REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

CO JÍST A PÍT, ABY SE VÁM ZRYCHLIL METABOLISMUS?

6/10

Říká se jim zázračné. Jsou zdravé i chutné a umí popostrčit metabolismus tak, aby byl rychlejší. Kdo? Přece potraviny a některé nápoje! Tyhle vám s hubnutím pomohou!

Rychlost metabolismu je z velké části dána geneticky, to jistě víte. I přesto však zůstává dostatečný prostor pro jeho ovlivnění.

Zpomalený metabolismus můžete mít z řady důvodů. Jedním z nich je nepravidelné stravování a časté krátkodobé diety za účelem rychlého hubnutí. Znovu nastartovat jeho správný chod nebude jednoduché, ale šanci ještě máte. Ozdravte svůj jídelníček, snídejte, jezte v pravidelných časových intervalech a zařaďte tyto „superpotraviny“!

Zelený čaj

S pitím zeleného čaje se nemusíte omezovat. Má antioxidační i protirakovinné účinky, a navíc neobsahuje žádné kalorie. Kromě toho obsahuje také sloučeninu zvanou EGCG. Je to fytochemická látka, která podporuje hubnutí tím, že zvyšuje vnitřní teplotu těla a urychluje oxidaci tuků. Zeleným čajem lze nahradit třeba ranní či dopolední kávu.

Chia semínka

Salvia hispanica pochází ze střední a jižní Ameriky a je známa už z doby Aztécké. Díky svým nutričním hodnotám a jedinečným vlastnostem ji hojně využívají sportovci a je zařazována do zdravých jídelníčků pro podpoření správné funkce metabolismu.

Ryby

Ideálně tuňák, losos nebo sardinky. Nejenže obsahují spoustu bílkovin, které podporují růst svalů, a,  jak je známo, svaly i v klidovém režimu spalují více kalorií než tuky. Jsou ale také výborným zdrojem omega- 3- mastných kyselin, které podle výzkumu zveřejněného v Journal of Nutrition pomáhají snižovat hladinu tuku v krvi.

Chilli papričky

Chilli papričky obsahují kapsaicin, který zrychluje metabolismus. Kapsaicin zvyšuje vnitřní teplotu těla. Ke zvýšení tepla je potřebná tělesná energie, proto kapsaicin logicky zrychluje metabolismus, a napomáhá tak spalování tuků. Chilli papričky jsou vhodné zejména pro dochucení jídel či potravin, které nemají příliš výraznou chuť, jako například sója, robi, tofu nebo klaso.

Grapefruit

Grapefruit obsahuje sloučeninu zvanou naringenin, flavonoid, který vyrovnává hladinu cukru v krvi a pomáhá předcházet metabolickému syndromu, prediabetickému stavu úzce spojovanému s vyšším objemem tuku v oblasti pasu. Ideální je začít den s grapefruitem, který vás po ránu příjemně osvěží a nastartuje celé tělo.

Zázvor

Kořenu zázvoru jsou v čínské medicíně připisovány hřejivé, ‚suché‘ vlastnosti – Yang – s takzvaným aktivačním efektem. Proto je vhodný při nemocech s opačným charakterem průběhu, jako jsou rýma nebo nachlazení. Zázvor i díky své ostré a hřejivé chuti zvyšuje rychlost látkové proměny, a tělo se pak snaží využít uskladněný tuk jako zdroj své energie. Tím je opět podpořen a zrychlen metabolismus. Kromě toho má antiseptický účinek a je zdrojem vitaminů A, B1, B2, C, E.

Zdroj: www.prozeny.cz

 

Související informace


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru