REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdraví – základní informace

Domácí lékárnička

Obecná upozornění:

  • léky uschovat před dětmi,
  • sledovat u léků datum exspirace (dobu použitelnosti),
  • léky nevystavujte přímému účinku slunečního světla,
  • udělejte si přehled nejčastěji užívaných přípravků, z nichž si vyberte ten „svůj“.

Lék proti:

1. teplotě a bolestem:

jako Acylpyrin effervescens (šumivé tablety), Aspirin (nikoli pro děti), Paralen, Panadol (těm dáváme přednost zejména u dětí), Nurofen, Ibuprofen, Ibalgin, Ataralgin (v lékárnách se jich nabízí celá řada),

2. nachlazení:

jako Coldrex, Nurofen Stop Grip – obsahují několik účinných látek, které působí proti teplotě, bolesti a proti zduření nosní sliznice – vhodné až pro větší děti (od 12 let) a dospělé. Upozornění – neléčí, ale pouze zmírňují příznaky.

Sprej s antibakteriálním působením – Bioparox,

3. rýmě – nosní kapky, spreje:

jako Sanorin, Olynth, Nasivin…

4. bolestem v krku:

jako Septolete (pastilky), Strepsils (pastilky), Stopangin (sprej),

5. kašli:

jako Bromhexin (tablety a kapky), Tussilen (kapky), Pleumolysin (kapky)…

Pulmoran (směs bylin na čaj)…

6. průjmu, zácpě a zažívacím potížím:

jako Imodium (tablety), medicinální uhlí, například: Carbocit, Carbosorb, Smecta (sáčky), Endiaron (tablety), Duphalac – osmotické projímadlo,

7. alergiím:

jako Zyrtec, Xyzal, Claritine – tablety, Fenistil gel,

8. proti nespavosti:

jako Novo-Pasit (tablety), Calabron effervescens (šumivé tablety),

9. kinetóze a zvracení:

jako Kinedryl (tablety), Nokinal (tablety),

10. protiinfekční léky – obvykle pouze na lékařský předpis:

jako Framykoin mast, Bactroban mast…

11. oční kapky:

jako Borová voda, Ophtalmo-Septonex…

12. obvazový materiál:

  • sterilní obinadla široká 6, 8 a10 cm,
  • náplast s polštářkem i bez něj (výběr v lékárnách je nepřeberný,
  • sterilní gázové čtverce,
  • tlakový obvaz,

13. desinfekční prostředek:

jako Betadine (roztok, mast) Jodisol (roztok), Septonex plus (sprej),

14. přípravek na ošetření spálenin:

jako Panthenol (pěna), Bepanthen (krém),

15. ostatní:

teploměr, nůžky, zavírací špendlík…

V přehledu nejsou uvedeny specifické léky, které častěji užívají chronicky nemocní lidé (alergici, diabetici, kardiaci…)

Léky musí být uzavřené v původním obalu, všechny na jednom uzavřeném místě (v zamykatelné skříňce), mimo dosah dětí.

Všechny léky minimálně jednou za 3 měsíce prohlížíme, vyřadíme nepoužitelné (s prošlou tzv. expirační dobou – vyznačena na obalu) a vrátíme je k likvidaci do lékárny.

Před použitím jakéhokoli léku (zejména u dětí a bez doporučení lékaře) si pečlivě přečteme příbalový leták, kde musí být v českém jazyce srozumitelně napsáno, pro koho je lék určen, a kteří pacienti jej naopak nesmějí užívat.

Při pochybnostech se vždy zeptáme lékaře nebo lékárníka.

Odlišování léků podle údajů na obalu

Léky pro vnitřní užití a léky pro jiné upotřebení, připravené v lékárně, je možné od sebe odlišit podle obalu. V lékárně připravené léky pro vnitřní užití mají bílý štítek. Léky pro jiné upotřebení mají štítek červený, zde místo použití je ještě zdůrazněno nápisem: Neužívat vnitřně.

Přípravky pro zvířata musí být vedle uvedených štítků bílých nebo červených označeny zeleným štítkem s nápisem: Jen pro zvířata.

Štítkem Jed bývají někdy z bezpečnostních důvodů označeny léky, které obsahují silně účinné látky.

Přípravky snadno vznětlivé mají upozornění Hořlavina, přípravky žíravé nebo leptavé Žíravina.

Některé léky je nutno před podáváním protřepat. Mají štítek Před upotřebením protřepat. U mnohých je upozornění Uchovávat v chladu.

Na štítku léku vyrobeného v lékárně je uveden:

  1. návod k použití;
  2. označení lékárny;
  3. datum přípravy;
  4. podpis osoby, která lék připravovala.

Přípravky pro vnitřní užití i pro jiné upotřebení, vyráběné farmaceutickým průmyslem, mají obal libovolné barvy.

Doba použitelnosti léčiv

Ani hromadně vyráběné léčivé přípravky se nemohou podávat nemocným neomezeně dlouho. Použitelnost přípravku značí dobu, po kterou při dodržování předepsaného způsobu skladování nedochází ke změně jakosti. Přípravek má být v té době spotřebován. Na vnitřním i vnějším obalu najdeme tzv. číslo šarže (výrobní číslo léku) a dobu použitelnosti nebo exspirace.

Např.:

nebo

Č. šarže/Batch No: 2051196
50476 B
Použitelné do/Exspir.:11/1998

Šarže č.: 643138
Použitelné do: 09.2001

V prvém případě to znamená, že přípravek má být spotřebován do listopadu 1998, a ve druhém případě do září roku 2001.

Léky pro vnitřní užití

Léčiva podávaná ústy (perorálně) jsou charakterizována tím, že procházejí zažívacím traktem, kde podléhají určitým změnám. Zařazujeme sem: prášky, tablety, dražé, tobolky, kapky, roztoky, čaje atd.

Prášky se vyrábějí téměř výhradně v lékárnách. Prášky mohou být v lékárně děleny do želatinových tobolek, což má výhodu v tom, že pacient nepozná nepříjemnou chuť řady léčiv. Tobolka se po navlhčení položí na kořen jazyka, spolkne se a zapije. Vysypávání tobolek před užitím se nedoporučuje.

Všechny prášky je nutno uchovávat na suchém místě, při obyčejné teplotě a chránit je před světlem a vlhkem.

Tablety, dražé, tobolky

Podávání léčiv v tabletách je velmi rozšířené. Při užívání je vhodné je hodně zapíjet. Účinek se urychlí, necháme-li tabletu (zejména tabletu proti bolestem, na uklidnění, na spaní) před polknutím rozpadnout na lžíci vody. Tablety, které jsou určeny ke vstřebávání sliznicí dutiny ústní, se nechávají pozvolna rozpouštět na jazyku nebo pod jazykem. Tyto tablety obsahují totiž léčiva, která se v žaludku a ve střevech rozkládají, a polknutím by ztratila účinnost.

Obalované tablety – dražé – mají zakrýt nepříjemnou chuť a pach léčiva, zvýšit stálost vůči zevním vlivům, zlepšit vzhled, eventuálně pomocí obalové vrstvy, která se nerozpouští žaludečními šťávami, dosáhnout rozpuštění až ve střevech. Dražé při užívání zásadně nekousáme ani nedrtíme, ale polykáme je celá a hojně zapíjíme.

Totéž platí o tobolkách.

Při změně původní barvy tablety, nebo je-li tableta drolivá či rozpadá-li se na prášek, tablety nepoužíváme. Rovněž cizí pach tablet či nesouvislý, skvrnitý povrch dražé může svědčit o možném znehodnocení. V těchto případech na závadu upozorníme lékárníka nebo lékaře a lék neužíváme.

Roztoky k vnitřnímu užití

se uchovávají v chladu (1‑5 °C) a musejí být chráněny před světlem. Při vzniku zákalu, usazenin a napadení plísní se nesmějí užívat a dále skladovat. U kapek se určuje dávkování počtem kapek, u ostatních je dávkování určeno odměřováním přiloženou odměrkou, kávovou lžičkou nebo polévkovou lžící. Nálevy a odvary (tj. výluhy z léčivých rostlin) je třeba spotřebovat co nejrychleji.

Čaje

Způsob přípravy čaje podle uvedeného návodu je třeba přísně dodržovat.

Nejčastěji používaný je nálev připravovaný tak, že se navlhčený rostlinný materiál přelije vroucí vodou, přikryje a nechá asi 15 minut stát. Pak se scedí. Používá se u křehčích částí rostlin, jako jsou květy, listy, natě.

K vydatnému vylouhování rostlinného materiálu slouží odvar, který se získává vařením s vodou. Používá se hlavně u tvrdých částí rostlin, jako jsou dřeva, kořeny, kůry.

Vyluhování za studena, po předchozím krátkém opláchnutí, použijeme u těch rostlin, které obsahují sliznaté látky, např. lékořice, proskurník, lněné semeno.

Značné množství léčivých rostlin obsahuje silice, což jsou těkavé látky, a proto se mají čaje připravovat v přikryté nádobě, aby se zamezilo prchání těchto látek. Obvyklou dávkou je polévková lžíce suchého čaje na šálek vody o obsahu asi 150 g. U některých našich hromadně vyráběných čajů najdeme tablety s dalšími účinnými látkami. Ty se připraveným čajem zapíjejí.

Léky pro jiné upotřebení

Masti jsou za obyčejné teploty dobře roztíratelné a měknou při teplotě těla. Pokud obsahují více práškovitých součástí, hovoříme o pastách. Masti s větším obsahem vody označujeme jako krémy. Nanášejí se buď přímo z tuby, nebo čistým plochým předmětem na nemocné místo pokožky, nebo se vtírají mírnou masáží. Kůže, na kterou se mast přikládá, má být předem co nejlépe očištěna. Po nanesení masti je nutno si dobře omýt ruce, aby se mast nedostala tam, kam nepatří.

očních mastí je třeba při jejich aplikaci nepoužívat první centimetr masti vytlačený z tuby. Oční masti připravené v lékárně vtíráme do spojivkového vaku sterilní skleněnou tyčinkou. Tyčince je třeba věnovat velkou pozornost. Před použitím se musí pečlivě očistit, měla by být před každým použitím vyvařena po dobu 10 minut. Tyčinka nesmí být na pohmat ostrá.

Všechny masti, pasty a krémy se uchovávají na chladném místě, chráněny před světlem, teplem a mrazem.

Čípky, poševní kuličky. Uchovávají se na suchém místě, při teplotě 10‑20 °C. Před aplikací je potřeba odstranit ochranný obal. Někdy se doporučuje čípek před zavedením namočit ve vodě. Čípky se nejlépe podávají nemocným ležícím na boku.

Oční kapky, oční vody. Vkapávání se provádí přímo z kapací lahvičky do očí. Při vkapávání je potřebné mít lehce zakloněnou hlavu a spodní víčko stáhnout ukazovákem dolů. Z výšky 2‑3 cm od oka se pak vkápnou 1‑2 kapky. Víčko se podrží ještě asi 10 vteřin odtažené. Užívají-li se zároveň oční kapky a oční masti, vkapávají se kapky před vkládáním masti. K očním lázním používáme tvarované skleněné nebo umělohmotné vaničky. Naplněná vanička se přiloží k oku, hlava se zakloní, čímž se tekutina dostane přímo na oko. Pomalými pohyby víček je pak umožněn styk roztoku s celým povrchem vnějšího oka. Oční kapky i oční vody se nemají podávat příliš studené.

Nosní kapky. Vkapávají se 1‑2 kapky při silně zakloněné hlavě vsedě nebo vleže. Mírným vtáhnutím vzduchu se lék dostane až do vyšších partií nosu. Kapátko nevsunujeme do nosních otvorů. Samozřejmé je, že před touto procedurou odstraníme hlen z povrchu nosní sliznice.

Při vkapávání nosních kapek dětem nesmí být použito přílišné dávky kapek, které by dítě mohlo vdechnout až do hlubších částí dýchacích cest. U malých dětí se doporučuje nos vytírat smotkem vaty navlhčeným nosními kapkami.

Faktory, které mohou ovlivnit účinek léků

Vedle požadovaného účinku hlavního má většina léčiv i účinky vedlejší, často nežádoucí. Nežádoucí účinky jsou tedy všechny nepříznivé reakce, které se vyskytnou v souvislosti s podáním léčiv a s předpokládaným účinkem. Jsou doprovodným jevem u řady používaných léčiv. Např.: po užití některých léků pociťujeme ospalost, jindy sucho v ústech nebo žaludeční nevolnost. Mnoho léků právě svými vedlejšími účinky může ovlivnit osoby, u kterých se při výkonu povolání vyžaduje zvýšená pozornost (řidiči). Tyto léky jsou označeny výstražným trojúhelníkem. Vedlejších projevů léků (vyrážka, průjem, ospalost, nechutenství atd.) není třeba se obvykle bát, ale je nutné na ně upozornit ošetřujícího lékaře.

V některých případech může při opakovaném podávání léčiva vzniknout přecitlivělost – alergie. Projevuje se např. ztíženým dýcháním, kopřivkou, otoky. Také denní doba, ve kterou se lék používá, má vliv na jeho účinek. Např. prášky na spaní užíváme 1/2 až 1 hodinu před spaním, projímadla na noc, léky snižující potíže při jízdě autem l hodinu před nástupem cesty apod. Přítomnost jiné choroby, byť i nevýrazná, může nepředvídaným způsobem změnit účinek léků, většinou bohužel k neprospěchu pacienta. Při průběhu určité choroby se některé léky nesmějí používat, jsou tzv. kontraindikovány. Vzájemné působení léčiv při současném podávání je tzv. interakce, jak ve smyslu zesílení účinku, tak ve smyslu zeslabení účinku.

Volně prodejné léky

Všechny léky je třeba užívat přesně podle doporučení lékaře. Z toho důvodu je u nás také většina léčiv vázána na lékařský předpis. Jen velmi malou část léčiv je možno získat v lékárně bez lékařského předpisu a ještě menší skupinu tzv. vyhrazených léčiv i u jiných provozovatelů. Nejedná se však o méně účinné léky. Jsou to léčiva určená většinou pro poskytnutí první předlékařské pomoci, nebo pro případy opakování léčby některých lehkých onemocnění. I zde si však musíme uvědomit, že každý člověk je individualita. Léčiva, která uzdraví jednoho, mohou vážně poškodit druhého. Velmi záleží na věku, tělesném stavu, pohlaví, snášenlivosti, duševním stavu, přítomnosti jiné choroby, dávkování. Např. těhotné ženy mohou užívat léky jen na výslovný příkaz lékaře.

Údaje o domácí lékárničce

Do základního vybavení domácí lékárničky patří léčiva a zdravotnický materiál, umožňující účinnou první pomoc při onemocnění a při úrazech, k nimž může dojít v domácnosti. Dále přicházejí v úvahu přechodná bolest hlavy, lehčí zažívací potíže, prochlazení, lehká rýma, bolest zubů atd. Kromě základního vybavení máme v lékárničce léky, které užívá některý člen rodiny pravidelně. Neměli bychom zde uchovávat zbytky léků z předcházejícího léčení a už vůbec ne zbytky těch léků, kde předpokladem zdárného ukončení léčby je využívání celé dávky, např. antibiotik.

Základní pravidla týkající se domácí lékárničky:
  • Překontrolujte svou domácí lékárničku nejméně 2x ročně;
  • ·         vyřaďte všechny léky s prošlou dobou použitelnosti i zbytečné staré lahvičky, tuby a krabičky, a léky odneste do lékárny do sběrného kontejneru;
  • neskladujte v domácí lékárničce jedovaté domácí prostředky (čpavek, kyseliny, čisticí prostředky, rozpouštědla): mohlo by snadno dojít k fatální záměně;
  • všechny léky uchovávejte mimo dosah dětí, nejlépe pod zámkem;
  • na vnitřní stěně lékárničky mějte telefonní číslo svého lékaře a lékařské služby první pomoci.
  • Léky předepsané vám můžete užívat jen vy, nesmí je užívat nikdo jiný;
  • nikdy neužívejte sami lék, který vám nebyl lékařem nebo lékárníkem doporučen;
  • pokud užíváte současně více léků, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, v jakém sledu je máte užívat; nebývá dobré brát je všechny najednou;
  • nesnažte se nikdy sami si snížit množství užívaných léků, o dávkování léků se poraďte vždy s lékařem;
  • pokud vám léky předepisuje více lékařů, je vždy nutné každého z nich na to upozornit;
  • léky je nutné užívat pravidelně a přesně podle doporučení lékaře nebo lékárníka;
  • účinek léků se většinou neprojevuje okamžitým zlepšením zdravotního stavu, ale je nutno využít celé předepsané množství léků;
  • při užívání léků nepijte alkoholické nápoje, zvláště pokud užíváte léky na uklidnění, na spaní, proti bolestem, na léčení cukrovky a antibiotika;
  • nikdy neužívejte léky potmě nebo v rozespalosti;
  • léky uchovávejte na čistém místě, ponechávejte je v obalech, v nichž vám byly vydány;
  • nikdy nemíchejte dvě balení, i když se jedná o tentýž lék;
  • odstraňte léky z dosahu dětí, mohly by se jimi otrávit;
  • těhotné a kojící matky používají léky jen na doporučení lékaře.
  • Dbejte těchto zásad:
  • dětem do tří let podávejte jen léky předepsané lékařem;
  • výjimečně, při běžných, hlavně horečnatých nemocech, mohou rodiče staršímu dítěti podat v rámci svých znalostí a zkušeností i lék volně prodejný;
  • dětem musí podávat léky osoba dospělá, nejlépe vždy jedna z rodiny, aby byl zajištěn předepsaný způsob použití;
  • mnoho léků vyžaduje pravidelné dávkování, a to i v noci.

Užívání léků a zacházení s léky

Podávání léků dětem

Každé léčivo, použité v nadměrné dávce, může způsobit otravu, větší nebo menší poruchu zdraví až bezprostřední ohrožení života. Projevy otravy léčivy mohou být velmi rozmanité, např. zvracení, ztráta vědomí, halucinace, zástava dechu atd. Léčení každé otravy má být rychlé. V případě otravy rychle zavolejte lékaře, nenechte nemocného bez dozoru a zajistěte především jeho dýchání. Pokuste se zjistit příčinu otravy.

Závěr

Vždy si pečlivě přečtěte návod k použití léku a dodržujte uvedená doporučení. V každém případě, kdy si použitím léku nejste jisti, kdy Vám není srozumitelný návod výrobce, kdy vzhled léku neodpovídá popisu, či když pozorujete nějaké nežádoucí nebo neobvyklé účinky léku, obraťte se na svého lékaře či lékárníka. Uvedené zásady platí obzvláště v případě, že užíváte více léků současně, nebo v případě, že jde o dítě, nebo u těhotných a kojících žen.

 

Zdroj: materiály IRIS, http://www.hledamzdravi.cz/domaci-lekarnicka/, STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV

 

Více informací - související zdravotní problémy


Související zdravotní problémy

Související obecné informace


Související publicistika

Alkohol a dibetes se nemají rádi. Občas se však snesou

4/4

Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…

více

Beta karoten

20/5

Betakaroten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorpce beta karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství…

více

Bolest zad: daň za pohodlné posezení a špatnou postel

5/12

Jak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…

více

Co se děje s tělem alkoholika: zničená játra, vředy, nádory…

2/5

Podívejme se na alkoholovou závislost z lékařského pohledu – co dlouhodobé pití dělá s tělem i myslí…

více

Dopřávali jste si o dovolené? Pozor na cholesterol!

3/10

Zdrojem cholesterolu jsou pro člověka tučné živočišné produkty. Tedy maso, mléčné výrobky, máslo, sádlo či vejce. Mnohdy si ani neuvědomujeme,…

více

Helikobakter pylori může být nenápadný zabiják

17/7

Bakterii Helikobakter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v…

více

I tapety mohou vyvolat migrénu

16/10 Moje zdraví

Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…

více

Léčba kmenovými buňkami – jak si vybrat odběrové zařízení?

17/10 Moje zdraví

V poslední době se stále častěji mluví o kmenových buňkách v souvislosti s léčbou artrózy. Jedná se totiž o oficiální metodu schválenou Státním…

více

Máte věčně studené ruce nebo nohy?

24/8

Studené ruce nebo nohy nejsou nemoc, ale mohou být projevem nějaké choroby. Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili…

více

Minerály v lidském těle. Proč jsou tak důležité a kde je…

24/10

Minerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále…

více

Ovocem při dietě šetřete

9/1

Myslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze…

více

Paraziti v nás – téma, o kterém se příliš nemluví

10/7

Paraziti jsou živé organismy, které se přiživují na tělech živočichů. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím…

více

Proč je dobré cítit se špatně

4/4

Chceme se radovat a zažívat jen samé příjemné věci. Nechceme být smutní. Jenže jsme, alespoň občas. Naštěstí platí, že všechno zlé na světě je k…

více

Rentgen a CT škodí zdraví, ale TRD nikoliv

18/10

Naši klienti se často ptají, proč termoregulační diagnostiku (TRD) nevyužívají běžně klasičtí lékaři. Vždy jim odpovídáme, že na to se musí zeptat…

více

Síla pozitivního myšlení

4/6

Pozitivně smýšlející lidé jsou super. Dokáží motivovat nejen sami sebe, ale i své okolí. Dokáží rozveselit a dobře naladit. Snažím se být pozitivně…

více



Další články - Zdraví – základní informace


Zdravotní problémy - Zdraví – základní informace

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru