REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jednodenní půsty pomáhají udržet hmotnost i zdraví

4/4

Mírné snížení hmotnosti (nebo alespoň její dlouhodobé udržení), dobrá fyzická i zdravotní kondice – to vše (i něco navíc) jsou benefity, kterými se vám tělo odmění při dodržování pravidelných jednodenních půstů.

Pravidelné půsty nejsou dietou, jsou pouze skvělým, levným a nenáročným prostředkem, jak si udržet dobrou kondici a zdraví. Krátké půsty částečně umožňují prodloužit noční regeneraci i odpočinek. Organismus se nezaměstnává sofistikovaným procesem trávení a má více času na znovuobnovení sil. Pravidelné kratší půsty (např. 1x za týden, 1x za 14 dní) navíc pomáhají udržovat stálou hmotnost a v některých případech, při dlouhodobém dodržování, napomohou mírné redukci hmotnosti.

POZOR!

Jakékoliv půsty nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, děti a diabetiky! Vhodnost musí se svým lékařem konzultovat také osoby akutně i chronicky nemocné a samozřejmě všichni, kteří dlouhodobě užívají jakékoliv léky.

Zpříjemněte si půst lahodnými čerstvými šťávami z ovoce

Známým zastáncem pravidelných jednodenních půstů je například známý český propagátor zdravého životního stylu, RNDr. Petr Fořt, CSc. Ten ve svých publikacích radí, držet hladovku 1x za 14 dní. Jako vhodné nápoje doporučuje vodu, bylinné čaje a čerstvé šťávy. A právě ty jsou dle další odbornice, autorky knihy Džusy pro zdraví, Caroline Wheater, velmi vhodné v případě, že chcete podpořit regenerační a očistné procesy v organismu.

Lahodné ovocné (popřípadě zeleninové) šťávy půst zpříjemní a dodají značné množství vitaminů, minerálů, enzymů a dalších bioaktivních látek. „Čerstvé šťávy již na rozhraní 20. století ukázaly, co v nich vězí. Jejich hodnota je dnes uznávána mnoha lékaři, léčiteli, stejně jako dietology,“ komentuje užívání čerstvých šťáv průkopník odšťavování Norman Walker.

7 TIPŮ pro začátečníky

1. Klidně můžete začít půldenním půstem; po zdravé snídani a lehkém obědě přejděte na doporučené tekutiny. Další zdravé a lehké jídlo si dejte až druhý den ráno.

2. Prvnímu celodennímu půstu by měl předcházet několikadenní lehký a vyvážený jídelníček s dostatkem tekutin, ovoce a zeleniny. Přechod na tekutiny bude snadnější.

3. Vhodným postním dnem je sobota (neděle), alespoň při prvních půstech. Budete-li mít méně energie, můžete více odpočívat. Očistný proces můžete ve volném dni snadněji podpořit masáží, saunováním či výletem do přírody. (Nicméně jsou jedinci, kteří pro půst volí „nejdelší den týdne“, tedy den, kdy jsou nejvíce zaměstnáni, a na jídlo proto příliš nemyslí.)

4. Z čerstvých šťáv jsou dle Caroline Wheater vhodnější jednodruhové ovocné šťávy, zejména prý tzv. „čističe“, tedy citrusové šťávy – pomerančová, grepová apod. (Zeleninové šťávy jsou méně razantní, a tedy vhodnější při dlouhých půstech.) Skvělá je ale třeba i ananasová šťáva, ta obsahuje bromelin, který má pozitivní vliv na redukci hmotnosti. Vhodná je i jablková šťáva s protizánětlivými a čistícími účinky.

5. Jste-li náchylní k zánětům ústní sliznice či infekcím trávicího traktu a máte-li citlivé zažívání, volte však raději šťávy zeleninové.

6. Pečlivě dbejte na výběr ovoce, vše si předem rozmyslete a nakupte. Z čajů je vhodný například jednoduchý kopřivový (v tomto ročním období z čerstvých kopřiv). Naopak nevhodný je mátový čaj, po kterém budete mít hlad, podporuje totiž vylučování žluči.

7. Pokud se po vynechání pravidelné kávy (kofeinu) dostaví bolesti hlavy, můžete problém zmírnit pomocí tablet z rostliny guarana, která přirozeně obsahuje značné množství kofeinu.

Někdy vás kupodivu překvapí nebývalý přiliv energie

Samozřejmě, že mnozí začátečníci budou pociťovat hlad – a možná, zvláště dopoledne, i lehkou slabost. Nicméně jednoduché ovocné cukry obsažené ve šťávách umí velmi rychle dodat energii. S přechodnou slabostí i hladem je zpočátku potřeba počítat.

Mnozí zkušenější „půstaři“ však kupodivu potvrzují, že je v období půstů naopak překvapuje příliv energie a tvořivosti.

 

Zdroj: http://www.dama.cz/zdravi/, autorka: Martina Machová

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru