REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jak se zbavit pálení, svědění a slzení očí?

2/4

Pokud teď, kdy čtete tento článek, jste na počítači víc než tři hodiny v kuse, pak máte vysvětlení. Ale jen sám monitor za to nemůže.

Samozřejmě oči mohou svědit či pálit i z nedostatku spánku, ostrého slunce či větru.  Nejčastěji však jde o nedostatek kyslíku, který je typický pro budovy s klimatizací. Do místností se vhání velmi suchý vzduch a výsledkem jsou i suché oči – a právě proto se problém jmenuje syndrom suchého oka.

Bylinky na pálení očí

Jde o poruchu omývání očního povrchu, která je vyvolána buď změnami nebo snížením tvorby slzní tekutiny. Když dlouhé hodiny soustředěně sledujeme obrazovky počítačů, méně mrkáme, čímž i méně zvlhčujeme povrch oka. Ke stejnému výsledku nás přivede také řízení auta, a vůbec jakékoliv dlouhé namáhání zraku.

Pro zklidnění můžete cíleně co nejvíc mrkat, nebo zkusit obklady z odvaru z chrpy nebo světlíku lékařského. Spíš ale vsaďte na kapky. Rozhodně ale nepoužívejte ty dezinfekční: Vysušují, takže by problém ještě dál zhoršily.

Úlevu přinesou pouze speciální kapky nebo spreje. Ale pozor! Nebude stačit kápnout jednou či dvakrát a čekat, že jsou potíže zažehnány. Kapání do očí se bohužel bude muset stát pravidelnou součástí vašeho denního rytmu – třikrát, čtyřikrát, a klidně i pětkrát za dobu, kterou trávíte namáháním zraku.

Svědí a pálí vás oči? Potřebují "promazat"

Touto poruchou trpí asi 10 % lidí a zhoršuje se s věkem. Projevuje se jako pálení a svědění, popřípadě  zčervenání a pocit zrnka písku pod víčkem. Objevují se pocity napětí, podráždění a bolesti v očích, občas také přecitlivělost na světlo. U žen souvisí i s hormonální antikoncepcí.

Po kápnutí se na rohovce vytvoří viskoelastický ochranný povlak a podpoří tak funkci přirozeného slzného filmu. Těmto kapkám se říká umělé slzy, jako je třeba Refresh, Lacrisyn apod. Novinkou jsou Bepanthen oční kapky v jednorázových ampulkách, které zklidňují a okamžitě hydratují povrch oka, a tak ho chrání před vysycháním.

Oči chtějí kyslík

Jednotlivé značky očních kapek se od sebe liší způsobem účinku. Některé doplní do slzného filmu tukovou složku, jiné vodnou, v dalších je obsažen vitamín A, panthenol, ve vodě rozpustné polymery nebo kyselina hyaluronová, která je tělu i speciálně oku vlastní a dokáže dokonale vázat vlhkost.

Očím uděláte také dobře, když budete co nejvíc času trávit venku na vzduchu, abyste jim vynahradili "kyslíkový dluh". Nezapomínejte přitom na ochranu před sluncem a větrem.

Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=795424

Související informace


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru