REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro ve zdraví a bez kolapsu

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné dopravy. Jak přežít úmorná vedra v práci? A je lepší snášet teplo, nebo na sebe nechat foukat klimatizaci?

Teplo a pocení, nebo průvan a klimatizace?

To je dilema většiny Čechů, když udeří tropy. V klimatizovaných kancelářích bolí zuby, v krku i záda. V horkem rozpálené místnosti se nepříjemně potíme a nedá se dýchat. Léto je zkrátka pracovně za trest. Pár tipů pro vás ale máme.

Bolest hlavy z tepla

Pokud máte v kanceláři horko, koledujete si o velkou bolest hlavy až migrénu, nedostatek vzduchu může vést až k omdlení. Hrozí úpal, úžeh a nepříjemné křeče, kterými se tělo brání. Termoregulace je narušena a dochází k přehřátí, které může mít fatální následky. Otevřete okno, dveře, udělejte průvan nebo najděte místnost, do které se neopírá slunce.

Nachlazení z klimatizace

Nepříjemné následky má i klimatizace nastavená na zbytečně nízkou teplotu či větráky, které máme přímo u obličeje. Vzduch, který z nich proudí, odpařuje pot. Takové ochlazování je sice příjemné, ale vede k nachlazení, rýmě. Pamatujte, že klimatizace by měla být nastavena na maximálně o pět stupňů nižší teplotu než je ta venkovní.

Nezapomínejte na jídlo

Nezatěžujte žaludek těžkými jídly, tělo by mělo vekou práci s tím stravu v horku zpracovat. Dopřejte si menší porce častěji za den. Volte salátky, zeleninu, ovoce, kuřecí maso, kefír a zcela vynechte majonézu.

Jako v bavlnce

Oblečení světlých barev z přírodních materiálů – ideální volba do práce v létě. Je dokázáno, že v bílé vám bude i pocitově lépe v létě než v tmavých odstínech. Nejlepší pro naši kůži jsou bavlněná trika, která kůži umožňují dýchat. Veškeré umělotiny nebrat!

Pitný režim – tři vykřičníky

Pít je třeba – a to i když nemáte žízeň. Ta už je totiž varovným signálem. Pijte často, ideálně čistou vodu. Doporučuje se nechladit. Sladké limonády a káva stejně jako černý čaj vedou k dehydrataci.
Zaměstnavatel by měl myslet na zabezpečení co nejlepších pracovních podmínek, ať už jde o koupení větráku či dostatečně velké a větrané místnosti. Máte právo na práci ve vyhovujícím prostředí.

 

Autor: Nikola Hrkľová
Zdroj: https://www.frekvence1.cz/


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru