REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Chlamydie - příznaky a projevy

5/2

Chlamydie jsou mikroorganismy způsobující v těle infekci. Daly by se přirovnat k interbuněčným parazitům, protože napadají buňky hostitele a přetváří je ke svým potřebám tak, aby byly v těle člověka života a rozmnožování schopné.

Chlamydiové infekce jsou zákeřným a dlouhotrvajícím (ne - li celoživotním) onemocněním, které se většinou velmi špatně rozpoznává. Tváří se totiž jako mnohá jiná, méně závažná onemocnění. V současné době jsou známy čtyři druhy chlamydiových infekcí. Chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Všechny chlamydiové nákazy jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 až 3 týdnů

Příčiny chlamydií

Chlamydie jsou nejčastěji přenášeny vaginálně, análně a orálně nakaženým partnerem. Chlamydie však můžete chytit i přímým kontaktem s kontaminovaným ručníkem, povlečením, na toaletě, v bazéně, sprše nebo sauně. Onemocnění je také přenosné z matky na dítě během těhotenství. Hlavním rizikovým faktorem je nedodržování zásad bezpečného sexu. Nevhodné je mít pohlavní styk s několika partnery najednou, nebo ho mít s někým, kdo má víc než jednoho sexuálního partnera. Přenosnost z osoby na osobu je opravdu velmi vysoká. Tudíž je nevhodné používat například cizí ručníky.

Příznaky a projevy

Zákeřnost chlamydií spočívá v tom, že se u 75 % žen a 50 % mužů typické příznaky vůbec neprojeví. O to horší komplikace později může infekce způsobit. Inkubační doba je mezi 1 až 3 týdny. U žen se mohou objevit nepříjemné pocity v pochvě, svědění a bolest, často se zhoršující pohlavním stykem. Dále pálení při močení (může to však být „jen“ močová infekce) a bolesti břicha nebo podbřišku. Někdy ženy mohou krvácet mezi periodami či po pohlavním styku. Prvním vodítkem bývá také citlivý vřídek na genitálu. V některých případech zduří mízní uzliny v tříslech, což bývá spojeno s horečkou a zimnicí. U mužů se mohou objevovat neobvyklé pocity okolo močové trubice, bolest a svědění. Během močení mohou cítit pálení. Varlata bývají nateklá a bolestivá na omak. Občas se může objevit i bolestivost kloubů. Při nechráněném análním styku může infekce vyvolat zánět konečníku, vzácně i předstojné žlázy.

Druhy chlamydií

Chlamydia trachomatis

Tato bakterie způsobuje pohlavní infekci, která ročně postihne 90 milionů mužů a žen, nejčastěji ve věku od 15 do 30 let. Přenáší se zejména nechráněným pohlavním stykem, může se ale šířit i dotykem nebo přes kontaminované předměty (například spodní prádlo). Vždy ale potřebuje k šíření vlhké prostředí (přenos je možný i v sauně či na plovárně). Chlamydie trachomatis napadá pohlavní a močové cesty, ale i konečník (zejména při análním sexu). Způsobuje zánět močové trubice, nadvarlat, prostaty, děložního hrdla nebo některých kloubů. Chlamydióza může vést až k neplodnosti, a to u obou pohlaví: u žen způsobují chlamydie srůsty, u mužů vnikají do spermií, kterým spotřebovávají energii. U těhotných žen může chlamydióza vést až k potratu nebo způsobit poškození plodu. Při náhodném kontaktu s okem, dokáže Chlamydie trachomatis napadnout i oční spojivku a vyvolat v ní zánět či vážnější problémy.

Chlamydia pneumonie

Je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Bakterie nejčastěji napadá dýchací cesty kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním a podobně). Dokáže vyvolat nejrůznější potíže počínaje infekcemi horních cest dýchacích přes záněty plic, bronchitidy a katary až po astma. Vědci spekulují i o možném podílu této bakterie na rozvoji arterosklerózy, vzniku nebezpečných krevních sraženin a na spuštění nebo zhoršení roztroušené sklerózy či Alzheimerovy choroby.

Chlamydia psittaci

Primárně způsobuje infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců, může se ale přenést i na člověka. Nejčastěji se tak děje přes kontaminovaný trus či peří, k nákaze dojde vdechnutím spor. Tato forma chlamydiózy je ale ještě málo prozkoumaná. Podle všeho působí nepříznivě na nervový systém a může zhoršovat bolestivé stavy.

Diagnostika chlamydií

Kvůli zaměnitelnosti symptomů chlamydiových infekcí s příznaky běžnějších nemocí se často lékaři v diagnostice mýlí. Nezřídka poté, co běžná vyšetření neprokážou žádnou nemoc, považují pacienta za hypochondra či simulanta. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá až do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Přeléčení akutního stádia běžnými antibiotiky však může jen potlačit prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Nakažený člověk je přitom po celou dobu hrozbou i pro své okolí.

Prevence proti chlamydiím

  • Trvat na speciálním a v pravidelných periodách (maximálně jednou za rok) se opakujícím vyšetření krve (nenechat se odbýt).
  • Při vyšších hodnotách chlamydií vyžadovat léčbu účinnými antibiotiky.
  • V mezidobí i během léčby posilovat imunitní systém, popřípadě užívat k tomu určené doplňky stravy.
  • Dbát na zdravý životní styl, odpočinek, stravování a pitný režim.

Zdraví máme jen jedno a je na nás, abychom si ho udrželi, co nejdéle. Někdy musíme být tvrdí i na okolí (vyžadovat svá práva), ale nejvíce pak sami na sebe. V případě chlamydiových infekcí to platí dvojnásob. Budeme - li k problému přistupovat laxně, můžeme si bolestivě zkomplikovat život.

 

Zdroj: http://www.ceskaordinace.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru