V případě péče o dutinu ústní myslíme hlavně na to, zda jsou naše zuby čisté, bílé a bez kazů. Avšak zdravé dásně jsou stejně důležité jako zdravé a silné zuby. Mnozí si tento fakt nejen neuvědomují, ale také ani neřeší. A právě typickým problémem jsou ustupující dásně.
Dásně, což je tkáň, která obklopuje chrup, se v tomto případě odtahuje směrem nahoru a tím se tak stále více a více odhaluje zub či zubní kořen. Jedná se poměrně o častý problém, který si však řada lidí ani neuvědomuje.
Mezi prvními příznaky odhalování dásní je zpravidla zubní citlivost či zub vypadá delší než obvykle. Taktéž dásně mohou být choulostivé a snadno krvácet. Stejně tak špatný dech je jednou z příčin ustupujících dásní.
Jednak to může být způsobeno parodontálním onemocněním, vlivem genů, tj. dědičnost, nedostatečnou péčí o chrup a dásně, agresivní způsob čištění chrupu, používání tabákových výrobků, probíhající hormonální změna v těle, křivé zuby. Díky ustupujícím dásním začínají vznikat mezery mezi zubem a dásní, což usnadňuje tvorbu choroboplodných bakterií.
Především ukončení špatných návyků a zahájení procesu vedoucího ke zvrácení ústupu. Zlepšení péče u chrup a především ústní dutinu, šetrnější způsob čištění zubů může výrazně pomoci. Vhodné je vyzkoušet i osvědčené a jednoduché domácí metody, které jsou efektivní a pomohou bránit ustupování dásní. Přírodní metody mohou obnovit zdraví dásní a současně je chránit před dalším poškozením.
• Včelí propolis – má antibiotické a antifungální, tj. protiplísňové vlastnosti, které pomáhají zbavení bakterií, které dokáží zapříčinit řadu problémů se zuby a dásněmi. Vhodné je vyplachovat ústa ráno a večer 2% propolisovým přípravkem.
• V průběhu dne vypít dostatek čisté vody, díky které je stimulována produkce slin, což přirozeně napomáhá zabíjet bakterie.
• Výměna zubního kartáčku každé tři měsíce, používání pouze měkkého zubního kartáčku.
• Používání zubní pasty či ústní vody mající hlavní složku aloe vera.
• Konzumace potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné produkty, dále losos, sardinky, tofu, zelenina, obiloviny apod. Účinným pomocníkem je zelený čaj, jenž podporuje zdravé dásně a zuby.
• Chození na pravidelné stomatologické prohlídky dvakrát ročně.
Autor: Kateřina Lulková
Zdroj: https://www.aazdravi.cz/spravne-pecovat-ustupujici-dasne
Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceHorko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…
víceTropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz