REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Hloh obecný – Crataegus laevigata

27/10

Rozkvetlé keříčky hlohu dokáží bohatými bílými květy navodit v přírodě atmosféru zasněžené krajiny. K léčebnému použití sbíráme květy nebo na podzim plody také z příbuzného, někdy těžce rozeznatelného, hlohu jednosemenného (Crataegus monogyna).

Hloh je často používanou léčivou rostlinou

Hloh jako často používanou léčivou rostlinu dostaneme i v lékárně a prodejnách s bylinkami. Podle zkušených bylinkářů je hloh hotovým požehnáním pro nemocné srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje bušení a arytmii, roztahuje věnčité cévy, pomáhá při angíně pectoris.

Přitom také zlepšuje krevní oběh, reguluje tlak krve a doporučuje se jako nejlepší preventivní lék pro manažery, podnikatele, politiky a vůbec lidi s vysokým pracovním nasazením.

Hloh působí

Hloh působí jemně a pomalu, jeho účinky se projevují až po dlouhodobějším užívání, ale pak jsou trvalé. Po odborné konzultaci se dá užívat, i když bereme nepříliš silné léky. Dlouhodobé používání hlohu se doporučuje i preventivně, ale bezpodmínečně hned po prvních příznacích srdečních potíží.

Keř hlohu se dožívá až pěti set let

Předpokládá se, že z hlohu byla Kristova trnová koruna. Ze dřeva hlohu se stavěly pohřební hranice, neboť se věřilo, že prostřednictvím toho se duše mrtvého osvobodí od hříchů a dostane se do nebe. Z dávných dob pochází také pověra, že když těhotnou ženu udeří třikrát kořenem hlohu, dítě už nedonosí.

Čajová směs na uklidnění srdeční arytmie

K tomuto účelu smícháme stejné díly natě jablečníku, srdečníku, meduňky a květu hlohu. Do hotové půllitrové dávky čaje přidáme ještě po malé lžičce kozlíkové tinktury a tinktury z prhy.

Čaj na zlepšení činnosti srdce

Uděláme čajovou směs, do níž dáme po dvou dílech květu hlohu, natě srdečníku a po jednom dílu natě třezalky a meduňky. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury.

Ruský recept na srdeční čaj

Smícháme stejné díly natě srdečníku a řebříčku. Lžíci směsi zalijeme 1/4 dl vroucí vody, necháme vyluhovat, přidáme lžíci medu a pijeme ráno a večer po polovině množství. Tento čaj je dobrou prevencí i podpůrnou léčbou při všech srdečních onemocněních.

Prášek na rozšířené srdce

Stejné díly natě brutnáku, máty a květu hlohu pomeleme na prášek. Prosejeme a užíváme 2 až 3krát denně 1/2 lžičky s troškou vody. Po měsíci užívání nejméně na stejnou dobu přerušíme.

Leukémie

Podpůrná čajová směs u této vážné nemoci se skládá ze stejných dílů natě řebříčku, kopřivy, vlaštovičníku, měsíčku, třezalky, květu bezu a kořene pampelišky. Dvě lžíce směsi večer namočíme do 1/2 l vody, ráno uvedeme do varu a necháme vyluhovat.

Polovinu množství vypijeme hned ráno nalačno, zbytek během dne. Léčebnou kúru po 10 až 14 dnech vystřídáme pitím syrové řepné šťávy  1/4 až 1/2 1 denně, natřikrát, můžeme ji zředit stejným množstvím vody. Obě kúry střídáme.

Čajová směs na zvýšení krevního tlaku

Ke dvěma dílům natě rozmarýnu přidáme po jednom dílu natě saturejky, yzopu, truskavce a kručinky. Čaj pijeme 2 až 3krát denně.

Čajová směs na snížení krevního tlaku a proti arterioskleróze

Ke dvěma dílům květu hlohu přidáme po jednom dílu natě přesličky, celíku a jmelí. Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Do teplého čaje prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme stát. Scedíme a vlažný čaj pijeme ráno a večer.

Další recept

Šálek zeleného čaje 2 až 3krát denně je osvědčeným lékem na snižování krevního tlaku. Můžeme ho pít samostatně, nebo jako součást některého jídla. Do jedné z denních dávek přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí.

Petrželový džem na snížení krevního tlaku

Nastrouháme 1/2 kg kořene petržele, dáme do 2 l vody a na velmi mírném ohni vaříme 1 až 2 hodiny. Scedíme a vymačkáme. Přidáme 1/2 kg medu a v kastrolu zahustíme, už nevaříme. Užíváme do spotřebování celé dávky 2 až 3krát denně po 1 lžíci.

 

Zdroj: http://www.zdravi4u.cz www.ceskatelevize.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru