REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

5 pokojových rostlin, které nejlépe čistí vzduch, podle NASA

3/5

Jak stále přibývá lidí na světě a rozvíjí se technologie a průmysl, čistý vzduch se stává vzácnou komoditou. Podle Světové zdravotnické organizace souvisí jedna třetina úmrtí na mozkovou příhodu, rakovinu plic a srdeční onemocnění se znečištěným ovzduším. Kvůli němu ročně zemře na zeměkouli odhadem 7 milionů lidí, přičemž devět osob z deseti dýchá znečištěný vzduch. 

Stromy a rostliny jsou naštěstí skvělými pomocníky v boji se špatným ovzduším

A i když trpíte alergiemi, existuje řada pokojových rostlin, které alergické látky nevypouštějí, a přitom šetří pokožku, plíce i imunitní systém.
Je to už nějakou dobu, konkrétně v roce 1989, kdy americká NASA zveřejnila studii o čistém ovzduší, kde uvádí domácí rostliny, které mají nejlepší filtrační schopnosti. Vesmírná agentura doporučila, aby lidé měli kvůli čistšímu vzduchu v každém pokoji jednu rostlinu.

My vám teď prozradíme pět pokojových rostlin, které pročišťují chemické látky ve vzduchu nejlépe.

1. Aloe vera

Pokud jste se někdy spálili na sluníčku, je dost možné, že jste si na zchlazení spálených míst koupili gel s aloe vera. Tato rostlina má však i další užitečné vlastnosti a avíc se klidně dá pěstovat doma.
Aloe vera sice nevyčistí vzduch od tolika škodlivých látek jako jiné rostliny z našeho seznamu, přesto má některé výhody, kvůli kterým se ji rozhodně vyplatí v domě mít. Kromě hojení popálenin, o němž jsme si již řekli, snižuje aloe vera cukr v krvi a léčí zácpu.
Nejde o náročného společníka. Stačí ji umístit někam k oknu, kde vám bude vděčně filtrovat znečišťující látky v okolním vzduchu.

2. Chryzantéma (listopadka zahradní)

Chryzantéma je jedna z rostlin, kterou NASA vyzdvihl jako pročišťovacího šampiona, který zvládne zničit všechno od čpavku přes benzen až po formaldehyd. Přitom nevyžaduje velkou údržbu.
Chryzantémě se nejvíc daří v teplém podnebí a zimu nemusí přežít. Ideální je proto mít ji přes teplé měsíce venku a na podzim ji přemístit dovnitř. Existuje celá řada kultivarů, stačí si vybrat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Rostlina má ráda slunné stanoviště a je vděčná za pravidelné přihnojování. Přistřihovat by se měla do července a pak po odkvětu.
Ale nebojte se, chryzantéma není náročná květina. Navíc je k dostání prakticky všude a za poměrně nízkou cenu.

3. Dračinec (dracéna)

Existuje spousta druhů dračince, takže při výběru záleží vyloženě na vašich preferencích. Dracény jsou známy tím, že zachycují alergeny a zadržují je ve svých listech. Kromě toho odstraní i benzen, formaldehyd, trichloroethylen a xylen.
Jediná věc, na kterou byste si měli u dračince dávat pozor, je přítomnost domácích miláčků. Je to zvláštní, ale dracény jsou pro kočky a psy jedovaté. Máte-li podezření, že váš zvířecí mazlíček rostlinu snědl, bedlivě sledujte, zda se u něho neobjeví příznaky jako zvracení, deprese, anorexie, případně u koček rozšířené zorničky.

4. Bambus

Bambus je poslední dobou hodně populární. Pokud plánujete jeho koupi, ať už pro sebe nebo jako dárek, vězte, že tato rostlina je naprostý přeborník v ničení škodlivých látek, jako benzen, formaldehyd, trichloroethylen, chloroform a oxid uhelnatý.
Dnes je na trhu spousta druhů bambusu a určitě se vyberete ten, který vám bude vyhovovat nejlépe, co do výšky (některé kultivary mají i přes 3 metry!), tak do vzhledu či odolnosti.
Bambusy mají na rozdíl od řady jiných rostlin ještě tu výhodu, že nemají květy a tudíž ani pyl, takže jsou vhodné i pro alergiky. A vašim domácím mazlíčkům také neublíží, jako to hrozí u dračince.

5. Lopatkovec (spatifylum)

Není nenáročnější pokojové rostliny, která vám navíc skvěle pročistí vzduch, než je lopatkovec, který si vystačí s málo světlem či dokonce s umělým osvětlením. Často se mu daří i v koupelnách nebo tmavých kancelářích.
Je proto vhodný i pro začátečníky a nezkušené pěstitele. Stačí ho jen občas trochu zalít. Dá vám to najevo tím, že svěsí listy, které se po zalití zase vesele zvednou. Jen pozor, abyste rostlinku nepřelili!
Spatifylum si dokáže poradit s benzenem i formaldehydem, se čpavkem i s tetrachlorethylenem, který se široce používá zejména při chemickém čištění oděvů, ale také se přidává například do odstraňovačů nátěrů.
U této užitečné rostlinky hrozí maximálně alergie u citlivých osob, a to v případě, že je v domě hodně exemplářů. Listy lopatkovce jsou skvělé lapače prachu, proto je třeba je pravidelně utírat navlhčeným hadříkem nebo vatou.

 

Překlad původního článku newyorské The Epoch Times: Ondřej Horecký
Zdroj: http://www.epochtimes.cz/2019043024754/5-pokojovych-rostlin-ktere-nejlepe-cisti-vzduch-podle-NASA.html


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru