REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Plaváním k dobré kondici

16/4

Chcete-li zhubnout, vypadat a cítit se lépe, začněte pravidelně plavat. Plavání je aerobní sport, který je šetrný k našemu tělu. Plavání je pro naše tělo přirozené hlavně díky rovnoměrné zátěži. Plavat navíc může opravdu kdokoli – těhotná i obézní žena, dítě i senior – v létě i v zimě.

Výhody plavání

Plavání patří spolu s během, jízdou na kole, chůzí a během na lyžích mezi pět pohybových aktivit, které se řadí k aerobním aktivitám s opakovacím charakterem. Oproti ostatním vyjmenovaným sportům má však jednu velkou výhodu: mohou ho vykonávat téměř všichni bez rozdílu věku i kondice. Skvělé výsledky dosahují při plavání lidé s nadváhou, kteří se kvůli zdravotním problémům spojeným s obezitou nemohou pustit do každého sportu. Ve vodě totiž odpadá zátěž spojená s vlastní hmotností, a proto nezatěžujete klouby, kosti, a nedochází k otřesům. Během plavání také aktivujete a posilujete rovnoměrně celé tělo. Pobyt v bazénu, zvláště dýchání do vody, má navíc pozitivní vliv na dýchání a kapacitu plic.

Největší výhody plavání:

  • nezatěžuje klouby,
  • plavat mohou všichni bez ohledu na věk,
  • nezáleží na kondici,
  • je vhodné i jako rehabilitace,
  • rovnoměrně aktivuje všechny svalové skupiny,
  • má dobrý vliv na páteř.

Vyplavat si lepší postavu

Nebudeme si nalhávat, že bez pravidelného pohybu zhubneme. Při hubnutí bychom měli fyzické aktivity střídat. Jednou z vhodných aktivit je právě plavání. Ve vodě se pohybujeme ve vodorovné poloze a jsme nadlehčováni vodou, zároveň však voda klade při pohybu mnohonásobně vyšší odpor než vzduch. Při plavání tak vydáme 2–5krát více energie a síly než na suchu. Ženy během plavání spálí kvůli vyššímu podílu tuků v těle o něco méně kalorií než muži. Nelze však říci přesně, kolik spálíte kalorií, protože to závisí na tom, jak budete plavat – plavete-li správně, aktivně, spálíte kalorií více, protože na rozdíl od pasivního plavání správně aktivujete svaly. Za hodinu aktivního plavání spálíte 1800 až 2000 kJ, což je více než za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 16 km/hod.

Aby bylo plavání účinné, je nutné jednotlivé styly plavat správně, proto se nebojte poradit se s trenérem. Ve větších městech se pořádají kurzy plavání i pro dospělé. Pokud máte známého, o kterém víte, že je schopný plavec, zkuste mu navrhnout, ať jde s vámi a poradí vám.

Uplavaná vzdálenost závisí na cíli

Kolik metrů by měl člověk uplavat, závisí na cíli, který si stanoví. Pokud chcete zhubnout, musíte uplavat více, chcete-li si hlavně odpočinout a v bazénu se protáhnout, zajít do páry nebo sauny, můžete plavat méně. Člověku, který plave po operaci nebo úrazu kvůli rehabilitaci, může pomoci zdolání jen několika málo bazénů. Zdravý člověk, který není příliš trénovaný, pozná rozdíl, když pravidelně uplave během jedné návštěvy bazénu alespoň jeden kilometr. Schopnější a trénovanější plavec by měl uplavat alespoň dva kilometry.

Prsa nebo kraul?

Nezáleží tolik na tom, zda plaveme prsa nebo kraul, ale jde hlavně o to, abychom měli správnou techniku. Každé cvičení, které provádíte správně, je účinnější, a výjimkou není ani plavání. Při plavání byste měli být zadýcháni jako při jiné sportovní aktivitě. Když chcete zhubnout, plavte co nejdéle, poctivě, soustřeďte se na jednotlivé pohyby, najděte si svůj rytmus, pravidelně, hluboce a správně dýchejte. Tělo se musí zahřát a dostat se na tepovou frekvenci, při které začne spalovat tuky, proto zkuste plavat vcelku, bez přestávek a konstantní rychlostí. Pasivní a přerušované plavání, při kterém se více soustředíte na plavky ostatních, nemá smysl.

Když chcete díky plavání zhubnout, dodržujte tyto zásady:

  • plavte minimálně 30 minut vcelku,
  • plavte v co nejteplejší vodě (28 stupňů a více),
  • při plavání buďte zpevnění a uvědomujte si všechny svaly, které pracují,
  • pravidelně dýchejte,
  • choďte plavat pravidelně (při hubnutí by měl člověk cvičit třikrát týdně a měl by střídat fyzické aktivity).

Plavání v těhotenství

Plavání se budoucím maminkám doporučuje – i kvůli tomu, že při plavání nedochází k otřesům, které bývají právě v těhotenství rizikové. Plavat může žena během celého těhotenství, je však třeba dodržovat několik zásad.

Miminko je v děloze chráněno před infekcí, ale stále hrozí infekce vám, a případná léčba by vás a dítě mohla ohrozit, nebo jen těhotenství zkomplikovat. Proto dodržujete tato pravidla:

  • koupejte se raději v kontrolovaných bazénech než v rybnících a řekách,
  • vyvarujte se vod se sinicemi,
  • v moři se vyhýbejte medúzám,
  • i v bazénech vám mohou hrozit poševní mykózy – chraňte se před nimi speciálními tampóny na plavání,
  • plavte klidně a pomalu.

Pokud se rozhodnete v těhotenství plavat nebo jinak cvičit, konzultujte své rozhodnutí s lékařem. Lékař vám vysvětlí, jaké cviky byste měla vynechat a co naopak smíte cvičit bez omezení. Plavat by neměly chodit těhotné ženy, které trápí výtok z pochvy.

Tipy pro těhotné plavkyně

Důležité je pravidelné dýchání: každé plavání začněte nejdřív rozdýcháním – uvolníte se, naladíte se na tělesnou aktivitu a začnete se lépe soustředit. Nadechněte se nad vodou a vydechujte dlouze pusou do vody. Nádech má 4 doby, výdech má rovněž 4 doby. Opakujte toto dechové cvičení 10x.

Bazén je také ideální pro protahování, které se těhotným ženám může normálně cvičit hůře. Pro uvolnění bederního svalstva se chytněte kraje bazénu a nohama se opřete o stěnu. Pomalu propínejte kolena, podsaďte pánev a tlačte do beder, bradu si opřete o hrudník.

Otázka na závěr: jste opravdový plavec?

Plavání je součástí výuky na základní škole, takže by teoreticky měl umět v České republice plavat každý, kdo absolvoval základní školu. Ale není to tak jednoduché – i mnoho dospělých lidí se potýká s problémy. Plavec je dospělý člověk, který:

  • bez problémů uplave 200 m jakýmkoli stylem,
  • zvládne potopit hlavu,
  • otevře oči pod vodou,
  • zvládne výdech do vody,
  • umí provést kotoul ve vodě,
  • vyloví dva předměty z hloubky 2 m,
  • umí splývat.

Zdroj: http://www.abecedazdravi.cz/aktualne/plavanim-k-dobre-kondici

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru