REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zbavte děti bolesti z očkování! Je to dar na celý život

31/3

Věděli jste, že odhadem až 10% populace se vyhýbá očkování kvůli strachu z jehly? Původ tohoto strachu mnohdy pochází z negativní zkušenosti z dětství a může mít dopad i na odmítání očkování a injekcí v dospělosti.

 

Problémem se zabývá i Světová zdravotnická organizace (WHO), která vydala doporučení ke snížení bolesti během očkování.

Jehla jako bariéra pro očkování

Očkování je nejčastější příčinou bolesti v dětské ordinaci. Bolest způsobená očkováním je zdrojem úzkosti nejen pro dítě samotné, ale i pro jeho rodiče a zdravotníky, kteří vakcínu aplikují. Odborné studie odhadují, že až 25% dospělých lidí má strach z jehel a pro 10% populace je strach natolik velký, že je důvodem celoživotního odmítání očkování. Jehla tak představuje bariéru v zajištění očkování jak dětí, tak dospělých. Rodiče vyslovují obavy nejen z bolesti způsobené očkováním, ale též z aplikace více vakcín při jedné návštěvě. S nárůstem počtu doporučených očkování v dětském věku stoupá i množství stresových situací podmíněných bolestí z vakcinace. Jejich následkem může být větší váhavost při rozhodnutí nechat se očkovat i v již dospělém věku, ačkoliv infekce představují pro zdraví mnohem větší riziko než aplikace vakcíny. Dle vyjádření WHO je bolest během očkování zvládnutelná a správný přístup k redukci bolesti při očkování nijak nesnižuje účinnost aplikované vakcíny.

Menší bolest znamená větší důvěru

Minimalizace bolesti při očkování v dětském věku může pomoci ke snížení stresu z návštěvy lékaře, zamezit rozvoji strachu z jehly a následnému odmítání (nejen) očkování, ale mnohdy i zdravotní péče jako takové. Navíc přispívá i k celkově větší důvěře a lepší spolupráci s lékařem v dalším životě. Podle WHO existují účinné podložené postupy, které prokazatelně redukují bolest při očkování a přispívají tak k lepšímu vztahu mezi lékaři a pacienty po celý život.

Pomůže správná poloha i dobré slovo

Kromě klidného přístupu ze strany zdravotnického personálu doporučuje WHO zajištění správné polohy dítěte během aplikace vakcíny. Podle odborníků vede poloha na zádech k většímu vnímání bolesti, a tato pozice proto není během očkování doporučena. Vhodné je, aby bylo menší dítě drženo rodičem a větší sedělo ve vzpřímené poloze. Dále bylo prokázáno, že ke zmírnění bolesti a úzkosti přispívá i rozptýlení prostřednictvím správné, klidné komunikace rodiče s dítětem během podávání vakcíny. Nedoporučuje se však dítě ujišťovat, že „to nebude bolet", a to ani ze strany rodičů, ani ze strany zdravotnického personálu. Tento přístup je totiž ve své podstatě podvodem a může mít za následek ztrátu důvěry mezi dítětem a rodičem či lékařem.

Dar na celý život

Úloha rodičů nespočívá jen v tom, aby dítě provedli všemi povinnými i nepovinnými návštěvami lékařů, ale též v tom, aby ho naučili zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví. Správné zvládnutí očkování v dětském věku a bolesti, která jej provází, je důležité pro navození důvěry k lékaři a pozitivního postoje ke zdraví v celém dalším životě. Nastavením kladného vztahu k očkování tak může rodič dítě uchránit před vážnými infekcemi, které mohou mít i fatální následky, a to nejen v dětství. Klidné zvládnutí očkování je tak darem na celý život s mnohem širšími dopady, než by se na první pohled mohlo zdát.

 

Zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/zbavte-deti-bolesti-z-ockovani-je-to-dar-na-cely-zivot-376186


Další články

Velikonoční hodování

19/4

Vajíčka,  mazanec, beránek i nádivky patří k Velikonočním svátkům stejně jako třeba pomlázka. Tradičních velikonočních jídel je ale mnohem víc.

více

Jarní detox. Zbavte tělo toxinů

18/4

Dlouhé zimní období nám přineslo po delší době radost z dostatku sněhu. Dlouhá zima s sebou také přinesla větší výskyt respiračních a virových…

více

Jak masírování bodu mezi obočím navždy změní vaše tělo

15/4

V dnešním článku vám ukážeme jednu masážní techniku pocházející z akupresury, která je nadmíru jednoduchá a zároveň velmi efektivní.

více

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum

12/4

Vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně kouřili marihuanu, měli sníženou kvalitu spermií, a to i přes to, že s jointy přestali třeba už před…

více

Šedý zákal

10/4

Toto oční onemocnění je nejčastěji způsobené stárnutím, přesné příčiny jeho vzniku však dosud nikdo neobjasnil. Naštěstí se dnes dá šedý zákal…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru