REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Česnek patří do úst, nikoli do ucha, vyvrací pověru ORL lékař

27/12

Časté angíny, záněty středního ucha i nemocné dutiny trápí na podzim a v zimě nejen děti, ale i dospělé. Někteří z nás se při léčbě spoléhají i na babské rady, ty ale mnohdy mohou spíše uškodit. „Česnek patří do úst nikoliv do ucha,“ odpověděl na dotaz čtenářky lékař Jan Paska.

Česnek? Ano, ale nikoli do ucha

Tato pověra je mezi lidmi v širokém podvědomí, ale na zánět středního ucha rozhodně nepomáhá.

„Zánětů středního ucha je celá škála, tedy počínající virový – katerální, který se léčí jako chřipka, důležitá je tu nosní průchodnost a ošetřování nosní sliznice. Při bolesti a nálezu na bubínku doporučuji nebránit paracentéze (propíchnutí bubínku), neb bolest po tomto zákroku ustoupí a je lepší možnost hojení. Složitější záněty patří do rukou lékaře. Obklady nejsou zaručené, spíše co pacientovi vyhovuje. Někdy teplo a někdy chlad,“ poradil on-line lékař.

Mezi časté záněty horních cest dýchacích patří zánět nosní, též nazývaný rinitida, a dále zánět jedné nebo více vedlejších nosních dutin, ten se nazývá sinusitida.

Příznakem obou nemocí je rýma, která se projevuje ucpaným nosem, výtokem z nosu, dále pak svěděním, palčivostí v nose, sníženou schopností nebo úplnou ztrátou čichu, pocitem tlaku v oblasti kořene nosu.

Zánět vedlejších nosních dutin se oproti tomu projevuje také bolestí v oblasti postižené dutiny a těžším průběhem nemoci.

S antibiotiky by se mělo šetřit

Běžná rýma z nachlazení je nejběžnějším onemocněním vůbec a existuje jen velmi málo lidí, jejichž organismus se s ní během roku vůbec nemusí potýkat. Stres je jedním z faktorů, které též přispívají k možnému onemocnění.

Kromě zánětů dutin je častou komplikací vleklé rýmy i zánět středního ucha. Ten trápí hlavně malé děti a kojence. Toto onemocnění je velmi nepříjemné a bolestivé. Pokud se neléčí, mohou se dostavit komplikace a sluchová nedostatečnost.

U obou chorob se doporučuje klidový režim s dostatečným příjmem tekutin. A také platí, že je lepší přečkat nemoc bez antibiotik. Jejich nadužívání totiž snižuje imunitu a schopnost bránit se nákazám.

Antibiotika se k léčbě zánětu středního ucha používají většinou jen v případě, že se jedná o hnisavý zánět, a stejně je tomu i u zánětu dutin, kdy by měl lékař předepisovat antibiotika pouze v případě komplikací.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-orl-0re-/zdravi.aspx?c=A131119_112407_zdravi_pet

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru