REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Nechte si změřit plicní věk

18/6

Plíce jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. S každým nádechem okysličují krev, s každým výdechem odvádějí z těla oxid uhličitý. Pokud tento proces neprobíhá, jak má, přináší s sebou závažné komplikace.

Plicní onemocnění jsou druhou nejčastější příčinou smrti v České republice

Jak je to možné? Lidé často podceňují příznaky nebo si jich nevšimnou. Nástup nemocí probíhá tradičně plíživým tempem a snížené kapacity plic si nemocní všímají až zpětně. Přitom včasné odhalení hraje prim. Jen při brzkém zásahu a cílené léčbě lze fatálním následkům zabránit. Proto bychom měli svému dýchacímu ústrojí věnovat patřičnou pozornost a podstupovat pravidelnou kontrolu plic.

Kdy jít na test kapacity plic?

Máte vy nebo někdo ve vašem okolí během tělesné aktivity potíže s dechem, jste kuřák, bývalý kuřák, nebo trpíte dlouhodobým kašlem? Měli byste zpozornět. Možná je váš plicní věk vyšší než ten skutečný a vaše tělo přijímá oproti svým potřebám příliš málo kyslíku. Vysoké stáří plic poukazuje na možná onemocnění dýchacích cest jako CHOPN čili chronické obstrukční plicní nemoci, nebo astma.

Mezi rizikové skupiny se dále řadí všichni starší 40 let, lidé, kteří přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými nebo automobilovými zplodinami i ti, kdo bydlí u rušných silnic a v aglomeracích.

Co je plicní věk?

Výše plicního věku napovídá mnohé o funkčnosti vašich plic. Pro určení jejich stáří slouží hodnota FEV1 neboli jednovteřinová vitální kapacita. Tu získáte pomocí speciálního plicního testu. Ovlivňují ji faktory jako:

- pohlaví

- tělesné proporce

- věk

- celková fyzická kondice

Abyste se o kapacitě a stáří vašich plic dozvěděli více, můžete si nechat přeměřit plicní věk prostřednictvím testu plic. Díky tomu během několika minut zjistíte, v jaké kondici jsou vaše plíce ve srovnání s plícemi zdravého člověka.

Proč si nechat změřit plicní věk?

Na základě testu stáří plic zjistíte, zda vaše plíce stárnou normálním tempem a zda jejich kapacita odpovídá zdravým plicím osoby stejného věku, pohlaví a výšky. Navíc dokážeme měřením odhalit možné potíže i v raném stadiu, což v případě nutnosti umožní zahájit potřebnou léčbu včas. Měření je určeno komukoli nad 18 let věku, kdo má potíže s dýcháním, ale i tomu, kdo se aktivně zajímá o svůj zdravotní stav.

Jak často chodit na kontrolu plic?

Otázku, jak staré plíce máte, byste si měli nechat zodpovědět pravidelně alespoň jednou ročně. Proč? Faktorů ovlivňujících funkčnost těchto orgánů je mnoho a mnoho z nich můžete sami těžko ovlivnit. Několik let může vašim plicím přidat i pouhý dlouhodobý pobyt v průmyslových městech, kde je prašnost ovzduší přirozeně vyšší. Stejně tak vašemu zdraví neprospívá častý styk s kuřáky, a tudíž pasivní kouření. Nenechávejte své zdraví náhodě, jděte na kontrolu plicního dýchání.

Kde aktuálně probíhá měření stáří plic? Podívejte se na seznam Alphega lékáren.

 

Zdroj: http://www.alphega-lekarna.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru