REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak na paměť? Zde jsou mé zkušenosti...

10/10 MOJE ZDRAVÍ

Pracovala jsem více než tři roky v Poradně pro poruchy paměti FNKV, zabývající se i výzkumem zdravého stárnutí...

Tento motýl čerpá energii z čaker květiny

Pracovala jsem více než tři roky v Poradně pro poruchy paměti FNKV, zabývající se i výzkumem zdravého stárnutí. Během této doby jsem zjistila, že takřka všichni senioři jednoho dne zažijí moment překvapení, kdy jim najednou vypadne z paměti nějaký důležitý termín. Není na to metr, jednomu v 55, dalšímu až po 80. roce života. A pak se nutně dostaví obava z Alzheimerovy choroby. Přátelé vás uklidňují, to se stane každému, máš na to věk, a Vy si někde přečtete, že právě začíná kurs trénování paměti. A dál už je jen na Vás, jak se v tom vyznat.

Jednorázový výpadek paměti

Mozek

(latinsky: cerebrum, řecky: encephalon) je orgán, který slouží jako organizační a řídící centrum nervové soustavy obratlovců. V omezeném měřítku se termín „mozek“ používá i pro ostatní strunatce (bezlebeční, pláštěnci), hlavonožce nebo dokonce některé další bezobratlé. Obvykle se však u bezobratlých vyskytuje pouze jisté mozkové ganglion (zauzlina). Mozek obratlovců vzniká z přední části neurální ploténky a během zárodečného vývoje se postupně objevují různé oddíly, které často plní poměrně odlišné funkce, ale spolupracují a tvoří dohromady hlavní orgán centrální nervové soustavy.

Nejdříve se uklidněte: jednorázový výpadek paměti nemusí znamenat nic hrozného. Pokud se to však bude opakovat, musíte se zamyslet. Může to souviset s únavou, nespavostí nebo depresí. V prvním roce po úmrtí někoho blízkého je to docela běžné, a to i u mladších lidí. Můžete zkusit navštěvovat kurs trénování paměti. Ale pokud zjistíte, že se to nelepší, nezkoušejte druhý, třetí nebo další kurs.... ale navštivte lékaře, nejlépe neurologa-specialistu, případně psychiatra.

Ztráta orientace

Pokud ovšem váš výpadek paměti souvisí i se ztrátou orientace, například jste v metru, a najednou nevíte, kam jedete nebo jak dál pokračovat v cestě, neváhejte a vyhledejte lékaře. V tomto momentě už kursem trénování paměti moc nespravíte.

Dotazem na internetových stránkách AD centra FNKV v Praze 10 nebo Gerontocentra v Praze 8 zjistíte, zda aktuálně neprobíhá v ČR nějaký program, jako třeba v poslednich letech Dny paměti, kde vás otestují a v případě potřeby rovnou nasměrují na odborníky, kteří mají pro tento účel vyčleněné ordinační hodiny.

Pokud se Vás tento článek ještě netýká, mohu vám doporučit podle současných studií nejúčinnější způsob pro udržení aktivní paměti: denně 3 až 4 km rychlé chůze, případně pravidelná práce na zahrádce.

A nezapomeňte, nejlepší lék na všechno je úsměv!

Zdroj: i60.cz, autorka: Hana Horynova, roz. Steinsbergová


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru