REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Chcete mít čistou pleť? Změňte jídelníček. Pomáhá řepa i ořechy

26/4

Zářivá, svěží a hladká pleť bez akné a černých teček – to je v lepším případě jen těžko dosažitelný výsledek složitých procedur, v horším pouhý výtvor fantazie a Photoshopu. Nebo ne? Kosmetika sice dokáže svoje, ale všechno začíná uvnitř, shodují se odborníci…

Když říkáme uvnitř, máme na mysli psychickou pohodu, ale i zdravou stravu: „Právě ta má velký vliv na pokožku tváře i celého těla,“ vysvětluje nutriční terapeutka Tereza Försterová z Pharmacentra Polikliniky Budějovická. „Její stav ovšem negativně ovlivňuje také stres, nedostatek spánku či užívání léků,“ dodává.

Dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl k tomu přidává ještě špatný pitný režim, kouření, hormonální změny, nedostatečné čištění a genetické předpoklady. Pro moderního člověka to nevyznívá ani trochu nadějně – geny neovlivníme, stresu a spánkové deprivaci se vyhneme stěží a léčba závislostí je běh na dlouhou trať.

Dobrá zpráva? Jednu věc můžeme změnit všichni – bez ohledu na věk, pohlaví, zaměstnání nebo výši konta. Vhodný jídelníček má prokazatelný vliv na zdraví celého těla, včetně naší těžce zkoušené pleti.

Jídlem proti pupínkům?

Vlivu stravy na akné se v minulosti věnovala spousta studií a výsledky byly často protichůdné. Experti se ovšem shodují v tom, že zatímco dílek čokolády denně ještě nikomu neuškodil, přemíra sladkého jídla aknózní pleti rozhodně na kráse nepřidá. „Někteří pacienti udávají zhoršení i po příliš ostrých, kořeněných či mastných jídlech,“ podotýká Gréta Wohlová.

Každá pleť je jiná, upozorňuje dermatoložka, a vyžaduje jinou péči. „Obecně ale jejímu zdraví prospívají hlavně potraviny s obsahem vitaminů, antioxidantů a stopových prvků. Důležité jsou vitaminy C, B a E, betakaroten, selen, zinek, draslík a omega-3-mastné kyseliny.“

Všechny zmíněné pojmy už jste nejspíš slyšela. Co to ale znamená v praxi? Do každodenního jídelníčku podle Gréty Wohlové patří v podstatě jakékoli ovoce a zelenina, ale také celozrnné obiloviny, ořechy, semínka. A samozřejmě ryby.

Tereza Försterová pak na pomyslný nákupní seznam dopisuje ještě „exotičtější“ kousky: hlívu ústřičnou, rakytník, mladý ječmen, sladkovodní řasu a šípek.

Až do dna! Ale bez alkoholu

Čeho se vyvarovat? Odpověď výživové terapeutky vás asi nepřekvapí: „Nedoporučuje se rafinovaný cukr, tučná, těžce stravitelná strava, kouření a přemíra alkoholu.“ Ano, pít se musí, ale ideálně čistá voda, bylinkové a ovocné čaje, minerálky. „Ale u minerálek pozor, ne víc než půl litru denně,“ upozorňuje Försterová. Raději než limonádu zvolte ředěnou ovocnou nebo zeleninovou šťávu.

Rada na závěr? Když si čas od času zahřešíte, pleť to snese. A když vám ráno vyskočí pupínek? Příště už budete vědět, jak mu předejít.

 

Zdroj: ...ona.idnes.cz/strava-pro-cistou-plet...

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru