REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Suchá kůže může signalizovat celou řadu zdravotních potíží

22/3

Vysoušení kůže nezpůsobují zdaleka jen vnější vlivy. Mnohem závažnější mohou být vnitřní problémy, které se pak odrážejí na stavu pokožky. Jde většinou o vlivy zdravotní.

Typickým příkladem může být atopický ekzém. Při něm se naruší správná tvorba vrchní tukové vrstvy, která chrání kůži. Dochází pak k průniku alergenů a infekcí do organismu.

Příčiny ekzému mohou být imunitní, nervové i kožní. Ostrovy suché kůže bývají jedním z jeho prvotních projevů. Pacient musí postiženou kůži promazávat vhodnými prostředky, aby se obnovila její narušená bariéra.

Suchá Kůže může však být i příznakem některých onemocnění. Která to jsou?

Potíže s játry. Dalšími projevy bývají únava, případně zatažené nebo nažloutlé oční bělmo, někdy i ekzémy. Problém je potřeba řešit s praktickým lékařem, internistou nebo hepatologem jako odborníkem zaměřeným speciálně na játra.

Problémy s ledvinami. Pleť nás tehdy obvykle i svědí, zejména na zádech, hrudníku a hlavě. Je to však jenom jeden z příznaků. Pomoci vám může internista nebo nefrolog jako specialista na ledviny.

Seboroická dermatitida. Z pokožky se ve vlasech, ale někdy i na jiných místech odlupují bílé nebo nažloutlé šupinky kůže. Příčinou je příliš zkrácená tvorba kožních buněk. Tato porucha často způsobuje vznik lupů, ale i další potíže. U lehčích případů je řešením používání speciálních šamponů, u závažnějších pak celá řada léků. Se správným řešením vám poradí dermatolog.

Plísně. Postižená kůže snáz vysychá, odlupuje se nebo praská, zejména na chodidlech a mezi prsty. Trpí tím hlavně lidé, kteří chodí dlouho v uzavřené sportovní obuvi. V ní se jim často potí nohy a množí plísně. Řešením bývá používání protiplísňových prostředků. Vedle postižené nohy je důležité ošetřit také zmíněnou obuv. Pokud se problém vrací, je nutné zapátrat, jestli příčinou není třeba cukrovka nebo jiné zdravotní potíže. Pomoci může dermatolog a diabetolog.

Špatné prokrvení. Špatná výživa kůže v důsledku horšího prokrvení kvůli postiženým cévám nebo kvůli horšímu návratu žilní krve. Pleť má sklon k vysychání, ztenčení a větší křehkosti, ale také k horšímu hojení, tvorbě bércových vředů a dalších defektů. S problémem je dobré zajít za chirurgem nebo flebologem, odborníkem na léčbu žil. Ten vám řekne, jak kůži promazávat a stimulovat, případně jaké používat pomůcky. U lehčích i středně těžkých případů částečně zlepší průtok krve, a tedy výživu kůže kompresní punčochy, lymfatické masáže, různé cviky, akupresurní masáže atd.

 Vliv mají i ženské hormony

U žen je většinou namístě zajímat se o hladiny ženských hormonů, které pozitivně nebo negativně působí jak na kvalitu kůže, tak na její pružnost. Ne náhodou se ztráta pružnosti nebo vysušování objevují nebo zhoršují v klimakteriu, kdy vyhasíná činnost vaječníků a klesá hladina těchto hormonů.

Jestli k tomu začíná docházet, celkem spolehlivě zjistí váš gynekolog. Pak je asi namístě zajít za dermatologem nebo na pracoviště estetické medicíny. Klidně i v období před klimakteriem. Specialisté vám poradí, co by pomohlo zmírnit potíže s křehčí a sušší kůží.

Co když se kosmetické potíže neustále vracejí?

Vedle příčin zdravotních, tedy vnitřních, vysušují kůži i vnější vlivy: mráz, horko, suchý vzduch z klimatizace nebo z ústředního topení, prudké změny teplot, sluneční UV záření atd. Ale třeba také saponáty nebo další prostředky domácí chemie. Pak je nutné si chránit ruce rukavicemi, pleť na obličeji nebo na těle ošetřovat pravidelně kosmetikou, která ji nejen zvlhčí, ale zároveň zlepší kvalitu lipidové, tedy tukové vrstvy na povrchu kůže. Ta ji nejen chrání, ale zmenšuje i ztráty vody z pokožky.

Ochrana a správná péče nejsou důležité jen z hlediska kosmetického. Suchá kůže nemá totiž jenom sklon k šupinatění a svědění, také je náchylnější k nejrůznějším druhům infekcí nebo poškození.

Pokud se ženě potíže se suchou kůží stále vracejí, je vhodné navštívit pracoviště Ústavu lékařské kosmetiky nebo estetické medicíny. Tam dokážou řešit kosmetické problémy zároveň se zdravotními.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/465675-sucha-kuze-muze-signalizovat-celou-radu-zdravotnich-potizi.html?source=FBS


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru