REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Příznaky zdravotních problémů

Příznak – Bolest mezi lopatkami

Bolest mezi lopatkami je poměrně běžnou obtíží u nemocných s bolestmi páteře, může se však vyskytovat i u řady chorob trávicího traktu a kardiovaskulární soustavy, mnohdy velmi závažných.

Příčiny

1. Nervosvalové bolesti

Jedná se zřejmě o nejčastější příčinu bolestí mezi lopatkami. Příčinou jsou degenerativní procesy v páteři, zúžení meziobratlových plotének, anebo nemoci svalového aparátu páteře. Bolest se zhoršuje při změně polohy, není závislá na námaze a bývá spojena s dušností. Někteří pacienti své obtíže líčí tak sugestivně, že mohou být i zaměněny s plicní embolií.

2. Plicní embolie

Může být doprovázena bolestí na hrudi a bolestí mezi lopatkami. Bolest vzniká náhle a v typickém případě je doprovázena náhlou dušností. Jedná se o relativně nebezpečný stav, těžké neléčené formy mohou člověka poměrně rychle usmrtit, nebo mu zanechat trvalé následky.

3. Angina pectoris a infarkt myokardu

Bolesti vycházející ze srdečního svalu mohou vystřelovat do zad, zvlášť je-li postižena jeho zadní stěna. Pro oba stavy je však typičtější klasická bolest na hrudi.

4. Zánět žlučníku

Žlučníková bolest vzniká typicky v pravém podžebří, ale může vystřelovat směrem do zad a nezřídka mezi lopatky. Kromě bolesti mezi lopatkami je prakticky vždy přítomná pohmatová bolest v pravém podžebří, nevolnost, nebo zvracení.

5. Onemocnění plic

Bolesti mezi lopatkami mohou spolu s kašlem a zvýšenou teplotou doprovázet zápaly plic. I méně závažné infekční záněty, které jsou spojené s těžkým kašlem, mohou podrážděním dýchacích svalů a nervosvalového aparátu vyvolat nepříjemné bolesti na hrudi.

6. Onemocnění jícnu

Bolest mezi lopatkami může být způsobena „zaseknutím“ sousta v jícnu, z vážných příčin lze jmenovat též pokročilou rakovinu jícnu. V každém případě si kromě vlastní bolesti bude nemocný stěžovat i na obtíže s polykáním.

Diagnostika

Trvají-li bolesti delší dobu, nebo jsou-li neobvykle silné, je nejlepší požádat o vyšetření lékaře.

 

Zdroj: stefajir.cz

 


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru