REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

S koncem roku dochází k nákupu dělobuchů, petard a jiné zábavné pyrotechniky. Na co si dát při jejich nákupu pozor?

30/12

Petardy představují velmi efektní pyrotechnický výrobek, který se těší velké přízni a oblibě. S oslavami konce roku je neodmyslitelně spjatý ohňostroj. Zábavní pyrotechnika je dnes lehce dostupná a každý rok zaměstnává neopatrné zacházení s ní lékaře, hasiče a policisty.

 

Rok 2018 spěje ke konci a blíží se Silvestr. Ten si řada z nás nedokáže představit bez hlučné pyrotechniky s ohňovým efektem. Jenže to nemusí být vždy zcela bezpečné, a to zejména tehdy, pokud šetříme a třeba na tržnici nakoupíme zábavní pyrotechniku bez označení příslušné kategorie, českého návodu a zkrátka pochybného původu. Obezřetnost se při nákupech petard prostě vyplatí, to už známe z minulých let. 

Na co si dát pozor při nákupu zboží? 

Pyrotechnický výrobek musí obsahovat informace o výrobci. Pokud není z Evropské unie, nesmí chybět ani informace o dovozci. Dále by měl být uveden název, druh a šarže nebo série pyrotechnického výrobku. Označena by měla být kategorie pyrotechniky (např. F2) a minimální věková hranice pro toho, kdo je oprávněn s ní nakládat. Dále je povinností u pyrotechniky uvádět čistý obsah výbušných látek, dobu použitelnosti a minimální bezpečnou vzdálenost. 

Po nákupu pyrotechnické zboží vhodně uskladněte. Mělo by být uložené v chladu a suchu, ne v blízkosti topení, kamen nebo jiných zdrojů tepla. Pozor na otevřený oheň - například z krbu nebo svíček. Pamatujte, že musí být uchovávána mimo dosah dětí!

Jak se vyznat v pyrotechnice

Zábavní pyrotechnika se dělí do čtyř tříd podle stupně nebezpečnosti

l. třída – může se prodávat i dětem. Jako jedinou ji lze prodávat i ve stáncích na tržištích. Patří sem prskavky, fontánky na dorty, kapslíky do pistolí, bouchací kuličky, dýmovničky, motýlci, včelky a čmeláci.

II. třída – smí se prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let. Patří sem petardy, rakety, fontány, kulové pumy, kompakty, vulkány nebo římské svíce.

III. třída – smí se prodávat pouze v kamenných obchodech a koupit si ji může jen držitel průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem dělové rány, malé italské pumy, ohňopády, různé druhy raket a vystřelovaných efektů nebo velké japonské slunce.

IV. třída - pohlíží se na ni už jako na výbušninu, smí se prodávat jen v kamenných obchodech, pouze s povolením Českého báňského úřadu a pouze držitelům průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem létavice, dělové rány ohňostrojné, italské a kulové pumy.

Co dělat, když petarda nevybuchne?

Tak jsme zdárně nakoupili všemožné rachejtle a jdeme odpalovat. I když jsme nakupovali s největší obezřetností, může se někdy stát, že nám petarda třeba vinou toho, že nám upadla do mokrého sněhu, nevybuchne. Jak v takovém případě postupovat? Raději bychom měli zapomenout na všemožné šťourání a zasouvání prskavek do nevybuchlého obalu. Zato bychom mohli zaplatit popáleninami.

Správně bychom měli nechat nevybuchlou nálož alespoň dvacet minut v klidu. Pokud ani poté nevybuchne, měli bychom ji na 24 hodin namočit do kbelíku s vodou. Ani po této lázni by ale nevybuchlá petarda neměla skončit v popelnici. Raději bychom ji měli zakopat do země, tam už škodu nenadělá.

 

Zdroj: https://hobby.instory.cz   https://plzenoviny.cz


Další články

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Bílkoviny ve vašem jídelníčku: máte jich opravdu dostatek?

9/1

Bílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…

více

Proč je potřeba nosit sukně a oblékat a svlékat je vždy…

7/1

Sukně vždy bývala nezaměnitelnou součástí oděvu žen. Teprve poslední desetiletí změnily mnoha tisíciletou tradici. Sukně z nás žen dělají ženy.…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru