REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jak se zbavit pálení, svědění a slzení očí?

2/4

Pokud teď, kdy čtete tento článek, jste na počítači víc než tři hodiny v kuse, pak máte vysvětlení. Ale jen sám monitor za to nemůže.

 

Samozřejmě oči mohou svědit či pálit i z nedostatku spánku, ostrého slunce či větru.  Nejčastěji však jde o nedostatek kyslíku, který je typický pro budovy s klimatizací. Do místností se vhání velmi suchý vzduch a výsledkem jsou i suché oči – a právě proto se problém jmenuje syndrom suchého oka.

Bylinky na pálení očí

Jde o poruchu omývání očního povrchu, která je vyvolána buď změnami nebo snížením tvorby slzní tekutiny. Když dlouhé hodiny soustředěně sledujeme obrazovky počítačů, méně mrkáme, čímž i méně zvlhčujeme povrch oka. Ke stejnému výsledku nás přivede také řízení auta, a vůbec jakékoliv dlouhé namáhání zraku.

Pro zklidnění můžete cíleně co nejvíc mrkat, nebo zkusit obklady z odvaru z chrpy nebo světlíku lékařského. Spíš ale vsaďte na kapky. Rozhodně ale nepoužívejte ty dezinfekční: Vysušují, takže by problém ještě dál zhoršily.

Úlevu přinesou pouze speciální kapky nebo spreje. Ale pozor! Nebude stačit kápnout jednou či dvakrát a čekat, že jsou potíže zažehnány. Kapání do očí se bohužel bude muset stát pravidelnou součástí vašeho denního rytmu – třikrát, čtyřikrát, a klidně i pětkrát za dobu, kterou trávíte namáháním zraku.

Svědí a pálí vás oči? Potřebují "promazat"

Touto poruchou trpí asi 10 % lidí a zhoršuje se s věkem. Projevuje se jako pálení a svědění, popřípadě  zčervenání a pocit zrnka písku pod víčkem. Objevují se pocity napětí, podráždění a bolesti v očích, občas také přecitlivělost na světlo. U žen souvisí i s hormonální antikoncepcí.

Po kápnutí se na rohovce vytvoří viskoelastický ochranný povlak a podpoří tak funkci přirozeného slzného filmu. Těmto kapkám se říká umělé slzy, jako je třeba Refresh, Lacrisyn apod. Novinkou jsou Bepanthen oční kapky v jednorázových ampulkách, které zklidňují a okamžitě hydratují povrch oka, a tak ho chrání před vysycháním.

Oči chtějí kyslík

Jednotlivé značky očních kapek se od sebe liší způsobem účinku. Některé doplní do slzného filmu tukovou složku, jiné vodnou, v dalších je obsažen vitamín A, panthenol, ve vodě rozpustné polymery nebo kyselina hyaluronová, která je tělu i speciálně oku vlastní a dokáže dokonale vázat vlhkost.

Očím uděláte také dobře, když budete co nejvíc času trávit venku na vzduchu, abyste jim vynahradili "kyslíkový dluh". Nezapomínejte přitom na ochranu před sluncem a větrem.

Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=795424

Související informace


Další články

Velikonoční hodování

19/4

Vajíčka,  mazanec, beránek i nádivky patří k Velikonočním svátkům stejně jako třeba pomlázka. Tradičních velikonočních jídel je ale mnohem víc.

více

Jarní detox. Zbavte tělo toxinů

18/4

Dlouhé zimní období nám přineslo po delší době radost z dostatku sněhu. Dlouhá zima s sebou také přinesla větší výskyt respiračních a virových…

více

Jak masírování bodu mezi obočím navždy změní vaše tělo

15/4

V dnešním článku vám ukážeme jednu masážní techniku pocházející z akupresury, která je nadmíru jednoduchá a zároveň velmi efektivní.

více

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum

12/4

Vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně kouřili marihuanu, měli sníženou kvalitu spermií, a to i přes to, že s jointy přestali třeba už před…

více

Šedý zákal

10/4

Toto oční onemocnění je nejčastěji způsobené stárnutím, přesné příčiny jeho vzniku však dosud nikdo neobjasnil. Naštěstí se dnes dá šedý zákal…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru