REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně klíčem k dlouhověkosti

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

Představa, že vaše oblíbené nápoje vás mohou udržet při životě a v dobré fyzické kondici až do vaší devadesátky, se zdá jít proti všem předpokladům. Je však vědecky potvrzena.
Studie sledovala od roku 2003 více než 1 600 lidí ve věku nad 90 let, aby zjistila, který z jejich návyků by mohl přispět k jejich dlouhověkosti. Mezi návyky, které měli zdraví devadesátnici společné, patřily dva, konzumace alkoholu a kávy.
Studie také zjistila, že lidé, kteří měli v sedmdesátce mírnou nadváhu, byli v devadesátce zdraví.
Proto nejenže se nemusíte vzdát své kávy a skleničky vína, ale dokonce můžete vynechat i dietu!
Jak káva a alkohol ovlivňují zdraví a v jakém množství
Pokud se zeptáte některých starších lidí na jejich tajemství dlouhého života, můžete dostat některé zábavné odpovědi. Všichni mají svou vlastní zvláštnost, která je drží při životě.
Obvykle platí, že věci, o kterých nám říkají, že jsou pro nás „dobré", se neshodují s těmi, kterých si také užíváme.
Nová studie výzkumníků z Irvinova institutu pro zhoršování paměti a neurologické poruchy Kalifornské univerzity to může velmi snadno změnit.
Výzkumníci ve studii dále pokračují. Její účastníci dvakrát ročně navštěvují lékaře, odpovídají na otázky o svém zdraví a životním stylu a podstupují různé fyzické a neurologické testy.
Ukazuje se, že každodenní konzumace dvou skleniček alkoholu (2x 1 dcl vína nebo 2x malé pivo) snižuje vaše riziko předčasného úmrtí až o 18%. To zní jako docela dobrý důvod k tomu, abyste si dopřáli svou šťastnou hodinku.
Na tomto zjištění je zajímavé, že výzkumníci neumí zcela přesně říci, proč je tomu tak.
„Nemám pro to vysvětlení," řekla podle Atlanta Journal-Constitution Dr. Claudia Kawasová, jedna z hlavních výzkumných pracovnic podílejících se na studii, „jsem však pevně přesvědčena o tom, že umírněná konzumace alkoholu prodlužuje délku života."
Studie také zjistila, že konzumace dvou šálků kávy denně snižuje šanci na předčasné úmrtí o 10%. Úžasná zpráva pro ty z nás, kteří si bez ní neumíme představit den!
Než si připravíte další kávu, šlápněte na brzdy. Kofein totiž dokáže maskovat tlumící vlastnosti alkoholu, a tak smíchání těchto dvou nápojů může vést k nadměrné konzumaci.
Další věci, které mají pozitivní vliv na dlouhověkost
Studie přinesla i některá zajímavá zjištění ohledně stravování. Lidem, kteří měli v sedmdesátce mírnou nadváhu, se v devadesátce dařilo lépe.
Ačkoliv nemusíte být tak disciplinovaní ve svém stravování, cvičení je také důležité. Bylo zjištěno, že cvičení v délce 15 až 45 minut denně snižovalo šance předčasného úmrtí o 11%.
Dalším důležitým faktorem je mít nějaké záliby. Účastníci, kteří se každý den věnovali své zálibě po dobu dvou hodin, snížili své riziko předčasného úmrtí o 21%.
Klíčem ve všech těchto věcech je umírněnost. Přílišné oddávání se jakékoliv z těchto oblastí vás může svést ze správné cesty.
Závěr
Důležité je také poznamenat, že dožít se devadesátky není zárukou úžasné kvality života. Studie zjistila, že přes 40% těch, kteří se dožili více než 89 let, trpěli nějakým stupněm demence.
Téměř 80% zkoumané skupiny také bojovalo s nějakým handicapem. U žen bylo toto číslo ještě vyšší!
Studie je skvělým důkazem toho, že si můžete užívat drobných radostí života a vést přitom dlouhý a zdravý život.

Pamatujte jen, že všechno se musí užívat s mírou!

 

Zdroj: https://www.vylectese.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru