REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Spáleniny od sluníčka? Víme, co vám uleví!

30/7

Vystavit pokožku sluníčku je nejen příjemný relax, ale také velké riziko. Je totiž velmi těžké odhadnout, po jaké době se kůže spálí. Někdy k tomu stačí jen pár desítek minut, třeba při poledním slunci. Když už pokožka „dostane zabrat“, dá se s tím něco dělat? Existuje účinná první pomoc? Kosmetička říká ano!

Spálení od slunce může být velmi nebezpečné

Pokud se vám to už někdy přihodilo, víte, o čem je řeč. Kůže je zarudlá, podrážděná, nesnesitelně bolí, a aby toho nebylo málo, po pár dnech se začne ošklivě sloupávat… Vyzkoušejte naše rady, které vám od tohoto trápení pomohou.

Chlaďte vodou, natírejte jogurtem

První večer po spálení je pěkně nepříjemný. Vlažná sprcha a pravidelné ledování působí na sluncem podrážděnou pokožku doslova jako balzám. Vynikajícím „lékem“ je bílý jogurt, který na spálená místa zároveň působí chladivě, to dobře věděly už naše babičky. Jogurt natírejte tak často, jak je to možné, nic tím nepokazíte, právě naopak. Nepomůže sice urychlit proces hojení, ale rozhodně zmírní bolest. Aplikujte minimálně dva dny za sebou.

Zapomeňte na opakované slunění

Při spálení sluncem je zásadou číslo dvě držet se ve stínu. Pokud je pokožka podrážděná a opakovaně ji vystavíte slunečnímu záření, připravte se na nevzhledné a mokvavé puchýře, které vám způsobí ještě větší trápení. Dopřejte si klid v domácím prostředí. Pokud se slunci nelze vyhnout, volte takové oblečení, které spálená místa zakryje,a krémy s SPF 50+, pak sluníčko nebude mít šanci.

Krásně opálená nebudete za jeden den

Tip redaktorky: Mnohdy je na místě i kosmetický problém, poprvé, naposled, ale pořádně jsem si kůži spálila ještě jako dítě. V oblasti dekoltu se objevily pigmentové skvrny, kterých se bohužel nedá zbavit jiným způsobem než finančně nákladným laserem. Mějte proto na paměti prevenci, hlavně dávat při opalování pozor a chránit se krémy s vysokým faktorem! Na co si dát pozor, se dozvíte v článku 7 největších opalovacích chyb.

Použijte speciální přípravek po opalování

Ve chvíli, kdy je pokožka alespoň trochu zklidněná (což poznáte tak, že zarudnutí začne mírně hnědnout), je čas aplikovat speciální přípravky. Dojde k tomu zpravidla druhý den, ale záleží hlavně na typu a přirozeném odstínu kůže. Ženy s přírodně světlými vlasy většinou mívají i větší sklon ke spálení od sluníčka, a také následky jsou závažnější, může se tedy stát, že zarudnutí začne blednout až po třech i více dnech.

Dbejte na to, aby prostředek nebyl mastný, jelikož spálená pokožka musí dýchat více než za běžných okolností. Mastné krémy na bázi oleje jsou naprosto nevhodné. Volte proto emulze po opalování, které jsou za tímto účelem vyráběny (La Roche -Posay , Avon, Cool Down Sweet Epil, Panthenol). Vhodný přípravek poznáte podle přebalu, na kterém je uvedeno, že se jedná o zklidňující nebo reparační krém po opalování.

Pozor na pH sprchového gelu

Dalším krokem při spálení od slunce je sprchový gel s neutrálnímpH, tedy 5,5. (Savoderm, Naturkosmetik, speciální řada Palmolive). Mýdla s odlišným pH pokožku vysuší, a to je to poslední, co potřebujete. Pokud si nevíte rady s nákupem a nechcete tápat v regálech drogerií, v každé lékárně by měli mít tato mýdla k dispozici.

Pijte, kolik snesete

Čistá voda je při spálení obrovským pomocníkem. K hydrataci totiž musí docházet i zevnitř. Ideální bude, pokud zvládnete vypít alespoň tři litry vody denně. Tento pitný režim dodržujte minimálně po dobu jednoho týdne.

Nyní již znáte návod, jak urychlit proces hojení i bolesti. Pokud pečlivě dodržíte výše zmíněné body, můžete se těšit na bonus navíc, a to ten, že nedojde ke sloupnutí pokožky, což každá žena jistě velmi ocení. Nezapomeňte však na další potřebnou letní péči, o které se více dočtete v článku Nej kosmetika na léto: 8 tipů redakce.

Za cenné rady děkujeme kosmetičce Simoně Rejničové.

 

Autor: Eva Čepeláková

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/spaleniny-od-slunicka-vime-co-vam-ulevi-21940


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru