V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Z těchto důvodů se část krve hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky, bolest nebo pocit tíhy, „olověné nohy“. Dochází tak ke zhoršenému žilnímu návratu směrem k srdci, což má za následek vyšší žilní tlak. Nedochází k odchodu tekutin, které se hromadí v okolních tkáních. Dále dochází ke zhoršení výživy buněk, špatné obnově a regeneraci tkání, poruchám na kůži.
Pokud se tato situace neřeší, nekompenzuje, s přibývajícím věkem se mohou přidat závažnější projevy žilních onemocnění. V některých případech mohou otoky ukazovat i na špatné fungování ledvin nebo srdce. Tedy v případě, že tyto problémy přetrvávají, je třeba je řešit s ošetřujícím lékařem.
Jednou z nich je například cestování, které je může významným způsobem zhoršit. Při běžném cestování dochází k tomu, že člověk dlouhodobě strnule sedí se svěšenými končetinami, často v omezeném prostoru. V důsledku zemské přitažlivosti proto dochází k většímu hromadění krve v dolních končetinách. Tím, že jsme při cestování v klidu, dochází navíc k oslabení funkce tzv. svalové pumpy, která, pokud chodíme, podporuje návrat krve k srdci. Proudění krve také zhoršuje ohnutí v oblasti kolen a třísel, kde okolní tkáně tlačí na žíly. Důsledkem jsou oteklé kotníky a lýtka.
Kouření, obezita, hormonální léčba, těsné oblečení, nevhodný pitný režim, některé jiné závažné nemoci. Tuto nemoc mohou ovlivnit rovněž vrozené dispozice. Pokud se u blízkých příbuzných objevují opakované žilní trombózy, pak jste ohroženi tvorbou trombů - krevních sraženin ve zpomaleně protékající žilní krvi. Pomineme-li vážnější zdravotní příčiny, tak jedním z důvodů může být i špatná obuv. Pokud nosíme nevhodnou obuv, tak se spolu s ní mění i náš styl chůze. Tělo si chce pomoci k příjemné poloze nohy a výsledkem je nášlap na celou plochu chodidla místo zdravého užití pouze plochy prvního a pátého prstu. Změna v chůzi může být minimální, ale přesto začnete používat jiné svaly a tím můžete některé omezovat. Změníte tak oběhové poměry v noze, která následkem toho začne otékat. Především je nutné klást důraz na vhodnou obuv, která by měla mít plnou patu a měkčí špičku. Pokud se však nechcete vzdávat své obuvi, je možno v některých případech sáhnout po ortopedických vložkách. Nejlepším řešením je návštěva ortopeda. Ten vás vyšetří a předepíše vám ortopedické vložky na míru.
Ještě několik poznámek k jednomu ze zmiňovaných negativních faktorů, který může způsobovat otékání nohou, kterým je obezita. Tělo musí pracovat s větším břemenem a dochází k filtraci vody z krevního oběhu do okolního prostoru. Tam zůstává a obtížně se vstřebává, kvůli tomu se nahromadí a vznikne otok. Tomu se dá předcházet, jestliže budete nohy tzv. „polohovat", tj. položíte je výš než máte pánev a chvíli s nimi v této poloze relaxujete. Rovněž pomáhá delší chůze a plavání.
V těle maminky koluje během vývoje dítěte větší množství tekutin, a to vede k otokům, především ve vyšších fázích těhotenství. Zde to zpravidla způsobuje rychlý nárůst váhy. To se umocňuje, pokud nastávající maminka dlouho stojí nebo sedí. V těchto polohách se totiž podporuje uložení tekutiny mimo krevní oběh. Ideálním řešením je polohovat nohy a podnikat malé svižné procházky. Také by se měl regulovat příjem tekutin. Pro budoucí maminky je ideální vypít denně 4 litry.
Od zánětu žil, přes onemocnění lymfatických cév až k onemocnění jater, ledvin nebo srdce. V případě otoků nohou lze užívat či používat řadu přírodních přípravků jako doplněk celkové léčby. Přípravky obsahující výtažek z ginkgo biloba, jinanu dvoulaločnatého pomáhají díky obsahu účinných látek (flavonoidy, terpeny, ginkolidy). Rozšiřuje zúžené tepny, tepénky ale i vlásečnice v celém těle, zabraňuje "křečím" jejich stěny. Jedním z těchto přípravků je např. Ginkgosan. Některé z přípravků jsou kombinací více účinných látek - koňský kaštan, gotu kola, borůvky a listnatec bodlinatý. Extrakty z těchto hojivých rostlin posilují žilní stěny, snižují tvorbu otoků a modřin, zlepšují prokysličení a prokrvení tkání. Příkladem těchto kombinací je Anthogenol, obsahuje antioxidanty získané ze zrnek hroznového vína Vitis Vinifera a z kůry francouzské pobřežní borovice Pinus Maritima. Pomáhá při oběhových potížích především v dolních končetinách - redukuje otoky nohou. Ze zevně působících přípravků lze uvést např. bioinformační přípravek Ruticelit, který obsahuje zmíněné flavonoidy, které příznivě působí.
Autor: PharmDr.Tomáš Arndt
Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceHorko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…
víceTropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz