REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných přírodních látek.  Má slabou (až vůbec žádnou) vůni a příjemně chutná. Výhodné také je, že žlukne pomaleji než jiné oleje.

Jeho zdrojem je známý mák setý (Papaver somniferum)

Mák setý, který patří do čeledi makovitých (Papaveraceae). U nás je tato rostlina běžně pěstována jako zdroj máku pro potravinářské účely. Ovšem naproti tomu je ve většině zemí jeho pěstování zakázáno, protože z nezralých makovic se získává bílé mléko coby zdroj surového opia.
Ale zase se vrátíme k oleji. Semena máku obsahují velké množství oleje. Olej se dá využít pro potravinářské účely i v jiných oblastech (zvláčňování kůže, výroba barev, mýdel nebo laků).
Olej obsahuje celou řadu důležitých přírodních látek
Z nich je možné zmínit vitamín E, vitamín B1 (thiamin), vitamín B12 (cyanocobalamin), vitamin D, železo, hořčík, draslík, fosfor nebo vápník. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny (kyselina olejová, kyselina linolová).

Vitamin E

Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. Krev obsahuje zvláštní nosiče pro látky typu cholesterolu a mastných kyselin, které jsou označovány jako lipoproteiny. Jeden z nich, LDL, zvyšuje riziko arteriosklerózy, pokud je oxidován volnými radikály. Vitamín E pravděpodobně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí především vzhledem k tomu, že chrání LDL proti oxidaci. Dále posiluje tímto účinkem rovněž imunitní systém.

Thiamin (vitamin B1)

Thiamin (vitamin B1) je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů, hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme), je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.
Cyanokobalamin (vitamin B12)
Cyanokobalamin (vitamin B12) má řadu biologických funkcí, hraje důležitou úlohu v krvetvorbě, je nezbytný pro vývoj centrální nervové soustavy v dětském věku, podílí se na tvorbě nukleových kyselin a podobně.
Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Rovněž je částí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje také celé tělo energií.

Hořčík

Hořčík hraje důležitou roli v řádově stovkách nejrůznějších reakcí v metabolismu lidského těla. Je součástí mnoha enzymů podílejících se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA. Proto lze v článku zmínit jenom ty nejdůležitější. Jeho dostatečné množství je třeba, aby správně fungovaly svaly a nervový systém. Pomáhá zmírňovat nervozitu a podrážděnost. Je důležitý pro uvolňování energie z glukózy, ale také pro dobrou stavbu kostí. Hraje důležitou roli v udržování optimálního stavu kardiovaskulárního (reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy) a imunitního systému. U žen pomáhá zmírňovat zdravotní potíže související s premenstruačním syndromem. Přispívá ke zdravému stavu zubů. V neposlední řadě se také podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Vápník a vitamin D

Vápník a vitamin D jsou složky nutné pro zdravé a silné kosti, a to u dětí a dospívající mládeže. Vápník je také ovšem důležitý v prevenci rozvoje osteoporózy. Je nutné ho užívat současně s vitaminem D, protože vitamin D je důležitý pro vstřebání vápníku z potravy, případně léčivých přípravků nebo doplňků stravy. Dále je velmi důležitý pro svaly a svalovou koordinaci, tím navíc snižuje riziko pádů a zlomeniny kostí. To vše je velmi důležité právě při prevenci.

Co lze tedy souhrnně o makovém oleji říci?

Je vhodný pro prevenci osteoporózy. Díky obsahu železa je vhodným doplňkem stravy u anemiků. Obsažený hořčík pomáhá ke zmírnění svalových křečí a celkově zklidňuje psychiku. Rovněž také přispívá k celkovému posílení imunity.
Makový olej se také ale využívá v kosmetice. Je vhodný pro suchou, citlivou a dokonce i dětskou pokožku. Vyživuje a chrání pokožku, obnovuje ji, zanechává ji hebkou a vláčnou (to je dáno tím, že zlepšuje její hydrataci). Je vhodný i pro suchý typ pleti, která často praská, stejně tak se dá použít v případě ekzémů nebo zánětů. Dá se používat k masážím.
A samozřejmě na konec je důležité zmínit, že makový olej najde uplatnění při přípravě sladkých a slaných pokrmů studené kuchyně.

 

Autor: PharmDr.Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/makovy-olej.htm


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru