REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak správně a účinně relaxovat?

30/3

Uvolnit se při sledování televize, čtení nebo poslechu hudby může být velmi osvěžující, ale pouze při opravdu hluboké relaxaci můžeme prožít úplný fyzický, duševní a emociální klid…

Přínos hluboké relaxace je obrovský, dokonce i tehdy, když relaxujete jen krátce, ale denně. Napětí a stres vyvolávají ve svalech chemické reakce, které vedou k bolestem. Jsme-li unavení a vyčerpaní, nic se nám nedaří a pohltí nás duševní a emociální problémy. Dokonalá relaxace uvolní svalové napětí. Když ji zařadíte do programu, odstraníte tedy rovněž i svalové napětí, které vzniká nadměrným zatěžováním posturálních svalů a může vést k nevyváženému postoji.

Fyzická a emociální stránka člověka jsou neoddělitelné součásti, proto může dokonalá fyzická relaxace vyrovnat emociální poruchy. Pokud uvolníme napětí v oblasti plexus solaris, vynoří se potlačované emoce; a když si uvědomíme to, co bylo zatlačeno do podvědomí, naučíme se s tím vyrovnat a najít vnitřní klid. Hluboké dýchání relaxaci napomáhá – mysl se lépe uvolní a soustředí, když se zaměříme na pravidelný rytmus dýchání. Ranní dechová cvičení poskytují dostatek energie tělu i mysli pro celodenní zátěž, chrání proti stresu a stimulují duševní činnost. Když spojíte ranní dechová cvičení s večerní relaxací, obnovíte tím pocit řádu a klidu a zbavíte se fyzické i psychické zátěže, která se ve vás za celý den nahromadí.

Krátké dechové cvičení by mělo být součástí strečinku jako přirozený přechod k hluboké koncentraci. Protažením posilujeme páteř a učíme se automaticky ovládat rytmus dechu. Čím obtížnější strečink provádíme, tím jsme silnější. Zvyšujeme zároveň pružnost mezižeberních svalů a bránice. Tyto svaly hrají klíčovou úlohu ve správném a klidném dýchání, jehož pomocí zvýšíme celkovou vitalitu.

Přínos relaxace:

Relaxace a vychutnání okamžiku úplného klidu doplní nezbytné zásoby energie a zlepší kvalitu života.

Relaxace podpoří krevní oběh a vyrovná také krevní tlak.

Hluboká relaxace posílí pozitivní fyzické i duševní pochody, které napomáhají obnovit a udržet zdraví.

Relaxace pomáhá posílit fyzickou i duševní odolnost.

Hluboká relaxace stimuluje dominantní hemisféru mozku, která nám pomáhá v duševní činnosti, zvyšuje naše tvůrčí schopnosti a předpoklady pro úspěšný život a kvalitní mezilidské vztahy.

Hluboká relaxace:

Někdy je obtížné se zbavit napětí, ale čím víc času relaxaci věnujete, tím je to snazší. Nejprve odložte brýle nebo kontaktní čočky (pokud je máte), oblékněte si volné oblečení, zvláště v případě, že jste cvičili. Zvolte klidné místo. Po strečinku si nechejte na relaxaci 5 minut. Jde-li pouze o relaxaci, rezervujte si na ni až 15 minut a jednou týdně 30 minut, zejména jste-li nemocní či ve stresu. Není vhodné relaxovat na slunci – tím ztrácíte energii.

Dechová cvičení:

Při procházce na čerstvém vzduchu všichni rádi dýcháme zhluboka, ale soustředěné hluboké dýchání je ještě něco víc. Když se zaměříme na to, jak dýcháme, z každého nádechu vstřebáváme novou energii. Dechová cvičení je nejvhodnější provádět ve vzdušné místnosti a na prázdný žaludek, nejlépe ráno nebo večer. Pokud jsme nervózní, podráždění nebo vyčerpaní, je třeba nejprve relaxovat. Každý člověk může na malou chvíli zadržet dech. Lidé s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce nebo s jinými závažnými chorobami by měli cvičit pod vedením zkušeného učitele.

Přínos hlubokého dýchání:

Zlepšuje výživu tkání, nervů a orgánů.

Dostatečný přísun kyslíku udržuje kosti, zuby a vlasy v dobrém stavu.

Zlepšuje metabolismus tím, že napomáhá odstranění nadměrného množství kyseliny močové z krve.

Uklidněním nervů a obnovením životní energie upravuje chuť k jídlu.

Základní každodenní protažení je vhodné provádět před dechovým cvičením. Uvolníte jím páteř a zlepšíte pružnost mezižeberních svalů a bránice. Tím vhodně upravíte rytmus dýchání.

 

Zdroj: moje.dama.cz a slevomat.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru