REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Plynatost

10/11

Další názvy: flatulence, nadměrný odchod plynů, větry. Plynatost znamená nadýmání spojené s odchodem plynů (větrů). Odborně se tomuto stavu říká meteorismus nebo flatulence.

Plynatost vás může obtěžovat zejména psychicky, pokud jste zrovna někde ve společnosti. Dá se však tlumit léky a pamatujte, že vždy je lepší plynatost, než její opak – zástava odchodu plynů, která je varujícím příznakem některých onemocnění.

Příčiny plynatosti

I plynatost může být projevem nemocí často spojených s průjmembolestmi břicha (někdy až křečovitými). Většinou se jedná o poruchu v tenkém nebo tlustém střevě, ale stejné příznaky může vyvolat i žlučník! V tenkém střevě probíhá štěpení potravy na jednodušší látky, které snáze pronikají stěnou střeva. Pokud některý s enzymů, způsobujících tento rozklad, chybí, pak se nerozložená potrava dostává do tlustého střeva, kde ji štěpí bakterie v tlustém střevě normálně přítomné. Bakterie to však „neumějí tak hladce“, proto při jejich činnosti vznikají i plynné látky (metan, oxid uhličitý, vodík, sirovodík) unikající pak jako známé „větry“. Z enzymatických poruch se s tímto jevem můžeme setkat u tzv. deficitu laktázy (nesnášenlivosti mléka pro nedostatečnou enzymovou aktivitu), sprue a jiných tzv. malabsorpcí (špatná vstřebatelnost potravy).

Konzumování nestravitelných jídel

Mnohem častěji však dochází k tomuto fenoménu při konzumování nestravitelných jídel – luštěnin (fazolí, hrachu, čočky apod.), zelí a některého ovoce (peckovin, hrušek). Naše tělo pro tyto složky potravy nemá příslušné enzymy, a tak nás po jídle nesmí překvapit zvýšený odchod plynů jakožto opětovný výsledek střevních bakterií.

Jindy plyny nepochází ze střeva, ale ze spolykaného vzduchu (dusík, kyslík), který se z valné většiny ve střevě vstřebá, ale část uniká ve formě větrů. Tento typ plynatosti také dobře známe, pokud se napijeme minerálky nebo jiného bublinkového nápoje (syceného oxidem uhličitým).

Léčba

Plynatost tedy vzniká po konzumaci určitých jídel, kdy postačí vzít si tabletu simeticonu(Espumisanu), nebo je projevem nějaké choroby trávicího systému. Již jsme si řekli o enzymatických poruchách, které se řeší většinou dietou – vynecháním té složky potravy, jež způsobuje potíže – a u chybění laktázy také podáváním kapslí obsahujících Lactobacillus acidophilus. Existují ale i další příčiny plynatosti: Mohou to být divertikly tlustého střeva (výchlipky, kde se zadržuje potrava), kameny a záněty ve žlučníku, choroby jater a vzácně i slinivky břišní (tam většinou dominují jiné a horší příznaky) a dráždivý tračník, což je porucha nervového řízení střeva, kdy má člověk třeba jen pocit nadýmání, ale plyny ve skutečnosti neodcházejí. Jedná se o zvýšený tonus střev, kdy i normální střevní obsah je vnímán jako nadměrný. Někdy se však u dráždivého tračníku plyny skutečně vytvářejí a odcházejí.

Onemocnění není závažné, ale těžko se léčí, kromě léků působících na střevo se podávají i různá psychofarmaka a v některých případech není od věci doplňující psychoterapie.

Ke zmírnění příznaků plynatosti vyzkoušejte Espumisan (působí proti nadměrné tvorbě a hromadění plynů), také pomáhá pravidelná fyzická aktivita. Při nadýmání, kdy se ale nedaří odchodu plynů, je možné použít rostlinné silice (z heřmánku, anýzu, fenyklu, kmínu apod.) ve formě aromatických vod (aqua karminativa) nebo čajů. Pokud trpíte potíži dlouhodobě (a nejedná se tedy o náhodné požití „knedlo-vepřo-zela“), poraďte se o tom se svým lékařem!

 

Zdroj: http://priznaky.vitalion.cz/plynatost


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru