REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Chrom tělu pomáhá. Když chybí, můžete být unavení a bolí vás hlava

27/5

Na to, že tělu chybí chrom, nás mohou upozornit častější bolesti hlavy, pocity nevolnosti, zvýšená podrážděnost, pokles výkonnosti a únava, neklid a depresivní nálady.

Když se řekne chrom, vybaví se většině z nás nepřeberné množství předmětů, které září, lesknou se a blyští díky tomu, že jsou pochromované. 

Právě v metalurgickém průmyslu je tento prvek, který je po chemické stránce kovem, využíván nejčastěji. Máme ho i v těle, což ovšem neznamená, že se nám do něj dostal tím, že bychom olizovali kliky.

Chrom je jedním z důležitých stopových prvků podílejících se na správném fungování organismu. 

V lidském těle najdeme dvě formy chromu, z nichž jedna je prospěšná, druhá tělu naopak škodí. Pro zdravé fungování organismu je užitečný chrom trojmocný; naopak šestimocný je nežádoucí, protože je škodlivý, a dokonce může být karcinogenní. 

Šestimocným chromem jsou ohroženi především lidé, kteří pracují s jeho sloučeninami, například ve sklářském, kožedělném nebo metalurgickém průmyslu. Pokud by nedodržovali velmi přísné bezpečnostní předpisy, byli by vystaveni riziku mnoha zdravotních komplikací. 

Potřebujeme tedy vůbec chrom? A k čemu? Pochopitelně že užitečný chrom potřebujeme stejně jako jiné stopové prvky a vitaminy. Chrom totiž zesiluje působení inzulínu, jinak řečeno podporuje vstřebávání cukru buňkami. Z toho jasně vyplývá, že je pro organismus důležitou složkou při nastavování optimální hladiny krevního cukru. 

Nedostatek chromu může být velice nebezpečný právě tím, že se nám v krevním řečišti hromadí nadbytek cukru, a jsme tak ohrožováni vznikem diabetu. Dostatek chromu navíc zlepšuje i schopnost našeho těla odstraňovat z krve škodlivý cholesterol.

Varovné signály

Na to, že tělu chybí chrom, nás mohou upozornit častější bolesti hlavy, pocity nevolnosti, zvýšená podrážděnost, pokles výkonnosti a únava, neklid a depresivní nálady. Žádný z těchto signálů, které ovšem nemusejí nutně upozorňovat pouze na nedostatek chromu, ale i na jiné problémy, bychom neměli podceňovat – právě proto, že nás mohou varovat před závažnějšími zdravotními potížemi. 

Pokud například zjistíme, že máme zvýšenou hladinu cholesterolu nebo srdeční onemocnění, jednou z příčin může být i fakt, že nám chybí chrom. Zatímco nedostatek chromu způsobuje řadu zdravotních problémů, předávkování je naprosto výjimečné a může se přihodit nanejvýš jedincům, kteří by na tento prvek byli přecitlivělí.

Pokud budete konzumovat kvalitní potraviny, poskytnete svému tělu čistý a opravdu kvalitní zdroj chromu. Ten obsahují především ryby a mořské plody, drůbež, luštěniny, rýže, celozrnné obilniny, tudíž i pečivo z nich vyrobené, obilné klíčky, brambory, veškerá zelenina a některé ovoce, ale také mléčné výrobky jako sýr, máslo, tvaroh a další. 

Za zdroj skutečně kvalitního chromu je považována melasa, přírodní hnědý cukr a také pivovarské kvasnice – ty ovšem nejsou vhodné pro lidi, kteří bojují s tělesnou hmotností.

Zdroj: ona.idnes.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru