REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Při průjmu v létě doplňte tekutiny a minerály

20/7

Samotný průjem není považován za onemocnění, ale spíše za příznak různých nemocí. Tuto poruchu vyprazdňování lze označit jako nejčastější poruchu funkce trávicího systému. Vzhledem k jeho nástupu, době trvání a závažnosti se často dělí na akutní a chronický.

Průjem by se neměl podceňovat

Proto se dnes zaměříme na rizikové faktory průjmu a některá průjmová onemocnění. Na závěr doplníme také byliny, které v těchto případech pomohou.

Za průjem lékaři obvykle označují častou řídkou stolici, které se objevuje více než 2x denně. Při akutním průjmu je průběh většinou velmi rychlý, protože jej mají na svědomí infekce. Původcem mohou být bakterie, jako jsou Salmonely, ale i různé viry. Průjem však mohou vyvolat také různé léky, mezi které patří některé druhy antibiotik a cytostatika. Za chronický průjem bývá považován stav, který je způsoben strukturálním poškozením tenkého nebo tlustého střeva. Tyto průjmy se objevují také po operacích.

Průjmy často značí také různá onemocnění a problémy střev a trávení

Jedná se například o celiakii, tedy dědičné zánětlivé autoimunitní onemocnění tenkého střeva. Dále se s průjmem potýkají lidé trpící deficitem laktázy, která dostatečně neštěpí mléčné cukry. Mezi další nemoci s typickým příznakem průjmu se řadí i Crohnova nemoc, dráždivý tračník, tropická sprue a další. Pokud tedy průjem přetrvává delší dobu, je vhodné zajít k lékaři a zjistit příčinu. 

Při průjmu občas dochází také ke komplikacím, které představuje zvýšený výdej tekutin. S tím souvisí dehydratace organismu, nedostatek cirkulující krve a následný kolaps oběhové soustavy. Se zahušťováním krve se zvyšuje také riziko trombózy a následného infarktu myokardu. Kromě doplňování tekutin je důležité myslet i na příjem iontů a minerálů, které podporují dobrý tělesný stav.

První pomocí při léčbě průjmu

První pomoc je doplňování dostatečného množství tekutin. V případě akutních průjmů se mnohdy k jiné léčbě ani nepřistupuje a nechá se pouze postupně odeznít. U chronického průjmu se musí léčit primární příčina. Ta se může případ od případu lišit. Z léčiv se rizikovým pacientům často podávají antibiotika. Pro posílení střev a jejich normální funkci se běžně užívají také probiotika, která obnovují přirozené osídlení střev pro tělo příznivými bakteriemi.

Při potížích s průjmem pomáhají také byliny

Při průjmových onemocněních je nutné se zaměřit na několik problémů. Jednak vyloučit možné infekční příčiny a tam nám může pomoci celá řada bylin a to lichořeřišnice, topol, ale také směs bylin zvaná Helmifit, která likviduje některé parazitální zátěže. Dále je potřeba protizánětlivě působit na sliznici bylinkami jako je třezalka, gemmoterapeutiky z olše a na některé problémy sliznic je též účinná řimbaba. Celkově protiprůjmově působí borůvka a brusinka. Stav organismu při těchto problémech podpoří gemmoterapeutikum z černého rybízu nebo lesního bezu hroznatého.

 

Zdroj: http://www.byliny-nadeje.cz/pri-prujmu-v-lete-doplnte-tekutiny-mineraly


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru