REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

EQ versus IQ: co potřebujeme v životě víc?

28/9

Proč se některým zcela zjevně chytrým lidem nedaří, zatímco jiní, kteří tolik chytří nejsou, jsou velmi úspěšní? Jak je možné, že chytrost a vzdělanost nevedou pokaždé ke štěstí? Je to jednoduché, může za to emoční inteligence.

Co potřebujeme víc?

Emoční inteligence versus IQ

Zrod emoční inteligence jako pozitivní kvality poprvé publikoval americký psycholog Daniel Goleman v polovině 90. let minulého století. A o co šlo? Šlo o soubor vlastností, které jsou zcela nezávislé na IQ a jež při plném rozvinutí mohou mít ohromný vliv na štěstí a profesní úspěch. Tyhle navzájem související vlastnosti nazval emoční inteligencí.

Čtyři dovednosti emoční inteligence

Zkuste si vzpomenout, kdy jste se ocitli naposledy v nějaké náročné situaci. A zkuste si vybavit, jak jste se v ní zachovali, jak jste reagovali a co byste třeba teď udělali jinak? Kdybyste už alespoň něco málo věděli o emoční inteligenci, možná byste situaci zvládli jinak a lépe.

Emoční inteligence vám totiž umožní ovlivňovat všechny oblasti života, ve kterých můžete uplatit následující dovednosti:

Rozeznávání emocí: Co si pod tím představit? Abychom se mohli vyjadřovat, sdílet a komunikovat, musíme správně identifikovat naše vlastní emoce i emoce druhých lidí.

Používání emocí: Sami moc dobře víte, že to, jak se cítíte, ovlivňuje i to, jak přemýšlíte a jednáte. Pocity nás upozorní na důležité věci, a také zajišťují připravenost reagovat na situace, do kterých se dostaneme.

Chápání emocí: I když si možná myslíte, že emoce k nám přicházejí zčistajasna, není to tak. Emoce nejsou žádná náhoda, vždy mají nějakou příčinu. Když je dobře pochopíme a identifikujeme, snadněji pak události kolem sebe interpretujme.

Zvládání emocí: Je báječné naučit se emoce zvládat a zůstat jim otevření, i když se nám to zrovna nehodí, a rozhodnout se pro postup, který pocity zohledňuje.

Jak se emoční inteligence liší od IQ?

Manžel mé kamarádky Petr má vysoké IQ, kolem 150, a je na to patřičně hrdý. Ovšem moc úspěšný není, v práci ho nemají příliš v lásce, protože se chová arogantně a absolutně nepřipouští, že by mohl mít pravdu někdo jiný. Že své emoce neumí ani náhodou zvládat a vcítit se do druhých? To je snad ještě horší. V tom je rozdíl mezi EQ (emoční inteligence) a IQ.

Jak říká psycholožka Magdalena Dostálová, emoční kvocient vypovídá hlavně o tom, jak jsme schopni zacházet s emocemi v rámci sebe samého, ale také ve vztahu ke svému sociálnímu okolí „IQ vyjadřuje naopak jakýsi stupeň, ve kterém se pohybuje stručně řečeno úroveň rozumových schopností jedince,“ dodává psycholožka. 

Máte-li vysoké IQ, je pravděpodobnější, že dosáhnete dobrého vzdělání a dostanete možná dobrou práci. Ovšem vůbec to neznamená, že budete i úspěšnější. Slabinou IQ je totiž jeho schopnost předvídat úspěch člověka v životě, máme-li na mysli úspěch v širším slova smyslu, nikoli jako výkon intelektu. Rozhodně to ale není kdo s koho – IQ i EQ se v lepším případě doplňují a rozhodně by spolu neměly soupeřit.

Proč ji někdo má a jiný ne

Většina odborníků se shoduje v tom, že emoční inteligence je vrozená. „Sociální prostředí, ve kterém vyrůstáme, a které nás tudíž spoluutváří, má však značný potenciál míru emoční inteligence buď navyšovat, nebo naopak poškozovat, snižovat. Od našich rodičů, ve škole, od vrstevníků a později v práci dostáváme takzvané emoční lekce, které mají vliv na zdravý nebo naopak nezdravý vývoj naší osobnosti právě v emoční oblasti,“ domnívá se psycholožka Dostálová.

Nicméně se stále vedou diskuse o tom, co a do jaké míry je důležitější: vrozený potenciál jedince, nebo vliv prostředí, ve kterém posléze vyrůstá?

Tajemství životního úspěchu

Když nemáme emoční schopnosti pod kontrolou, nemáme sebeuvědomění a nejsme schopni zvládnout stresující emoce, pak ani nemůžeme vyvinout dostatečnou empatii a udržovat funkční vztahy. Jak říká psycholog Daniel Goleman, je pak docela jedno, jak jsme chytří – nikam to nedotáhneme. Ptáte-li se tedy, v čem mají lidé, kteří emoční inteligenci mají a umějí ji využít, výhodu, odpověď je jasná.

„Lidé nežijí ve vzduchoprázdnu, naopak, jsou dnes a denně vystaveni různým formám mezilidského soužití, kde je vyšší emoční inteligence jednoznačně výhodou. Sebeuvědomění, schopnost uvědomovat si vlastní pocity, je základním kamenem porozumění sobě, a následně i svému okolí. Stav našeho prožívání také úzce ovlivňuje schopnost našeho myšlení – jsou to vlastně spojité nádoby. Proto je vývojově výhodnější mít vyšší emoční inteligenci, nežli v emocích tápat či se v nich utápět,“ říká Magdalena Dostálová.

 

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.
Autorka: Ivana Ašenbrenerová (pro časopis Zdraví)

Zdroj: ona.idnes.cz/eq-versus-iq...

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru