REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Známý i neznámý vitamín C

26/3

Vitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec. Je všeobecně znám jako látka posilující imunitní systém v období nemoci, ale i během rekonvalescence. Ovšem vitamín C má pro naše zdraví mnohem víc významů, a ty bych rád připomněl v tomto článku.

Vitamín C a kolagen

Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin, konkrétně hydroxylysinu a hydroxyprolinu (tzv. hydroxylace lysinu a prolinu). Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Kolagenové choroby, tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu, postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.

Jeho molekula je tvořena hlavně aminokyselinami glycinem, prolinem a již zmíněným hydroxyprolinem a hydroxylysinem. Tyto dvě vznikají tzv. posttranslační modifikací prolinu a lysinu právě za účasti vitamínu C. Pokud má organismus nedostatek tohoto vitamínu, tak se kolagen nedostatečně tvoří, což má za následek onemocnění pojivového aparátu. Proto je vitamín C důležitý pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní kůže a zubů.

Vitamín C a železo

Železo je zcela nezbytné pro náš život a zdraví. Je důležitou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášejících kyslík k buňkám. Železo je rovněž součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a také je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje celé tělo energií. Vyšší dávky železa potřebují děti v období růstu, těhotné a kojící ženy.

Vitamín C je důležitý pro vstřebávání železa, protože spolu s kyselinou chlorovodíkovou, která je přítomna v žaludku, napomáhá lepšímu rozpouštění a vstřebávání železa. Je to dáno tím, že udržuje železo v rozpustnější a snadněji vstřebatelné chemické formě a rovněž zabraňuje působení některých látek, které snižují vstřebávání železa, jako jsou polyfenoly z čaje či fytáty z obilovin, ořechů, ovoce a zeleniny.

Při nedostatku železa v těle je výhodnější zvýšit dávku vitamínu C než železa, protože samo zvýšení vstřebávání železa zajistí jeho dostatečný přívod, místo zbytečného a rizikového zvýšování dávky železa.

Vitamín C a hormony

Po vstřebání do organismu se nejvíce vitamínu C dostává (při jeho distribuci v těle) do kůry nadledvin. Kůra nadledvin, lat. cortex glandulae suprarenalis, je párová žláza s vnitřní sekrecí, která tvoří až 90 % objemu nadledvin. Má v našem organismu hodně na starosti. Je součástí řídicího systému hypotalamus, hypofýza, kůra nadledvin, produkuje steroidní hormony, které zasahují do metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků, ovlivňují reakci organismu na stres, řídí hospodaření s vodou a minerálními látkami a umožňují tak udržení stálého vnitřního prostředí.

Hormony kůry nadledvin se podle působení v těle dělí na tři velké skupiny: mineralokortikoidy, glukokortikoidy a androgeny. Doposud nebylo objasněno, proč je v tomto orgánu zvýšené množství vitamínu C. Odborníci nicméně předpokládají, že hraje důležitou roli ve tvorbě již zmíněných hormonů.

Dalšími orgány, které jsou nejbohatší, co do množství vitamínu C jsou vaječníky (rovněž vytvářející steroidní, pohlavní, hormony) a hypofýza. Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin (tyrosin se přesně řečeno nejprve mění na dopamin a z dopaminu na noradrenalin a pak teprve na adrenalin). Adrenalin je mediátor (neurotransmiter) přenášející signály při stresových reakcích (společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při těchto stavech, “útok” nebo “útěk”).

Vitamín C a mozkové funkce

Jak již bylo zmíněno, vitamín C hraje roli také při tvorbě dopaminu. Dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie či bipolární afektivní poruchy.

Vitamín C hraje také, jako kofaktor, roli při přeměně aminokyseliny l-tryptofanu na neuromediátor serotonin, který je zodpovědný za změny nálad, emoce, spánek, ale také třeba apetit a chuť k jídlu. Jeho nedostatek může způsobovat některé psychické nemoci, zejména depresi.

Vitamín C a cévy

Odborníci zaznamenali, že vitamín C spolu s bioflavonoidy patří mezi látky, které mohou pomoci urychlit hojení podlitin (hematomů, modřin). Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu, které najdeme prakticky ve všech rostlinných buňkách. K nejznámějším patří rutin, kvercetin, citrin a hesperidin, hesperin, eriodictyol, quercetin, quercertrin a další. V přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení. Některými autory jsou bioflavonoidy zařazovány do skupiny tzv. vitamínů P. Tato terminologie vychází z jejich hlavního účinku, kterým je velice pozitivní ovlivnění tzv. permeability, tj. propustnosti a pružnosti krevních kapilár. A právě vitamín C společně s bioflavonoidy zlepšoval hojení podlitin tím, že příznivě ovlivňoval stav krevních kapilár.

Tím samozřejmě pozitivní účinky vitamínu C na náš organismus nekončí

Někteří odborníci uvádějí, že vyšší dávky tohoto vitamínu pomáhají ochraňovat před kardiovaskulárními nemocemi. Podle autorů studií, kteří tento jev zkoumali, příčina nižšího výskytu srdečních chorob u osob, které užívaly vysoké dávky vitamínu C spočívá zřejmě ve snížení rizika vzniku vysokého krevního tlaku a ve zpevnění cév.

Rovněž, společně s dalšími přírodními látkami (vitamín E, flavonoidy, rostlinné steroly, rozpustná vláknina) ve stravě, přispívá k prevenci před vznikem aterosklerózy. Zde se zvažuje vysvětlení, že vitamín C v synergickém vztahu s vitamínem E působí jako protektivní faktor na úrovni inhibice LDL lipoproteinů. Na závěr je ještě dobré připomenout, že vitamín C patří také mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním působením volných radikálů z okolního prostředí.

A vidíte - pak se řekne “obyčejné céčko”!

 

Autor: PharmDr.Tomáš Arndt

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/znamy-i-neznamy-vitamin-c.htm


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru