REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Líčením se stárne. Kosmetika zrychlí přechod o 4 roky

7/7

Před pár dny hlavní hygienik ČR varoval před krémem na pleť Odylique. Může vyvolat i zánět pokožky, protože je plný mikrobů, kteří se navíc rychle množí…

Nebezpečí zdravotních problémů dál zvyšuje to, že se přípravek používá i ve velmi citlivé oblasti okolo očí. Může za to zřejmě nedostatečně účinná konzervace výrobku. Stejné účinky mají i prošlé šminky ve vaší kosmetické taštičce: podráždění, bakteriální infekci, alergické reakce, kontaktní dermatitidu nebo ekzémy. Žádnou výjimkou také nejsou ani oční infekce, nebo dokonce poškození zraku.

O čtyři roky dřív stará

Britská studie nedávno prokázala, že ženy pokryjí svůj obličej denně průměrně 515 chemikáliemi, které krášlicí produkty obsahují. Mnohé z nich totiž obsahují desítky různých látek, parfémy jsou pak koktejlem 250 až 400 chemikálií. Některé z nich mohou být škodlivé i ve spotřební lhůtě.

Doporučujeme úklid v kosmetické taštičce: Jak dlouho vydrží líčidla?

Šokem však je studie z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis: Látky používané v líčidlech zrychlují biologické hodiny. Mohou ženám přivolat přechod až o čtyři roky dříve!

Kosmetika, nebo chemie?

Vědci zkoumali přes třicet tisíc žen po dobu více než 10 let, kdy jim také testovali krev a moč na přítomnost 111 chemických látek v kosmetických výrobcích, jako jsou například pesticidy a ftaláty. Jsou přítomné v parfémech, dekorativní kosmetice, lacích na nehty či v laku na vlasy.

Výsledky jasně prokázaly, že ženy, u nichž byla spotřeba těchto výrobků vyšší, měly menopauzu dříve než ostatní, a to o 1,9 až 3,8 roku. Byla u nich rovněž šestkrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dříve skončí ovulace. U holčiček zase způsobují předčasnou pubertu.

Šéfka výzkumu Amber Cooperová proto vyzvala ženy, aby si vybíraly výrobky bez syntetických vůní (které obsahují ftaláty) nebo bio výrobky, aby omezily množství pesticidů.

Na co všechno působí?

Mnoha těmto látkám jsme vystaveni, aniž bychom to mohli nějak ovlivnit. Nacházíme je všude: ve vodě, v půdě i ve vzduchu. Můžeme však omezit chemické látky ve výrobcích, které denně používáme. Musíme snížit spotřebu některých produktů, zdůraznila Cooperová.

Radí také kontrolovat složení kosmetických výrobků i prostředků pro osobní hygienu a úklid v domácnosti. Vědci také doporučují dávat přednost prostředkům ve skle před výrobky prodávanými v plastových obalech. Z nich se totiž uvolňují právě škodlivé ftaláty.

Ztráta ovulace a předčasná menopauza nemají vliv jen na plodnost, ale také u žen zvyšují riziko srdečních chorob, osteoporózy a dalších zdravotních problémů. Uvedené chemické látky rovněž zvyšují riziko některých nádorů či metabolického syndromu, při němž řada rizikových faktorů (vysoký tlak, cholesterol atd.) vede k nebezpečným zdravotním problémům.

 

Zdroj: zena.centrum.cz, www.jenzeny.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru