karcinogen.

 

Zdroj: http://relax.lidovky.cz/jedy-v-tele-cechy-ohrozuje-rtut-z-ryb-a-plomb-fms-/zdravi.aspx?c=A130827_103001_ln-zdravi_mc


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru