REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vliv strachu na život člověka

20/2

Před několika lety jsme se v duchu usmívali, když jsme slyšeli, že téměř každý Američan má svého psychoanalytika. Když jsme se ale před poměrně krátkou dobou začali přibližovat „americkému“ způsobu života, začala se i u nás objevovat u řady lidí potřeba psychoanalytika, což mělo za následek i výrazný rozvoj psychologie…

Ukazuje se, že dobrý psychický postoj není důležitý jen pro šťastný osobní život, ale i pro spokojenost v zaměstnání. Dokonce je dnes zřejmé, že lidé určitého psychologického založení mají předpoklady i pro určitou práci a mohou se teprve tak při správné volbě povolání prosadit.

Přidržíme-li se učení Sigmunda Freuda, spočívá podstata téměř všech psychických problémů člověka v jeho sexualitě. Polemizovat s touto autoritou by bylo stejné jako diskutovat o principu mezikontinentálních raket s jejich konstruktéry. Nelze však ani z pohledu diletanta opomíjet fakt, že lidé s akcentovaným sexuálním fluidem jsou běžnou společností lépe akceptováni než osobnosti, v jejichž vzhledu a projevu není tak vyhraněný „sex appeal“. Nicméně ať tak či onak, je v současném životě řada psychologických problémů, které jsou výrazným handicapem mnohých, a to jak v soukromém životě, tak i v zaměstnání.

Jedním z hlavních psychologických problémů dnešního světa je strach. Je to strach z budoucnosti, z nemoci, ze stáří, strach o zaměstnání, o děti a blízké, strach o sebe samého, nebo i před sebou, před válkou a v nové době i strach před terorismem. Na příkladu antraxu vidíme nejlépe, že psychóza, kterou označujeme jako hromadný nebo davový strach či obavu, může sloužit dokonce i jako nástroj terorismu.

V podstatě rozlišujeme dva druhy strachu:

  • strach vnější – uvědomělý,
  • strach vnitřní – obvykle neuvědomělý.

Strach vnější se týká většinou konkrétních situací – bojíme se ohně, hromu, cestování letadlem nebo i jiným dopravním prostředkem, určité osoby apod. Jsou rovněž i vrozené dispozice k nějakému vnějšímu, uvědomělému strachu. To jsou pak tzv. fobie, z nichž nejběžnější je klaustrofobie – strach z uzavřeného prostoru. Některé z těchto obav mohou vzniknout na podkladě objektivních zkušeností, např. když jsme již vyhořeli, byli okradeni, havarovali jsme atp.

Strach vnitřní je většinou podvědomý, vůbec si ho nejsme vědomi, odráží se jen v našem jednání a konání. Vcelku jsou lidé mající „neuvědomělý strach“ většinou lidmi zaraženými, nejistými a neprůbojnými, kteří o sobě pochybují a navenek neprojevují ty pracovní i osobní kvality, které v podstatě mají. Pro svoji nerozhodnost nejsou vhodní pro vedoucí postavení v zaměstnání, i když by nepostrádali potřebné znalosti a dovednosti. Obvykle tito jedinci nejsou šťastní ani v osobním životě, neboť ze strachu před možným, i když nereálným ohrožením, odstupují od kvalitních mezilidských vztahů nebo jiných skutečností, které by přispěly k jejich štěstí a spokojenosti. Lidově se říká, že si tito lidé „šlapou po štěstí“.

Strach v jakékoliv formě má svoje příčiny již ve vrozených dispozicích každého z nás, nejčastěji jsou ale jeho kořeny ve výchově a zkušenostech z mládí. Proto musí být výchova od nejútlejšího věku zaměřena na prevenci vzniku strachu. Dítě zásadně nestrašíme a vědomě kategorii „strachu“ vylučujeme jak ze slovníku, tak z jednání s dítětem. Věci, které u dítěte vyvolávají pocit strachu, např. Erbenovu Polednici, neodstraňujeme z jeho života, nýbrž mu je vysvětlujeme. Hlavní prevencí je rodičovská láska a výchova k harmonické a sebejisté osobnosti. To zdaleka neznamená neautoritativní výchovu. Rovněž nevedeme dítě k tomu, aby se vyhýbalo běžným životním zátěžím a stresům. Za jeden z nejhorších přístupů lze považovat tendence dítě ve škole neklasifikovat, abychom ho nestresovali. Výchova proti strachu musí být současně výchovou k odpovědnosti. Dospívající dítě vedeme ke skromnosti, pokoře, ale současně ke zdravému sebevědomí. Učíme ho rétorice, jasnému vyjadřování svých názorů, odpovědnému a samostatnému řešení konfliktních situací. Nebráníme mu v navazování partnerských i jiných vztahů, i když ho klidně a věcně upozorňujeme na potenciální nebezpečí některých mezilidských vazeb.

Strach je u dnešní mládeže jednou z hlavních příčin úniku k drogám nebo alkoholu. Silnější jedinci, kteří si uvědomují svůj handicap strachu, mají velmi těžký život, neboť boj se strachem v dospělosti je mnohem obtížnější než prevence jeho vzniku v dětství. Jedním z nejvážnějších důsledků strachu je neurotizace osobnosti. A ta již sama o sobě je velmi závažným osobním handicapem.

 

Zdroj: rady-a-tipy.monster.cz/.../vliv-strachu-na-zivot-cloveka/... a novinky.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru