REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zánět středního ucha

19/5

Zánět středního ucha je častým onemocněním malých dětí, zejména kojenců. Většinou jde o komplikaci vleklé rýmy, či jiného virového onemocnění dýchacích cest. Toto onemocnění je nepříjemné a poměrně bolestivé. Neléčené může vyvolat komplikace a sluchovou nedostatečnost.

Co je to zánět středního ucha?

Infekce, která vyvolává zánět středního ucha, proniká z nosu a nosohltanu do středního ucha a to sluchovou trubicí, které říkáme Eustachova. Je to trubice, která má střednímu uchu zajišťovat dostatečnou ventilaci. U dospělého člověka měří asi tři a půl centimetru, u dětí však není ještě plně vyvinuta. Je podstatně kratší a otevřená. Dospělí lidé ji mají otevřenou pouze při zívnutí nebo polknutí. V klidovém režimu je zavřená.

A protože je trubice u kojenců krátká a široká, infekce se pak velmi snadno dostává do středouší, kde dochází k zánětu sliznice. V malém prostoru se pak hromadí hnis nebo hlen, který nemůže řádně odtékat. Bubínek se napíná a tím vyvolává silné bolesti. Úleva nastává až tím, že lékař bubínek propíchne a hnis vyteče. Někdy bubínek i samovolně praskne. Po několika dnech ustává výtok z ucha a perforace bubínku se uzavírá. Klesá i horečka a bolest utichá.

Příznaky zánětu

 • Malé děti jsou plačtivé, nepokojné, trpí nechutenstvím. Na ucho si neustále sahají, nebo lehají, v noci nespí. Bolest se stupňuje při polykání, kašli nebo pláči. V noci bývá nejsilnější. Okolí ucha je citlivé a může být oteklé.
 • Nemoc je provázená teplotou, někdy průjmem, či zvracením.
 • U některých se projevuje i zhoršený sluch.
 • Vznik akutního zánětu má velmi rychlý průběh, převážně pak u dětí.

Jak probíhá vyšetření u lékaře

Každé podezření zánětu ucha vyžaduje vyšetření. Léčba závisí na pokročilosti zánětu. Lékař se obvykle nejprve podívá přístrojem (Otoskopem) do ucha a prohlédne vnější zvukovod. Tím zjistí jestli jsou na ušním bubínku nějaké změny.

Pokud se hnisavý zánět neprokáže a jedná-li se pouze o jeho počínající fázi, předepíše lékař nosní nebo analgetické kapky, eventuálně mukolitika. V případě hnisavého zánětu se provede propíchnutí bubínku a sekrece se odebere na kultivaci. Propíchnutí se dělá speciální jehlou, po zákroku se obvykle pacientovi hned uleví.

Léčba a doporučení

 • Léčba antibiotiky je potřebná potvrdí-li se hnisavý zánět středního ucha. Trvá obvykle 10 dní. Při nehnisavém zánětu se s antibiotiky čeká a vkládá se do ucha gázový proužek s Burka - alkoholem. Na tlumení bolesti se předepisuje lék s obsahem paracetamolu, který zároveň působí protizánětlivě.
 • Bolest v uchu zmírňuje i aplikace tepla. Doporučuje se podávání termo polštářku naplněného teplou vodou zabaleného do ručníku.
 • Důležité je odsávat dětem hlen z nosu, čímž se zlepšuje průchodnost trubice a následná vzdušnost středního ucha. Při ležení je vhodná zvýšená poloha hlavy.
 • Zánět středního ucha většinou probíhá bez komplikací, přesto se může stát, že nedostatečná léčba způsobí poruchu sluchu. V některých případech rozšířená infekce zasahuje mozkové blány a vyvolává meningitidu. Ta se projevuje silnou bolestí hlavy a strnutím šíje.
 • Z bylinek se na zánět ucha doporučuje česnek s protibakteriálními účinky, z potravinových doplňků pak vitamín C a zinek.
 • Ucho chráníme před průvanem a udržujeme ho v teple. Nosními kapkami se můžeme pokusit o zlepšení stavu zduřelých sliznic.
 • Při hnisavém výtoku je velmi důležité nenechávat ucho znečištěné. Zvukovod je potřeba čistit několikrát denně. Nejprve odstranit hnis smotkem vaty a pak prokapat borovou vodou. U kojenců je třeba dbát na to, aby se jim do uší nedostávala voda (při zánětu).
 • Podávaná antibiotika se musí dobrat do konce, aby se nepřerušila léčba a předešlo se chronickým zánětům. Je tedy velmi důležité řídit se pokyny lékaře a užívat antibiotikum stanovený počet dní.
 • Jako snížení rizika opakovaných zánětů se doporučuje odstranění nosní mandle.
 • Jeho příčinou jsou časté a opakované akutní záněty. Obvyklá je u něj trvalá perforace bubínku, což má vliv na kvalitu sluchu. Při chronickém zánětu středního ucha vznikají velká hnisavá ložiska (abscesy), která jsou blízko mozku. To je velmi nebezpečné, je důležité zánět nepodceňovat.
 • Prevence zánětu středního ucha spočívá především v předcházení jakýchkoliv nemocí z nachlazení, virového i bakteriálního charakteru. Doporučuje se očkování, které může zabránit hlavně vážnějším komplikacím na zdraví. Dále pak vhodné oblékání (odpovídající prostředí), vyhýbání se průvanu a promočení. Vyvážená strava bohatá na vitamíny posiluje obranyschopnost organismu.
 • Pokud dojde k nachlazení a především k rýmě, je důležité často čistit nos smrkáním či odsáváním (u kojenců), popřípadě použít odpovídající nosní kapky. Vhodné je i nahřívání či napařování nad horkou vodou s obsahem kuchyňské soli. V této době je nutné dodržet klidový režim, často větrat (v nepřítomnosti pacienta). Hlava a záda by měla být při rýmě výše podložená, usnadňuje to dýchání. Každopádně je vždy lépe vyhledat lékaře a vyhnout se tzv. samoléčbě, zvláště jedná-li se o malé děti.
 • Pokud se zánět středního ucha včas podchytí a je správně léčen, nezanechává žádné následky a velmi dobře a rychle se hojí. Pro zdraví dítěte je lépe zánětům předcházet vhodnou prevencí. Přehřátí nebo naopak prochlazení organismu může vést k různým nemocem, zánět středního ucha je jednou z nich.

 

Zdroj: http://zdravi4u.cz/telo-organy/usi-nos-krk/7709-zanet-stredniho-ucha www.novinky.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru