REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Nejlepší bylinka na bolesti žaludku, průjem, artritidu, bolest v krku, chřipku …

26/4

Několik studií ukazují, že étericky (esenciální) olej z jedné běžné léčivé bylinky má až překvapivě silné antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

Řeč je o tymiánu

Nedávný výzkum dokonce odhalil, že uvedený éterický olej výborně snižuje bolesti při různých onemocněních, a to jak infekčních (bolesti v krku) i chronických (například artritida a bolesti kloubů).

Možná jste si už všimli, že většina dezinfekčních ubrousků a ústních vod obsahuje thymol, který se řadí mezi fenoly. Není to náhoda.

Tuto vlastnost tymiánu využívají mnohé již existující produkty. Jeho využití k léčbě různých onemocnění je však mnohem širší.

V lidové medicíně se účinky tymiánu a jiných esenciálních olejů využívají na záněty a zmírňování bolestí už od nepaměti.

Studie zjistila, že tymiánový olej působí lépe než ibuprofen

Tým výzkumníků z íránské Univerzity Babol potvrdil, že tymián nefunguje jen jako silný prostředek proti bolesti, ale také zmírňuje bolest při silné menstruaci, a to ještě lépe než Ibuprofen.

Studie zahrnovala 84 vysokoškolských studentek, které trpěly silnou menstruací. Byly ve věku 15 až 24 let. Všem diagnostikovali obtíže při dysmenorea.

Tento stav se projevuje bolestivými křečemi, které mohou a nemusí doprovázet příznaky jako jsou závratě, bolesti hlavy, nevolnost a bolesti páteře.

Na druhé straně, sekundární dysmenorea znamená, že příčina bolesti je jiné onemocnění.

Zmiňovaní výzkumníci definovali primární obtíže při dysmenoree jako stav, který se objevuje v průběhu 2 let od začátku první menstruace a není spojen s bolestí během ostatních dní cyklu.

Má to smysl, protože bolestivá menstruace je častější u mladších žen během prvních let od začátku první menstruace.

Tymián působí jako:

Antiseptikum: Je to silný antiseptický prostředek, který chrání před vznikem infekcí ve vředech a ranách na pokožce. Jeho antiseptické účinky se připisují přítomnosti karyofylenu a kamfenu.

Tonikum: Posiluje srdce, trávicí systém, nervový systém, oběhový systém, svaly a pokožku.

Zvyšuje krevní tlak: Je prospěšný pro lidi trpící na nízký krevní tlak. Tito lidé jsou vystaveni vyššímu riziku, že budou mít závratě a také riziku ztráty vědomí. Tymián udržuje krevní tlak v rovnováze tím, že ho přirozeně zvyšuje.

Působí protirevmaticky: Tymiánový esenciální olej vyřeší ucpané cévy a nahromadění kyseliny močové v krvi. Oba tyto faktory způsobují revmatismus, dnu a artritidu. Jako diuretikum usnadňuje eliminaci toxických látek z těla. Jelikož má stimulující vlastnosti, zvyšuje cirkulaci krve.

Další použití tymiánu

  • Jako diuretikum je prospěšný při léčbě infekcí močového měchýře a vylučovacího systému.
  • Zabíjí houby na nehtech.
  • Zabíjí parazity.
  • Používá se jako repelent proti hmyzu.
  • Používá se k léčbě zánětu pochvy a kandidy (kvasinkové infekce).
  • Můžeme ho najít v přírodních dezinfekčních prostředcích na ruce.
  • Zředěný olej nebo rozdrcený tymián se používají jako první pomoc při štípnutí hmyzem.
  • Přidejte tymiánový olej do horkého obkladu a zmírníte si bolest při dně, ischiasu, bolesti svalů, revmatické bolesti, bolest z vymknutí kotníku a bolest při sportovním zranění.
  • Aplikujte si neředěný tymiánový olej na bolavé nohy, ránu z kousnutí zvířetem a na vředy, či vyrážky. Ujistěte se, že pokožku ochráníte nějakým krémem.
  • Použijte 1% roztok do prášku na praní, díky čemuž bude působit antibakteriálně.
  • Masírujte se s tymiánovým olejem pro stimulaci menstruace nebo při chybějící menstruaci.
  • Používejte ho jako vlasové tonikum, mýdlo na obličej nebo k léčbě bradavic a akné.
  • Pravidelná konzumace tymiánu zvyšuje množství kyseliny dokosahexaenové (DHA) v buněčných membránách srdce, ledvin a mozku.
  • Bylo vědecky dokázáno, že thymol, aktivní sloučenina tymiánového oleje, usnadňuje hojení tím, že zvyšuje průtok krve v pokožce.
  • Thymol chrání zdravé tuky v buněčných membránách.
  • Smíchejte tymián s levandulí, cedrovým dřevem a rozmarýnem se směsí hroznového a jojobového oleje k léčbě alopecie (vypadávání vlasů).

Tymiánový olej se dobře hodí v kombinaci k olejům z citrónu, levandule, borovice, bergamotu a grapefruitu.

Pamatujte však na to, že éterické oleje jsou velmi koncentrované, proto se aplikují vždy po kapkách nebo se ředí s běžnými oleji (slunečnicový, olivový, kokosový a podobně).

 

Zdroj: http://prirodajelek.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru