REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdraví – základní informace

Mykotoxiny a některé doplňky stravy

Mají chránit játra. Místo toho je mohou ještě více poškodit. MF DNES je našla téměř ve všech z 20 testovaných výrobků.

Doplňky stravy z ostropestřce, které se používají na ochranu jater, obsahují škodlivé mykotoxiny.

„Ostropestřec mariánský – ta nejlepší bylina pro vaše játra silymarin, látka v něm obsažená, léčí játra poškozená alkoholem nebo drogami či dlouhodobým užíváním syntetických léků, zbavuje tělo chemických příměsí z potravin, detoxikuje organismus…“

S takovými argumenty nabízejí internetové lékárny doplňky stravy v podobě tablet, kapslí, oleje, semínek nebo čaje na bázi silymarinu, o němž je známo, že má příznivý vliv na jaterní buňky. Jenže jsou v nich také mykotoxiny – látky produkované plísněmi, které naopak játrům škodí. Ve větší míře byly nalezeny v téměř 20 doplňcích stravy, které byly namátkou koupeny na internetu a v lékárnách a byly analyzovány na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

„Je to paradox, že přípravky na ochranu jater obsahují hepatotoxické toxiny. „Šokující bylo, že některé obsahovaly skutečně vysoké koncentrace. Deset miligramů na kilogram, to už je pěkná hromádka.“

Mykotoxiny jsou jedněmi z nejzávažnějších kontaminantů přírodního původu. Vznikají při látkové přeměně mikroskopických hub, tedy plísní.

Nejčastěji se objevují v suchých plodech, sušeném ovoci, pistáciích, lískových jádrech nebo rozinkách, občas se najdou i v kojeneckých mléčných nebo obilných příkrmech.

Vysvětlení, jak se mykotoxiny do tablet a kapslí dostaly, je jednoduché: rostliny červenofialového bodláku (Silybum marianum) byly skladovány ve vlhku, kde se plísním daří.

Výskyt mykotoxinů se v doplňcích stravy nesleduje, neexistuje ani žádná „povolená dávka“. Protože se vyskytují v tabletách a kapslích, je riziko poškození zdraví menší než u potravin, které lidé také konzumují, ale ve větším množství.

V potravinách se vyskytuje cca 70 plísní, které jsou různě schopné produkovat mykotoxiny.

Mykotoxinů je v současností známo zhruba 400. Plísně, které je produkují, jsou přítomné prakticky všude. Lidskému zdraví jich škodí zhruba 20. Jejich účinky můžeme rozdělit na akutní a chronické.

Akutní účinky mykotoxinů mají okamžitý účinek. Příznaky otravy mohou nastoupit krátce po požití, například svalové křeče, nebo až po určitém období, jako například při otravách z plesnivého prosa v Rusku ve 30. a 40. letech, kdy část postižených krátce po požití zvracela, ale otrávení umírali až po několika týdnech zdánlivého uzdravení. Dnes se podobné otravy vyskytují vzácně, a spíše jen v zemích třetího světa.

Akutní otrava nehrozí. I kdyby člověk překročil denní přijatelnou dávku, toxické efekty by na sobě nepozoroval. Nehrozí bezprostřední nebezpečí, ale jde o chronické riziko. „To znamená, že účinky škodlivin se v těle sčítají a při dlouhodobé expozici mohou jimi vyvolané toxické efekty vést k poškození organismu. Lidé s nemocí jater jsou však více ohroženi než ostatní lidé.

Při chronickém působení mykotoxinů se účinky projevují po týdnech až měsících konzumace, mohou se projevit poruchy jater, ledvin a hormonálních regulací, případně poruchy imunity, které zvyšují náchylnost k infekcím.

Dlouhodobější užívání může zvýšit také riziko vzniku nádorů. Z našich dlouholetých výzkumů víme, že koncentrace mykotoxinů v potravinách jen zcela ojediněle dosahují hodnot, jaké jsme nalezli v těchto doplňcích.

Zodpovědnost za doplňky stravy mají jejich výrobci. Protože nemají mít léčivé účinky, nepodléhají tak důkladné kontrole jako léčiva. Test jasně ukázal, že u doplňků stravy nemá zákazník žádnou jistotu, že jsou zdravotně nezávadné, ani jaké mají skutečné složení.

„Mykotoxiny jsme objevili v jednom typu potravinového doplňku, ale docela dobře mohou být i v jiných rostlinných prostředích. A nejen mykotoxiny, ale i pesticidy, hlavně u exotických rostlin dovážených ze zemí třetího světa,“ říká Jana Hajšlová.

V několika testovaných výrobcích se skutečně kromě mykotoxinů objevily i zbytky pesticidů, tedy prostředků na ochranu rostlin před škůdci.

Výsledky by neměly vzbudit paniku, ale spíš dát impuls výrobcům, aby u dodavatelů nebo při vlastním zpracování přijali nějaká kontrolní opatření,“ říká Jana Hajšlová. Věří, že kdyby o přítomnosti tak velkých koncentrací mykotoxinů firmy věděly, že by s tím něco dělaly. Test koneckonců potvrdil, že i doplňky se silymarinem se dají připravit bez mykotoxinů.

 

Zdroj: MF Dnes/Zdraví, 27. 2. 2012, Hana Večerková

 

Více informací - související zdravotní problémy


Související zdravotní problémy

Související obecné informace


Související publicistika

Alkohol a dibetes se nemají rádi. Občas se však snesou

4/4

Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…

více

Beta karoten

20/5

Betakaroten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorpce beta karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství…

více

Bolest zad: daň za pohodlné posezení a špatnou postel

5/12

Jak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…

více

Co se děje s tělem alkoholika: zničená játra, vředy, nádory…

2/5

Podívejme se na alkoholovou závislost z lékařského pohledu – co dlouhodobé pití dělá s tělem i myslí…

více

Dopřávali jste si o dovolené? Pozor na cholesterol!

3/10

Zdrojem cholesterolu jsou pro člověka tučné živočišné produkty. Tedy maso, mléčné výrobky, máslo, sádlo či vejce. Mnohdy si ani neuvědomujeme,…

více

Helikobakter pylori může být nenápadný zabiják

17/7

Bakterii Helikobakter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v…

více

I tapety mohou vyvolat migrénu

16/10 Moje zdraví

Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…

více

Léčba kmenovými buňkami – jak si vybrat odběrové zařízení?

17/10 Moje zdraví

V poslední době se stále častěji mluví o kmenových buňkách v souvislosti s léčbou artrózy. Jedná se totiž o oficiální metodu schválenou Státním…

více

Máte věčně studené ruce nebo nohy?

24/8

Studené ruce nebo nohy nejsou nemoc, ale mohou být projevem nějaké choroby. Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili…

více

Minerály v lidském těle. Proč jsou tak důležité a kde je…

24/10

Minerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále…

více

Ovocem při dietě šetřete

9/1

Myslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze…

více

Paraziti v nás – téma, o kterém se příliš nemluví

10/7

Paraziti jsou živé organismy, které se přiživují na tělech živočichů. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím…

více

Proč je dobré cítit se špatně

4/4

Chceme se radovat a zažívat jen samé příjemné věci. Nechceme být smutní. Jenže jsme, alespoň občas. Naštěstí platí, že všechno zlé na světě je k…

více

Rentgen a CT škodí zdraví, ale TRD nikoliv

18/10

Naši klienti se často ptají, proč termoregulační diagnostiku (TRD) nevyužívají běžně klasičtí lékaři. Vždy jim odpovídáme, že na to se musí zeptat…

více

Síla pozitivního myšlení

4/6

Pozitivně smýšlející lidé jsou super. Dokáží motivovat nejen sami sebe, ale i své okolí. Dokáží rozveselit a dobře naladit. Snažím se být pozitivně…

více



Další články - Zdraví – základní informace


Zdravotní problémy - Zdraví – základní informace

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru