REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Právě v létě častěji navštěvujeme bazény a koupaliště, chodíme naboso a podceňujeme další rizika. Přitom zrádná nehtová plíseň číhá doslova na každém kroku

11/5

Samozřejmě míst, kde se můžete nakazit, je daleko více. Mnohdy stačí málo - pár kožních šupinek, které „utrousí“ infikovaná osoba, a vy je „jen“ přijmete, aniž o tom víte. Což se vám může stát téměř kdekoliv, jen některá prostředí riziku plísní doslova nahrávají, což platí hlavně pro veřejná koupaliště a bazény.

 

Rychlá nákaza, dlouhá léčba nehtové mykózy

Zatímco onemocnění vzniká poměrně snadno, není zkraje hned vidět, takže vás nic nevaruje. A především, když už se projeví a začnete jej léčit, počítjete s řadou týdnů až měsíců. Někteří postižení udávají, že se potýkali s mykózou nehtů až jeden rok a nezřídka se i vrací. Nehet přitom mění svou barvu na zažloutlou a v horších stavech až ztmavne, rovněž zhrubne, je silnější, a nezřídka se také deformuje.
Přestože mnozí z nás vnímají nehtovou plíseň především jako estetický problém, neměli byste ji podceňovat. Jde o chronické onemocnění, jež u určitých skupin osob (diabetici, lidé s narušeným imunitním systémem a podobně) může způsobit skutečně velké nepříjemnosti.

Jak se vyhnout plísni

Přestože riziko infekce nelze nikdy stoprocentně vyloučit, můžete dodržovat řadu doporučení, jež ho výrazně eliminují.

Co tedy dělat?
Používejte vhodnou obuv, což je v docela snadné. „Noste zásadně otevřenou a vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz," říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. Často a pravidelně boty ošetřujte, doporučuje se je dvakrát týdně ošetřit dezinfekcí (když už nic jiného, spolehněte se na octový roztok, který současně omezuje zápach). I v létě je vhodnější do sandálů nosit bavlněné ponožky, ty perte při 60 až 90 stupních.
Přezouvejte se, kde to jen jde. Na koupaliště s sebou noste náhradní obuv, a skutečně ji noste alespoň v prostorách společných sprch a toalet. Připomínáme, že zárodky plísně se v těchto místech dokážou držet i měsíc, teplo a vlhko jim dělá vysloveně dobře. A i když se vám to třeba nebude líbit, pokud trpíte na mykózy, noste si náhradní obuv třeba i ke kamarádce, kterou jdete navštívit, samozřejmostí pak pro vás jsou přezůvky například v hotelovém pokoji.
Boty pro sebe si zásadně kupujte jen nové, nikoli třeba na bleším trhu.
Myslete na důkladnou hygienu. Zdá se to být samozřejmost, zpocené nohy si přece každý rád omyje. Stejně pečlivě je ovšem vysušte a používejte svůj ručník, je lepší nepůjčovat si je ani v rodině, perte ho při 90 stupních. A podobně zodpovědně přistupujte také k rohožkám a dalšímu koupelnovému textilu.
Jste zvyklé na pedikúru? Určitě navštěvujete dobře prověřený salon. Pokud si ji děláte samy doma, veškeré pomůcky dezinfikujete, nerezové můžete také převařit.

Pomocníci na mykózu z lékáren

„Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Skvělý je například Excilor, ideální k dlouhodobé léčbě plísňových onemocnění, navíc pacienti ho velmi dobře snáší," uvádí lékař. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v aplikaci daného přípravku, aby se zabránilo opakovanému návratu nehtové plísně. Preventivně lze používat také zásyp na nohy, který je pomáhá vysušovat, od věci není ani aplikace praktického tea tree olejíčku.

 

Připravila: Marcela
Zdroj: https://www.webozdravi.cz/wellness/jak-na-mykozu-nehtu


Další články

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i dítě

25/5

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i porod, a pokud nejsou léčené, mohou ohrozit i duševní vývoj dítěte. Lékaři proto chtějí zavedení…

více

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč,…

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Jednoduchý trik, který vás za okamžik zbaví úzkosti, smutku…

17/5

Všichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru