REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Harvardský vědec varuje před konzumací nízkotučného mléka

2/11

Většina z nás vyrůstala ve víře, že kravské mléko je zdravé a když ho nebudeme pít dostatek, tak naše kosti budou oslabené a začnou se rozpadat.

 

David Ludwig, vědec z Harvardu, se připojil k mnoha dalším výzkumníkům, kteří pravdivost uvedeného tvrzení zpochybňují.

Jeho nedávná publikace v Journal of the American Medical Association Pediatrics (Žurnál americké lékařské pediatrické asociace) se věnovala velkému „boomu“ s nízkotučným mlékem.

Prvotní řešení na obezitu vedlo k ještě větší obezitě

Když obezita nabrala epidemických rozměrů, velké popularitě a reklamám se začaly těšit zejména nízkotučné produkty.

Nicméně, dost brzy se ukázalo, že pokud se z potraviny odebere tuk a přidá se do ní jako náhrada cukr, tak ten může v konečném důsledku nadělat více škody než jeho tlustý předchůdce.

Americké ministerstvo zemědělství spolu s Americkou pediatrickou akademií následně formulovaly odborné doporučení, aby lidé omezili příjem cukrem slazených nápojů.

To se však netýkalo nízkotučného mléka. Lidé všech věkových kategorii jsou dodnes podněcování k pití i 3 sklenic mléka denně.

Doktor Ludwig zpochybňuje důvody, pro které se pití mléka prezentuje jako správná věc. Zastává názor, že všechny kalorické nápoje by měly být hodnoceny stejným měřítkem.

K problému uvádí:

„V první řadě přehodnoťme důležitost mléka (plnotučného či nízkotučného) v našem stravování. Lidé totiž nemají přirozenou potřebu přijímat živočišné mléko, protože z něj získávají jen málo potřebných živin.“

Mléko ve stravě našich předků

Pití mléka je relativně moderní luxus, bez kterého naši dávní předkové přežili celá tisíciletí.

Skutečnost je taková, že pokud se na mléko podíváme gram po gramu, zjistíme, že existují potraviny, které obsahují mnohem více vápníku ve srovnání s mlékem.

Potraviny jako jsou brokolice, kapusta, rukola nebo špenát mají více než 160 mg vápníku v edné porci.

Dobrými zdroji jsou také sardinky, ořechy, semínka a fazole (více o tom, které produkty jsou lepším zdrojem vápníku, jsme psali v našem předešlém článku).

Takže pokud neplánujete vyrůst na pořádně velkou krávu, nemusíte vůbec pít tak mnoho mléka jen kvůli vápníku. Raději se poohlédněte i po jiných zdrojích.

Jak nízkotučné mléko vede k obezitě?

Co se týče nízkotučného mléka (s 0 až 2% obsahem tuku), je tento argument ještě jasnější.

Podle doktora Ludwiga existuje pár klinických pokusů, které porovnávají vliv nízkotučného a plnotučného mléka na redukci váhy, ale i na jiné oblasti zdraví.

Některé studie již poukázaly na to, že když lidé konzumují nízkotučné mléko, cítí se méně sytí.

To samozřejmě vede ke kompenzaci jiným jídlem, někdy dokonce až k přehnané.

Lidé pak snědí mnohem více a jejich celkový příjem kalorií se zvýší.

Podporuje mléčný tuk špatný cholesterol, nebo ne?

Mnoho lidí má strach z plnotučného mléka pro vysoký obsah nasycených tuků (až 60% mléčného tuku).

Tento typ tuků údajně podporuje tzv. „špatný“ LDL cholesterol (jde o lipoprotein s nízkou hustotou), který se často spojuje s kardiovaskulárními onemocněními.

Avšak nasycený tuk v mléce zvyšuje i „dobrý“ HDL cholesterol (lipoprotein s vysokou hustotou). Tenhle má naopak ochranné účinky na kardiovaskulární systém.

Analýza publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinické výživy) z roku 2010 v závěru uvádí:

„Neexistuje žádný významný důkaz, který by spojoval mléčné nasycené tuky se zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění.“

Závěr

Existují pro člověka i lepší zdroje vápníku a ostatních živin než mléko.

Pokud se však přece jen rozhodnete pro konzumaci mléka, upřednostněte raději plnotučné mléčné výrobky.

Ty mohou spíše podpořit zdraví srdce, kontrolovat cukrovku, zvýšit absorpci vitamínů, snížit riziko rakoviny střev, ba dokonce pomoci i při hubnutí.

 

Zdroj: https://www.vylectese.cz


Další články

Člověk, který si neustále stěžuje a nic se mu nelíbí, vám…

19/11

Schopnost projevit empatii vůči druhému člověku je velmi dobrá vlastnost. Je však důležité ji správně uplatňovat. Pokud se po rozhovoru s jinou…

více

Výzkum: ve vodě z kohoutku jsou zbytky léků

16/11

Víte, kolik ibuprofenu vypijete v kohoutkové vodě? Vědci ze Státního zdravotního ústavu to po dva roky sledovali. A ukázalo se, že zbytky léčiv se v…

více

Jak získat zázračný vitamín D

14/11

Vitamín D je obecně znám jako vitamín zdravých a silných kostí, přesto panuje obecná tendence jeho význam v těle podceňovat. Přitom poslední…

více

Jak se bránit nachlazení, když všichni kolem vás prskají

12/11

Všude kolem vás se ozývá kašlání a smrkání a vy čekáte, kdy vás také dostihne nemoc. Je možné udržet si pevné zdraví, když se ocitnete mezi samými…

více

Rady na měsíc listopad

9/11

Nejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru