REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Domácí masti a pleťové masky za pár korun a s viditelným efektem

1/9

Péče o tělo zahrnuje i kosmetiku a péči o pokožku. Jak získat přípravek bez chemikálií, aniž bychom za něj obětovali půl výplaty?

Je to možné díky domácí výrobě mastí, které si doma vyráběly už naše prababičky. Na rozdíl od většiny kupovaných krémů, mastí a pleťových masek pochybné kvality, domácí výrobky opravdu fungují.

Základ domácích mastí tvořilo většinou vepřové sádlo, nejvhodnějším je vnitřní sádlo, které má jemnou strukturu bez hrudek, je nejmladší a také nejdéle vydrží. Nejběžnější léčivkou pro výrobu domácích mastí a domácích krémů byl měsíček lékařský, ale i další léčivé byliny. Pro ty, kterým vepřové sádlo a pocit mastnoty na kůži vadí, nebo používat sádlo z principu odmítají, je potom vhodnou náhradou včelí vosk a rostlinné oleje.

Včelí vosk se v nádobě ponořené do horké vody pomalu rozpouští, pak se do něj vmíchávají oleje. K použití na výrobu domácích krémů je vhodný olej olivový, lněný, slunečnicový i řepkový, nebo různé speciální oleje, jako je třeba mandlový, kokosový, třezalkový. Záleží na výběru a očekávání. Vůni a blahodárné účinky vytvořených domácích krémů pak můžeme zvýraznit vonnými silicemi. Krémy vyrobené z čerstvých surovin pak v ledničce vydrží i několik měsíců. Stejně tak jako krémy a masti, je možné vyrábět domácí pleťové masky a pleťové vody.

Výroba bylinných mastí a krémů, obecný postup

Každá bylinka je vhodná na něco jiného, použít se vesměs dají všechny části rostliny. Mast lze vyrábět z emulzní masti, té si připravte 150 gramů, potom 70 gramů glycerínu, 80 mililitrů vody a 30 gramů sušené nebo 75 gramů čerstvé rostliny-byliny.

Emulzní mast roztavte v míse ve vroucí vodní lázni, přilijte glycerín a vše dobře promíchejte. Po přidání tekutiny směs mírně ztuhne, a proto ponechte mísu nadále ve vodní lázni, směs míchejte, aby se znovu roztavila. Přidejte bylinu a dobře promíchejte. Po dobu tří hodin zahřívejte a do vodní lázně pravidelně dolévejte vroucí vodu tak, aby se směs nepřipálila. Za pomoci lisu nebo sáčku na scezení horkou směs sceďte tak rychle, jak jen to bude možné. Scezený tekutý krém za stálého míchání doveďte až k vychladnutí. Jestliže se v této chvíli začnou složky odlučovat, vraťte ještě směs zpět do vodní lázně a přidejte 10–20 gramů emulzní masti – znovu zahřejte.

Ztuhlým krémem naplňte zásobní nádobky za pomoci lžíce nebo stěrky. Nádoby plňte nejprve u jejich středů tak, aby se netvořily vzduchové bubliny.

Namísto usušených bylin lze masti vyrábět i z výtažkových olejů. Pro přípravu takového krému si roztavte 25 gramů včelího vosku a 25 gramů bezvodého lanolínu, přidejte 100 mililitrů výtažkového oleje. Dokud je tato směs ještě teplá, přelívejte ji do sterilizovaných nádob z tmavého skla a nechte ztuhnout. Uchováváním směsi v chladničce nebo chladné spíži prodloužíte její trvanlivost.

Z jakých bylinek lze domácí masti vyrábět a k čemu slouží?

Řebříček: jedná se o léčivou bylinu především pro ženy, užívá se též k hojení ran. Léčí křeče, křečové žíly, ekzémy, vyrážky a hemeroidy.

Jírovec, kaštan: kaštanová mast zmírňuje obtíže při omezené pohyblivosti kloubů, při bolestech páteře a revmatismu. Je dobrým pomocníkem při potížích s cévami a ledvinami, příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévní stěny, zlepšuje městnání v žilách a tím zmírňuje žilní otok a otoky celkově.

Levandule: je známá svojí uklidňující vůní, má osvěžující a antiseptický účinek, ulevuje od bolestí hlavy, rozhání svalovou únavu a uklidňuje před spánkem. Je velmi vhodná i pro děti, mírní popáleniny a usnadňuje jejich hojení.

Kostival: má vlastnosti téměř zázračné, jeho kořeny se ve středověku strouhaly a užívaly jako sádra ke srůstání kostí. Kostivalová mast je chladivá, mírní a tlumí bolesti, má hojivé účinky. Je vhodná na bércové vředy, otevřené rány, záněty a výrony kloubů, pohmožděniny, otoky a k masážím namožených svalů a šlach.

Mateřídouška: má omamnou vůni a pomáhá při bolestech, křečích, slabostech i podrážděnosti. Mast z mateřídoušky léčí hnisavé rány, vředy a všemožné kožní obtíže.

Domácí pleťové masky

Syrovátková vyhlazující pleťová maska

Připravte si tři lžíce syrovátky, dvě lžíce medu a trochu vody. Vše smíchejte na hustou kaši, směs by neměla být příliš řídká. Do zaschnutí, tj. cca deset minut nechte působit na obličeji a poté opatrně smyjte. Tato maska má vyživující, peelingový i vyhlazující efekt na pleť.

Cibulová maska proti akné

Připravte si menší cibuli a tu nastrouhejte najemno, přidejte k ní jednu lžíci medu a trochu ovesné mouky nebo polohrubé mouky. Vše smíchejte a hotovou masku naneste na pleť, doba působení je 15–20 minut. Vyhněte se místům okolo očí a poté smyjte vlažnou vodou.

Antioxidační banánová maska

Dva zralé banány rozmačkejte na kaši a přidejte dvě čajové lžičky medu, vše dobře promíchejte a naneste na vyčištěnou pleť. Masku nechte působit po dobu 15–20 minut a smyjte vlažnou vodou.

Avokádová maska na unavenou pleť

Tato maska je velice výživná a navrací pleti pružnost a svěžest, je proto velmi vhodná pro unavenou a zralou pleť. Připravte si jedno zralé avokádo, lžičku medu a lžičku bílého jogurtu. Avokádo ze slupky vydlabeme a rozmělníme vidličkou na jemnou kaši, přidáme zbylé ingredience a vše důkladně promícháme. Naneseme na pleť a necháme působit po dobu asi 15 minut.

 

Zdroj, foto: www.spektrumzdravi.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru