REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Nechte se vyšetřit, selhání ledvin ohrožuje tisíce lidí

13/3

Tisíce Čechů trápí selhání ledvin a jsme národem s nejvyšším výskytem jejich zhoubného nádoru na světě. Selhání ledvin je přitom považováno za významný rizikový faktor pro další nemoci jako infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo ischemická choroba dolních končetin. Dnešní Světový den ledvin připomíná nutnost prevence, včasných vyšetření a nabízí i bezplatné odborné konzultace.

„Kvalifikovaný odhad říká, že v civilizovaných zemích má poruchu funkce ledvin asi deset procent z celé populace, což by u nás představovalo kolem milionu osob. Ale konečné selhání má asi deset tisíc lidí. To má dvě příčiny, selhání ledvin se vyvíjí ve většině případů velmi dlouhou dobu (několik desetiletí) a porucha ledvin zvyšuje pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ primář dialyzačního střediska NephroCare Praha Krč Petr Táborský.

Cukr a cholesterol

Podle Táborského je selhání ledvin považováno za významný rizikový faktor pro nemoci, jako je infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo ischemická choroba dolních končetin. Přestože další rizika, jako je kouření, vysoký krevní tlak a cholesterol či cukrovka, jsou všeobecně známa a pro jejich prevenci se dělá hodně, v případě onemocnění ledvin tomu tak není.

Právě cukrovka a nedostatečně léčený krevní tlak stojí za selháním ledvin zhruba u poloviny pacientů. V dalších případech jsou příčinou zánětlivá či vrozená onemocnění (u mladých lidí a dětí), ve vzácných případech rakovina, nebo důvod zůstává neobjasněn.

Tichý nepřítel

Selhání ledvin je velmi záludné a nebezpečné onemocnění z jednoho důvodu – jeho počáteční stadia jsou totiž většinou zcela bez příznaků. „Tato fakta jsou dlouhodobě známa, přesto přibližně 40 procent pacientů přichází až s konečným selháním ledvin, takzvaně jsou dialyzováni přímo z ulice, bez předchozí péče u specialisty na nemoci ledvin. Vyšetření funkce ledvin je velmi jednoduché, stačí jediný odběr krve a vzorek moči, výsledek poskytuje většina laboratoří ještě týž den,“ zdůrazňuje Táborský.

„Pro konečné selhání ledvin je u nás léčeno více než deset tisíc lidí, z toho asi 5500 hemodialýzou, 500 peritoneální dialýzou a více než čtyři tisíce lidí žije s transplantovanou ledvinou. Do tohoto programu ročně vstupuje asi 1700 nových pacientů, přes 400 nemocných podstoupí transplantaci ledviny a 1200 zemře. To odpovídá nárůstu přibližně 100 až 150 dialyzovaných pacientů každý rok,“ pokračuje primář. U dětských a mladistvých pacientů je přitom situace výrazně lepší. Selhání ledvin se u nich vyskytuje ve stokrát menším počtu.

Smutné prvenství

Žalostná je však situace v oblasti onkologického onemocnění ledvin. „Výskyt nádorů ledvin je u nás skutečně vysoký, ročně přes tři tisíce nových případů. To je nejvyšší číslo ze zemí, které poskytují údaje pro mezinárodní statistiky. Pro srovnání Německo má 23 a Rakousko jen 16 nových případů na milion. Nám nejpříbuznější Slovensko 19, rozdíly zůstávají i při přepočtu populace na průměrný věk. Nádory ledvin jsou u nás na pátém místě ve výskytu – po tlustém střevě, prsu, prostatě a plicích,“ popisuje současný stav Táborský.

Do konce tohoto týdne si mohou pacienti v rámci Světového dne ledvin na specializovaných pracovištích, vedle fakultních například ve střediscích Fresenius Medical Care nebo B. Braun Avitum, nechat zkontrolovat stav svých ledvin a bezplatně využít odborných konzultací. V předchozích ročnících lékaři zjistili, že ledviny v pořádku neměla pětina vyšetřených. Na preventivní vyšetření by měli přijít hlavně lidé starší 50 let a pacienti s cukrovkou, vysokým tlakem, nadváhou, kuřáci a ti, co mají v rodině onemocnění ledvin.

Zdroj: tyden.cz/rubriky/zdravi/zdravi/

 


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru