REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Změny počasí umí zamávat s tělem i duší

1/6

Náhlé vedro, pak prudké ochlazení, bouřky, nízký či vysoký tlak... Změny počasí vás mohou pořádně vykolejit. Co se při prudkých výkyvech děje v těle a jak ovlivnit jejich dopady? Řekneme vám to!

To, že z chladu máte deprese či chmury, je známý fakt. Ale že vás vedro může vytočit až k nepříčetnosti? Ano, byla již prokázána souvislost počasí s počtem infarktů, úrazů, dopravních nehod, ale i násilných činů či sebevražd, říká MUDr. Ferdinand Polák.

Byli jste z nedávných veder byli úplně mimo? Počasí bezesporu ovlivňuje vaše zdraví, psychickou i fyzickou pohodu, uvádí MUDr. Ferdinand Polák, lékař pro intenzivní péči ve VFN a vyjmenovává konkrétní faktory toho, co vám může dělat potíže: teplota, atmosférický tlak, vlhkost vzduch, síla větru, intenzita slunečního záření, srážky, rozptylové podmínky... Problémy způsobují prudké změny – nejvíce pak jejich vzájemná kombinace, doplňuje lékař. Jak tedy minimalizovat dopady výkyvů počasí? Při vedru pijte a vyhněte se námaze.

Co se děje v těle:

Vedro způsobuje zatížení srdce i cévního systému. Organismus se snaží udržet pocením vnitřní stálou teplotu těla, což je pro něj namáhavé.

Co vás může potkat:

Pokud jste zdraví, můžete být jen podráždění, malátní, nepozorní, nespat, pociťovat bolesti hlavy a kloubů. Hůře jsou na tom lidé chronicky nemocní, těm se může zhoršit základní onemocnění, říká MUDr. Matouš Biskup z Centra individuální péče. Podle něj vysoké teploty mohou z důvodu dehydratace při nedodržování pitného režimu způsobit kolapsové stavy, zhoršení ledvinných funkcí či nerovnováhu v krevních minerálech. V horším případě jsou pak základem pro srdeční a cévní onemocnění, chronickou obstrukční plicní nemoc, průduškové astma, ale také migrénu, epilepsii, onemocnění pohybového aparátu..., doplňuje odborník.

Jak se proti tomu bránit:

Pomáhá pitný režim (voda, ovocné čaje, nejlépe vlažné), vyloučení kávy, silných bylinných čajů, alkoholu. Dále vyhnutí se náročné fyzické námaze, lehká strava, volba prodyšného volného oblečení, dýchatelné prostředí... Pokud se pohybujete venku, zvolte přikrývku hlavy, sluneční brýle, krémy s vysokým faktorem a vyhledávejte stín. Při prudkém ochlazení více jezte.

Co se děje v těle:

Náhlé ochlazení vám zrychlí tepovou frekvenci a zatíží srdce. Tělo musí také vyrobit více vnitřního tepla a zabránit jeho únikům.

Co se vám může stát:

Prudký pokles teplot může ohrozit nemocné s poškozenými koronárními cévami. Prudké teplotní změny snižují také obranyschopnost organismu, tvrdí MUDr. Ferdinand Polák. Což se ve výsledku může projevit například záněty horních cest dýchacích, celkově oslabenou imunitou, častou únavou, nízkou koncentrací.

Jak se proti tomu bránit:

Zvýšením příjmu energeticky bohatého jídla, které vám tak pomůže vnitřně zahřát tělo (odtud pramení častá potřeba při ochlazení více jíst). Vyhnout se babské radě, že alkohol zahřívá – malé množství možná, ale větší způsobuje opak. Pít horké čaje (nejlépe zázvor), mít dostatečné oblečení a celkově se během roku posilovat imunitní systém (pohyb, sauna...), aby měl víc síly bránit se případným infekcím. Změna tlaku ohrožuje srdce.

Co se děje v těle:

Dochází ke změně srdečního rytmu, u některých lidí k migrénám. Kolísání tlaku bývá spojeno s celkovými změnami počasí a jeho změny pocítí spíše lidé nemocní, především kardiaci. Například astmatikům se lépe dýchá za nízkého tlaku. U rizikových nemocných může naopak vyvolat potíže vzestup krevního tlaku při poklesu tlaku atmosférického, doplňuje lékař. Prudká změna tlaku může ale vyvolat i infarkt.

Co se vám může stát:

Kdo má nízký tlak, při změně počasí může mít potíže s točením hlavy, závratěmi, únavou, mžitky před očima. Kdo má opačné potíže, může cítit únavu, bolest hlavy, špatně spát.

Co můžete dělat:

Nízký tlak obecně vyžaduje upravení životního stylu, především zvýšení fyzické odolnosti. Při změně tlaku počasí se doporučuje ale fyzická aktivita vypustit, a naopak omezit dlouhé stání či rychlé vstávání, dostatečně pít. Pomáhá černý čaj s cukrem, a také skřížení nohou a hlava mezi kolena. Při vysokém tlaku omezte sůl a tuky, kouření i alkohol, jezte lehkou stravu. Na změny počasí zabírá zdravý styl.

Věděli jste, že...

Citlivostí na náhlé změny počasí trpí vysoké procento lidí? Takže pokud vás bolí klouby, hlava či stará zranění před bouřkou, patříte mezi ně:meteosenzitivy. 

  • Při bouřce se více rodí? O souvislosti sice porodníci mluví, ale žádné vědecké studie to nepotvrzují. Co ovšem bohužel platí, je to, že po obdobích virových onemocnění ženy často v prvním trimestru těhotenství potratí.
  • Když je slunečné počasí, depresivní lidé si více uvědomují, že jsou nešťastní? Proto je v tomto čase zvýšený počet telefonátů na krizové linky či návštěv u psychologů a psychiatrů.
  • Když je slunečné počasí, depresivní lidé si více uvědomují, že jsou nešťastní? Proto je v tomto čase zvýšený počet telefonátů na krizové linky či návštěv u psychologů a psychiatrů.

 

http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/34598-vliv-pocasi-na-zdravi www.blesk.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru