REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak vybrat správné sluneční brýle?

27/5

Jen ochrana proti UV záření nestačí. S příchodem slunečních dní vyrážejí lidé do obchodů, aby si pořídili nové sluneční brýle. Většina z nich přitom už ví, že by správná skla měla pohlcovat škodlivé UV paprsky…

Co by sluneční brýle měly splňovat dál?

Slunečních brýlí už je na trhu tolik, že se můžete nechat zlákat aktuálním módním výstřelkem a zapomenout na to, že by správné obroučky měly vyhovovat většímu počtu kritérií. Základním požadavkem skutečně je, aby kvalitně chránily před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku a rohovku.

„Zvláště nebezpečné jsou UV paprsky, které se odrážejí od reflexních povrchů, jako jsou sníh, voda, písek nebo hladký chodník. Sluneční brýle však před UV zářením chrání nejen naše oči, ale i citlivou pokožku kolem nich – brání tak například tvorbě vrásek,“ upozornil odborný server uLékaře.cz.

Dívejte se na značku EEC

Aby sluneční brýle splňovaly předepsané normy, měly by být certifikovány podle standardu EEC. „To znamená, že mají dostatečnou, jasně deklarovanou schopnost pohlcovat jednotlivá UV záření, a zajišťují tak dostatečnou ochranu,“ řekla iDNES.cz lékařka Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize.

Zatímco před UVA musí chránit všechny brýle, filtry proti UVB záření se liší svou účinností, která by podle doktorky Jerhotové měla být u brýlí zřetelně a srozumitelně označena, například upozorněním, že jsou vhodné do vysokohorských oblastí.

Ondřej Vlasák, vedoucí optometrista a optik Oční kliniky NeoVize dodal, že v ideálním případě barevné zorníky splňují normu EN 1836, která zaručuje kompletní ochranu před UVA i UVB zářením.

„Vhodnou skupinou jsou polarizované brýlové čočky, které eliminují odlesky z lesknoucích se okolních struktur. Můžete s nimi však mít problém při čtení displejů mobilních telefonů,“ upozorňuje Vlasák.

Čím větší, tím lepší

Brýle by se zároveň měly vybírat podle toho, k jaké aktivitě se budou používat. Například na sport se nehodí kovové obroučky, vhodnější je plast. „Obecně platí, že čím větší, tím lepší. Obruba by měla krásně korespondovat s tvarem očnic, a krýt tak oči ve všech místech. Tento fakt je ještě důležitější u brýlí k vodě či na hory,“ řekl Vlasák.

To potvrzuje i lékařka Eva Jerhotová. „Při sportech obecně je důležitá i dostatečná šíře očnic. Při pohybu je třeba, aby byly oči chráněny i ze stran,“ upozornila.

Dalším kritériem je i vhodně vybraná barva brýlových skel. Ondřej Vlasák doporučuje hnědou, tmavě zelenou či šedou barvu. „Tyto barvy totiž minimálně zkreslují základní barvy, jako je červená, modrá a zelená (jsou tedy vhodné pro řidiče). A poskytují autentičtější obraz okolí. Nedoporučuji barvy světle modré a růžové,“ sdělil.

Nejvíce tmavé nemusí být nejlepší

Když už jsme u barev – při výběru brýlí nemusí pokaždé platit, že čím víc tmavé, tím jsou brýle lepší. Občas to dokonce může být i naopak. Rozhodující jsou totiž UV filtry a nikoli barva skel.

„Za zabarvenými zorníky bez patřičného UV filtru se rozšíří panenky, a tím dojde i k větší náchylnosti čočky a sítnice na záření. Proto bychom měli dávat veliký pozor, aby brýle s tmavými skly měly opravdu funkční UV filtr do 400 nanometrů, jinak si spíš uškodíme než pomůžeme,“ upozorňuje Vlasák.

V tomto ohledu se nevyplatí šetřit, a místo tržiště nebo supermarketu se vyplatí navštívit specializovaný obchod, kde vám vyškolený personál poradí. I za cenu toho, že za nové brýle zaplatíte o něco víc.

Nezapomeňte rovněž na to, že oči nemusíte chránit jen slunečními brýlemi, druhou variantou jsou i čočky.

Ať vám dobře sedí

Všechny zdravotní poučky budou na nic, pokud se s brýlemi nebudete cítit příjemně, nebudou se vám líbit, a pokud vám nebudou dobře sedět. „Musí vám perfektně ladit s anatomií vaší hlavy,“ konstatuje Ondřej Vlasák z NeoVize.

Levnější kovové brýle navíc bývají vyrobeny z nekvalitních materiálů, často s příměsí niklu, chromu či kobaltu, což jsou nejčastější dotykové alergeny. U takových brýlí se navíc stává, že trávíte víc času jejich utahováním než nošením.

Nekvalitní brýlová skla také mohou být nekvalitně vybroušena, takže se vám obraz může zkreslovat nebo deformovat, a mohou být náchylnější k poškrábání nebo deformaci.

„Při výběru je vhodné využít slunečný den a otestovat brýle přímo na slunci. Pohled skrze barevné čočky se vám může jevit odlišně na slunci či v přítmí oční optiky. Brýlová obruba vás nesmí při prvním zkoušení nikde tlačit, a pokud je z kvalitního materiálu, odborník v oční optice by ji měl být schopen poupravit podle vašich potřeb,“ dodal Vlasák.

 

Zdroj: ona.idnes.cz, autorka: Lucie Wittlerová pro iDNES.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru