REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Alkohol, kouření a jiné drogy

Prevence nádorových onemocnění

Prevence z pohledu jiných medicínských oborů znamená předcházení chorobě. Například očkujeme-li proti infekční chorobě, je téměř jisté, že touto chorobou očkovaný jedinec neonemocní. V onkologii je situace poněkud odlišná. Naše poznání o původu nádorových onemocnění se postupně rozšiřuje, ale ještě zdaleka nevíme o původu nádorů všechno. Postupně však přibývá informací o tom, které vlivy usnadňují vznik nádorového bujení. Odstranění těchto vlivů může u daného jedince snížit pravděpodobnost vzniku nádorového bujení.

Na zdraví lidí se podílí různou měrou několik základních určujících (determinujících) faktorů. Míra jejich podílu se dlouhodobě hodnotí a sleduje a také se mění. Až donedávna se všeobecně soudilo, že nejdůležitější je životní prostředí. Podle Světové zdravotnické organizace se však vliv životního prostředí přeceňuje, i když rozhodně vliv má, zejména u nádorových onemocnění. Ukazuje se, že na stavu zdraví populace se podílí 50 % způsob života, tj. životní styl, 20 % životní prostředí, 20 % vrozené dispozice a jen 10 % zdravotní péče. A protože mnoho rizikových faktorů vychází ze způsobu života, je možno jejich vliv na vznik nemocí způsobem života omezit. A to platí i u nádorových onemocnění. V tom je význam prevence, jejímiž hlavními metodami je poučit o rizicích a dát návody na jejich vyloučení. U nádorových onemocnění hraje zdravotní péče významnější roli než u jiných nemocí, protože vedle omezení rizik ze způsobu života má u nich zásadní důležitost vyhledávání jejich prvních příznaků v době, kdy se nemoc ještě nevyvinula, tzv. sekundární prevence, screening.

Prevence je tedy několikerá…

  • Primární prevence zahrnuje postupy, jednání a chování směřující k zamezení vzniku nemoci. Nespecifická prevence je zaměřena na celkový zdravotní stav a může postihovat více nemocí nebo poruch. Její hlavní aktivitou je zdravotní výchova. Je zaměřena zejména na zlepšení způsobu života, na odnaučení se nezdravým návykům a na získání dovedností a návyků zdravých. Rizikové faktory nádorových onemocnění jsou do značné míry také riziky nemocí srdce a cév nebo nemocí metabolických, mezi něž patří např. cukrovka (diabetes). Proto primární prevence nádorových onemocnění má širší dosah. Je také součástí společenských aktivit, které vedou k vytváření podmínek pro zdravý způsob života a které se obecně nazývají podpora zdraví. Názorným příkladem takové aktivity ve městě je např. budování cyklistických stezek. Ty vedou k rozvoji cyklistiky jako vhodného pohybu. A nedostatek pohybu je rizikovým faktorem nádorových onemocnění, nemocí srdce a cév, diabetu, nemocí svalů a kloubů a dalších. Kromě toho se pohybem zvyšuje výdej energie a snižuje riziko vzniku obezity, která je sama o sobě rizikem některých nádorů, nemocí srdce a cév, diabetu a nemocí svalů a kloubů. Navíc cyklistická stezka odvádí cyklisty z rušného silničního provozu a je tedy prevencí části dopravních úrazů.

Je zřejmé, že primární prevence a podpora zdraví je v rukou každého jednotlivce a nikoliv zdravotníků.

  • Sekundární prevence je zaměřena na včasné objevení prvních příznaků chorob, nejlépe ve stadiu, kdy je ještě možno dosáhnout návratu ke zdraví. Cílem je předejít rozvoji onemocnění. Je jasné, že sekundární prevence patří především do rukou lékaře, nejlépe praktického. Nejefektivnějšími nástroji sekundární prevence jsou preventivní prohlídky, na které má každý občan právo každé dva roky. Významnou součástí sekundární prevence jsou screeningové programy zaměřené na odhalování změn, které se objevují jako první příznak možného onemocnění. O těchto programech bude dále řeč v kapitolách o jednotlivých nádorových onemocněních. Významný je screening rakoviny prsu, který umožňuje snížit úmrtnost na tento nádor až o 30 %, screening rakoviny děložního čípku, ten může snížit úmrtnost o 50 %, a screening karcinomu rekta a tlustého střeva, který může úmrtnost snížit o 25 %. Byl proveden odhad, že díky prevenci by mohla být v příštích 20 letech snížena úmrtnost na zhoubné nádory o 29 %. A to lze předpokládat, že budou objevovány další preventivní metody, jako je očkování proto lidskému papiloma viru, spolupůvodci rakoviny děložního čípku, které byla zavedeno v poslední době, aj.

Jak předcházet nádorovým onemocněním?

Nekuřáctví je zásadní a ničím nenahraditelný způsob prevence. Již jeden rok po přerušení kouření se snižuje riziko rakoviny plic o třetinu, za 15 let je riziko stejné jako u nekuřáka. Vyvarujte se kouření!

Víte, že…?

  • Tabák se podílí nejméně v 30 % na vzniku všech nádorových onemocnění. Zakouřené prostředí je jednou z hlavních příčin všech nádorových onemocnění plic u nekuřáků (asi u 30 %),
  • je prokázán negativní vliv zakouřeného prostředí na dětský organismus, na astmatické záchvaty, časté bronchitidy apod.,
  • kouření společně s alkoholem zvyšuje riziko vzniku nádorů v dutině ústní, hltanu, hrtanu a jícnu,
  • úmrtnost na kardiovaskulární choroby se u kuřáků zvyšuje 2x a je vyšší v mladém věku,
  • jen za 20. století měla tabáková epidemie na svědomí celosvětově kolem jedné miliardy lidských životů,
  • tabák v rozvinutých zemích je nejvýznamnější příčinou úmrtí, kterou lze ovlivnit,
  • rakovina plic je nemoc, ke které kouření přispívá jednoznačným vlivem (z 85‑95 %),
  • kouření způsobuje asi 30 % rakoviny slinivky břišní,
  • kouření způsobuje asi 20‑40 % rakoviny ledvin a močového měchýře,
  • kouření přispívá rozhodujícím vlivem k rakovině jazyka a dásní,
  • na následky kouření zemře ve vyspělých průmyslových zemích každý druhý kuřák,
  • v ČR zemře na následky kouření každý týden tolik lidí, že by naplnili letadlo Jumbo Jet (500 lidí), a za rok to představuje vyhlazení jednoho průměrného okresního města (23 000),
  • když někdo kouří celý život a pak přestane, riziko nádoru se sníží na stejnou míru jako u nekuřáka – tj. jako by nekouřil – až za 10‑15 let,
  • kuřáci mají horší zuby,
  • kuřáci rychleji stárnou,
  • na následky kouření může zemřít i pasivní kuřák,
  • žena-kuřačka má podstatně vyšší riziko poruch v těhotenství než nekuřačka,
  • kuřáci jsou častěji impotentní,
  • lehké cigarety jsou stejně, ne-li ještě více škodlivé než ostatní cigarety.

Zásady správné výživy

  • Jezte pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky. Rizikem jednostranné stravy může být podvýživa nebo nedostatek některých látek.
  • Dopřejte si denně čerstvé ovoce a zeleninu (5 porcí, přibližně 500 g). V konzumaci ovoce a zeleniny jsme na jednom z posledních míst v Evropě.
  • Zařazujte do svého jídelníčku celozrnné výrobky a alespoň jednou týdně luštěniny. Vláknina v nich obsažená je osvědčeným prostředkem proti zácpě, vede ke snížení hladiny tuků.
  • Snižte spotřebu masa, upřednostňujte libové drůbeží, králičí a rybí maso.
  • Omezte spotřebu vajec na 2 kusy týdně.
  • Omezujte příjem tuků, zvláště živočišných. Upřednostňujte kvalitní rostlinné oleje. Velké množství tuků je konzumováno v uzeninách, které obsahují až 50 % sádla a loje, a to i v takových, které nesou označení „dietní“.
  • Vybírejte mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku.
  • Omezujte příjem soli. Skrytý obsah soli je v uzeninách, sýrech, některých kořenících směsích, v konzervách.
  • Pijte alespoň 2 litry tekutin denně, nevhodné jsou nápoje s alkoholem a cukry. Pravidelné a nadměrné požívání alkoholu zvyšuje riziko vzniku nádorů. Alkohol je také významným zdrojem energie.
  • Nadváha představuje rizikový faktor pro řadu chronických onemocnění a také pro některé druhy nádorů. Je třeba, aby přísun energie byl v rovnováze s jejím výdejem. Jezte co nejméně rafinovaného cukru. Je energeticky bohatý a neobsahuje žádné další živiny.
  • Pro uchování potravin používejte chlazení a zmrazování.
  • Nekonzumujte potraviny napadené plísní, hnilobou či jinak zkažené.
  • Při přípravě stravy dávejte přednost vaření a dušení před pečením a grilováním.
  • Žijte aktivně, relaxujte, odpočívejte. Sportujte, udržujte si pohybovou aktivitu.
  • Složení stravy, případně nadváha je rizikovým faktorem nejen pro nádory zažívacího traktu (střevo, jícen, játra, slinivka břišní), ale také např. u nádorů prsu, prostaty či dělohy.

Evropský kodex proti rakovině

  1. Nekuřte.
  2. Mírněte se v konzumaci alkoholických nápojů.
  3. Vyhýbejte se nadměrnému slunění.
  4. Dodržujte zdravotní a bezpečnostní pokyny, zejména při práci zahrnující výrobu a manipulaci s látkami, které mohou způsobit rakovinu.
  5. Často jezte čerstvé ovoce a zeleninu i obiloviny.
  6. Vyvarujte se vzniku nadváhy a omezte spotřebu tučných jídel.
  7. Navštivte lékaře, objevíte-li kdekoliv na těle bulku, pozorujete-li změny pigmentového znaménka nebo zjistíte-li krvácení bez známé příčiny.
  8. Navštivte lékaře, máte-li přetrvávající potíže, jako jsou kašel, chrapot, nepravidelná stolice, nebo jestliže hubnete bez známé příčiny.
  9. Ženy, choďte pravidelně na gynekologické prohlídky a žádejte vyšetření stěru z děložního čípku.
  10. Ženy, kontrolujte si pravidelně prsy (samovyšetřováním) a nechte si po dosažení 50 let věku pravidelně provádět mamografii.

 

Zdroj: http://www.mou.cz/prevence-nadorovych-onemocneni/t3017, poslední úprava: 30. listopadu 2013. Za správnost obsahu odpovídá Mgr. Helena Sedláčková.

 

Více informací - související zdravotní problémy

Více informací - související obecné informace


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

3 Nejčastější dotazy u sexuologa

9/5

Otázky spojené se sexem trápí každého. Málokdo se však odváží vyslovit je nahlas, a navíc před lékařem. K obavám však není důvod a včasná diagnóza…

více

Alkohol a antikoncepce zvedají v dospívání krevní tlak

4/10

Životní styl adolescentů a případné dopady na jejich zdraví se rozhodli prozkoumat australští vědci. Zjistili, že v některých případech může dojít k…

více

Alkohol a dibetes se nemají rádi. Občas se však snesou

4/4

Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…

více

Angína

5/12

Bolesti v krku, obtížné polykání, chrapot, kašel, zarudlost, bolestivost a otok mandlí. Bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a…

více

Boxerky, nebo slipy, co nosit pro „pohodlí“ a zdraví spermií

3/9

U spodního prádla velmi záleží i na kvalitě materiálu Pánové – a je to oficiální. Podle nejnovější studie mají muži nosící boxerky skutečně vyšší…

více

Brnění, mravenčení končetin

28/7

Přeležená končetina? Každý člověk zná jistě ten pocit, když si přeleží ve spánku končetinu, nebo při sezení, nebo při nějaké dlouhodobě trvající…

více

Bruxismus – skřípání zubů

21/11

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a dozvíte se, které formy…

více

Častým problémem českých řidičů bývá zbytkový alkohol

8/12

Podle statistiky nehodovosti se stalo jen za první pololetí letošního roku v Česku 1 863 dopravních nehod pod vlivem alkoholu.

více

Co se stane s vašimi plícemi, mozkem a náladou, když si…

18/1

Určitě jste již slyšeli o lampách z růžové himálajské soli, ale měli byste o nich vědět, že pokud je budete mít doma, přinesou vám pozitivní energii,…

více

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim…

31/1

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná.

více

Dosud největší studie o mamografech zjistila, že jsou zcela…

16/2

Když se podíváme na statistiky, tak procento úmrtí žen na rakovinu, které chodily na mamograf bylo stejné jako ty, které na něj nechodily.

více

Duben – játra

3/4

Duben znamená pro přírodu ohromné změny. Většina stromů a keřů začíná pučet a vyhání nové výhonky, ze země vyrážejí svěží rostlinky. V zahradách…

více

Dubnu vládnou játra

18/4

S příchodem dubna opouští „pomyslný“ orgánový trůn žlučník (kterému patří březen) a vlády se ujímají játra. Malá chemická laboratoř, která svou…

více

Histaminová intolerance (HIT)

27/2

Nikdo netouží se s ní v životě vyrovnávat. Jak se projeví u člověka zápolícího s dlouhotrvající neznámou bolestí? Stále mu teče z nosu, střevo…

více

I elektronické cigarety škodí zdraví, zjistili odborníci

10/10

Elektronické cigarety se staly hitem. A to nejen z toho důvodu, že neprodukují klasický kouř, zápach ani popel, ale i proto, že nejsou zdraví…

více

Instantní káva – dávka akrylamidu v každém šálku

12/6

Instantní káva byla poprvé vytvořena kolem roku 1770 ve Velké Británii a ve velkém se začala na trh dostávat na začátku 20. století. Instantní káva v…

více

Kašel je obranný reflex

20/9

Kašel - náš významný obranný reflex - slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Je vyvolán podrážděním…

více

Krevní sraženiny se nevyplácí podceňovat

18/2

Zabíjí jednoho ze čtyř lidí. Krevní sraženiny! Je to opravdu tak, příčinou jednoho ze čtyř úmrtí na naší planetě jsou krevní sraženiny, pro které…

více

Krevní tlak pod kontrolou

12/10

Hypertenze (vysoký krevní tlak) se projevuje zvýšeným arteriálním tlakem nad 140/90 mm Hg. Jde o závažný problém, jehož ignorování může vést k…

více

Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pozor nejen na infekce!

5/6

Patříte-li k cestovatelům, kteří rádi poznávají cizí kulturu na vlastní kůži, pak možná toužíte okusit vodní dýmku. Poradíme, jak to udělat s…

více

Lecitin a jeho účinky

18/5

Lecitin je součástí tuků a mastných kyselin a najdete ho u všech živých tvorů, tedy nejen v těle člověka a zvířat, ale také rostlin, řas, a dokonce i…

více

Na alkoholismus bude testovat každý lékař

30/12

Se stále omílaným faktem, že Česko je zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu v Evropě, už došla ministerstvu zdravotnictví (MZ) trpělivost. Všichni…

více

Nadměrné pocení

16/10

I když léto již dávno skončilo, je mnoho těch, kterým pocení i nadále znepříjemňuje život, nezávisle na vnější teplotě. A protože moderní – západní…

více

Nová diagnostická metoda, která odhalí i počátek…

15/8

Diagnóza rakovina - strašák dnešní doby, jehož se rozhodně nevyplácí podceňovat. Nikde jinde totiž víc neplatí pravidlo, že čím dříve je nemoc…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Pálení v krku

31/8

Nepříjemné pocity v krku jistě zná každý z nás. Nejčastěji jde o pocity škrábání, bolesti a pálení, které jsou vyvolány drážděním nervů v sliznici…

více

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum

12/4

Vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně kouřili marihuanu, měli sníženou kvalitu spermií, a to i přes to, že s jointy přestali třeba už před…

více

Po čem všem vám zhnědnou zuby

16/8

Ani při sebelepší péči o chrup se mnohdy nelze vyhnout mírnému zabarvení zubů. To ovlivňuje řada faktorů – od genetických dispozic přes konzumaci…

více

Pozor na Silvestr s alkoholem!

31/12

Vánoce a Silvestr patří tradičně ke krušným nocím chirurgických ambulancí a sálů. Málokdo totiž tráví vítání nového roku s čajem a limonádou, většina…

více

Pozor na vánoční přejídání a na Vaše srdce

22/12

Lidé s vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním by si měli dát pozor na přejídání, přemíru alkoholu i stres. Výzkumy potvrdily, že o Vánocích je…

více

Překonat závislost na kouření může opravdu každý

1/3

Každým rokem se v Česku chystá odvykat více než jeden milion kuřáků. Úspěch však slaví jen asi 6 % z nich. Proč tomu tak je? O závislosti na…

více

Rady na měsíc listopad

9/11

Nejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

více

Refluxní choroba jícnu

5/8

Občasné pálení žáhy je neškodný jev, který zná téměř každý. Pokud se však pálení žáhy objevuje denně, může jít o refluxní chorobu jícnu, která…

více

Silvestr přitahuje. Bohužel i zvědavost vůči drogám

31/12

Letní prázdniny patří, co se drog týče, mezi nejrizikovější období roku. Dostatek volnosti a méně povinností láká děti daleko více k experimentům s…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Tučné potraviny dokáží poškodit váš mozek!

18/12

Vánoce se blíží a s nimi přichází období přejídání, kdy zvyšujeme příjem kalorií někdy až třikrát, jen proto, že nedokážeme odolat sladkému cukroví…

více

Tvoří se vám snadno modřiny či vás svědí pokožka? Těchto 5…

5/5

O játrech víme, že jde o největší vnitřní orgán a také největší vnitřní žlázu, kterou máme v lidském těle. U zdravého dospělého člověka by normální…

více

Únava, bolesti kloubů, potíže s tlakem. Za vším bývá jeden…

7/2

Trpíte pocity únavy, vyčerpání? Vstáváte ráno nevyspalí, neodpočatí? Bolí vás klouby? Máte vysoký krevní tlak? Máte potíže s plodností? Důvod může…

více

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…

více

Závislost na alkoholu: když se z občasného popíjení stane…

5/10

Závislost si tvrdě vybírá svou daň, ať už denně vypijete několik piv, nebo si pravidelně dopřáváte pouze jednoho panáka.

více

Závislosti a návykové poruchy

11/1

Lidé vždy hledali způsoby, jak si zpříjemnit život. A protože člověk je tvor vynalézavý, dokázal takových způsobů vymyslet kvanta. Jenže každé pro má…

více

Zimní deprese - jak jí čelit

1/3

Se zimou je spojeno hodně příjemných zážitků, ale pro něho je z duševního hlediska zima nepříjemným obdobím, kvůli ataku tzv. zimní deprese. Zimní…

více

Ztučnělá játra – týkají se i Vás

6/11

Je naivní myslet si, že tukovou nemoc jater mají jen starší či obézní lidé. Steatózou trpí podle statistik každý třetí člověk. Mnozí o tom ani nevědí…

více

Zvýšený prolaktin u mužů

8/12

Při pozorování mechanizmů a fungování našeho těla nalezneme mnoho pozoruhodných skutečností. Náš mozek pracuje jako dokonalý počítač, reaguje na…

více



Další články - Alkohol, kouření a jiné drogy

Zdravotní problémy - Alkohol, kouření a jiné drogy

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru